МЕДИЦИНСКЕ ГЉИВЕ: Шест супермоћних печурака које ПОМАЖУ ДА ОЗДРАВИТЕ!
И храна и лек из природе.
Савремени људи обично не размишљају о томе шта све природа може да им пружи када је у питању излечење од разних болести, па и оних најтежих.
У јавности су, нажалост и даље више пласирана само тровања појединим гљивама, а са друге оне имају потенцијал у лечењу у неким случајевима и бољи од синтетичких лекова или биљака.
КОМБИНОВАЊЕ ВОЋА, ПОВРЋА И МЕСА! Ове НАМИРНИЦЕ никада НЕМОЈТЕ КОНЗУМИРАТИ заједно!
ОВИХ 10 СТВАРИ СВИ РАДИМО ЈЕР ВЕРУЈЕМО ДА ПОМАЖУ: Лекари тврде да ШТО ПРЕ треба да престанемо!
ДА ЛИ ПОМАЖЕ ДА БРОЈИМО ОВЦЕ? Ових седам чињеница ће разрешити МИСТЕРИЈЕ о спавању
Источњачка култура гљиве вреднује због њиховог одличног укуса, па су оне већ вековима део традиционалне кухиње, јер служе као одлична замена за месо. Медицинска традиција Индије и Кине стара је више од 5.000 година, а она је укључила и употребу гљива као лека. Због свега наведеног, важно је упознати се са најпопуларнијим гљивама источне медицине и њиховом употребом у превенцији и лечењу разних болести.
Реиши (Реисхи)
Реиши или храстова сјајница је вероватно једна од најпознатијих лековитих гљива. Није јестива, јер је превише дрвенаста и нема неки посебан укус. Кинези је зову ,,линг ћи", што у преводу значи ,,света гљива". Реиши гљиве су изузетно цењене због својих адаптогених својства која помажу телу да се боље носи са стресом, стимулативно делују на организам и подижу општи тонус.
Оне помажу да се ојача природни имунитет организма и побољша циркулација крви. Доказано је да је ова врста гљива драгоцена за третман бројних болести, укључујући:
Вирусне инфекције, као што је грип, бронхитис, хипертензија (повишен крвни притисак), поремећај сна и многе друге.
Гљиве из рода Кордицепс
Кордицепс гљиве лако су препознатљиве, јер никако не подсећају на печурке. Више личе на папричице фефероне, јер имају дугачко стабло и петељку.
Оне имају дугу историју у кинеској и индијској медицинској традицији, а њихова лековита својства вреднована су као и код реиши гљива. Заједничко им је да се сматрају адаптогеним гљивама, што значи да организму “интелигентно” пружају могућност да прилагоди свој унутрашњи баланс онако како је то њему у датом стању потребно. Осим овога, оне се препоручују и као:
Благи седатив, антихистаминик (делује против алергија), заштита јетре и бубрега, у борби против леукемије
Гљива ћуранов реп (Цориолус версицолор)
Кориолус својим обликом подсећа на реп ћурана. Овај тип гљиве спада у мање познате, бар када је реч о западним цивилизацијама. Због специфичног облика и боје које су веома разноврсне, позната је под називом ћуранов реп. Најзначајнији састојци кориолус гљиве су два полисахарида: крестин (ПСК) и пептид (ПСП). Обе ове супстанце имају изузетно антивтуморско дејство, што их сврстава у ред правих бораца против рака и ширења малигних ћелија.
Гљива ћуранов реп пружа снажан стуб одбране и помоћ при јачању имуног система, а осим овога, значајне су и за:
Повећање ефикасности хемотерапије, смањење токсичних ефеката и бола код хемотерапије и зрачења, продужење живота и подизање његовог квалитета код пацијената оболелих од рака. Такође, помаже код лечења дисајних путева, уринарног и пробавног тракта, поремећаја рада и функција јетре, код поремећаја рада плућа, третирања херпеса и многих других обољења.
Чага (Chaga)
Чага гљиве су можда и најмање познате гљиве у Европи и Америци, али оне заиста имају дугу историју примене у медицини источног света. Карактеристичне су за Сибир, па су у народној медицини овог краја света јако присутне. Овај тип гљива познат је по својој изузетној способности да јачају имунолошки систем организма због веома снажних антиоксиданата које у себи садрже. Осим имунолошке суперфункције, чага гљиве омогућују да се тело обезбеди неопходним миконутријентима који су у стању да штите тело од слободних радикала, иначе реактивних молекула које оштећују ћелије и доводе до болести. Ова врста гљиве веома је специфична по изгледу, јер расте на кори дрвећа и најмање изгледа као класична печурка са стаблом и капом. Чага више личи на маховину припијену на стабло дрвета, него на печурку.
Шитаке (Схиитаке)
Шитаке су праве печурке по свом изгледу, бар према ономе како већина нас замишља печурке, јер имају своју дршку и шешир. Ова врста гљиве вероватно је најпознатија по својој способности да штити организам од кардиоваскуларних болести и подржава опште здравље и функцију срца. Ипак, ово нису једина здравствена стања у којима су се шитаке гљиве показале лековитим, већ и код неких других, укључујући:
Вирусне или бактеријске инфекције, стварање крвних угрушака, утичући на настанак тромбоцита, разбијање нагомиланог плака на зидовима артерија
Маитаке
Маитаке гљиве су још једна врста која је одавно позната и примењена у источним медицинским традицијама, док је у остатку света за њих мало ко чуо. Изгледају као букет изразито меснатог лишћа. Ове гљиве познате су по својој употреби у лечењу тешких медицинских стања, као што су рак, а посебно су се показале ефикасним код третмана посебног облика канцера – леукемије. Међутим, маитаке се примењују и код других типова обољења и слабости, као што су: Висок крвни притисак, дијабетес тип 2, слабо варење и многе друге.
И многе гљиве на овим просторима имају позитивно дејство на наше здравље као што су буковаче, лишичарке, црне трубе, гљива шумско пиле, вргањи... Најбитнија ствар је да их не берете на своју руку већ да се прво информишете или да их берете са неким ко је упознат са гљивама, пошто се понекад може десити да их помешате са неком отровном врстом.
НЕГАТИВНЕ ЕМОЦИОНАЛНЕ РЕАКЦИЈЕ: Знате ли шта је МИСОФОНИЈА?
ОСЕЋАЈ ХЛАДНОЋЕ, УМОР... Ево како ћете знати да једете ПРЕВИШЕ ШЕЋЕРА!
УПОЗОРЕЊЕ! 5 знакова који УКАЗУЈУ на ране стадијуме рака код младих
МОЋ СТРЕСА: Које БОЛЕСТИ могу настати као ПОСЛЕДИЦА НЕГАТИВНИХ емоција?