Разбијен мит о 8 чаша воде дневно: ОВОЛИКО воде заиста треба да пијете у току дана
Ништа на силу.
Према стручњацима ослушкивање сопственог организма је најбољи начин да се утврди када нам је доста воде. То звучи доста неодређено, али научници са аустралијског Универзитета су утврдили да је људима, у тренутку кад је организму доста течности, тешко гутају воду.
ХОРМОНСКИ ДИСБАЛАНС: Ево шта се све код жене мења под утицајем одређеног хормона
Потребно је радити оно што ваш организам тражи. Пијте воду кад сте жедни, а не по утврђеном распореду, каже Мајкл Фарел, главни аутор студије објављене у часопису "Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес".
Он и његове колеге затражили су од 20 учесника истраживања да пију воду у две ситуације, након напорног вежбања, кад су били жедни и после, кад су воду морали да пију на силу.
Чаша воде ујутро на празан стомак успорава старење!
У другом су случају морали да уложе три пута више напора да попију одређену количину воде. То је био знак да тело регулише претерану конзумацију на начин да је физички отежава. Односно, објашњава Фарел, рефлекс гутања постаје спутан након што је попијена довољна количина воде.
Дакле, кад је у питању мит о осам чаша воде на дан, добра је идеја да останете хидрирани, али да ипак треба слушати своје тело.
Шта све може чаша воде и кашика меда? Препородиће вам цело тело!
Треба нагласити и да превише воде може бити погубно. Прекомеран унос течности може довести до хипонатремије, односно отицања ћелија у телу, што за последицу има појаву грчева, мучнине, повраћања, губитка свести, а у екстремним случајевима и смрти.