НАЈЧЕШЋА ПОЛНА БОЛЕСТ И УЗРОЧНИК РАКА: Са ХПВ инфекцијом се многи сусретну, а њено ширење се спречава ОВАКО
Више од 50 одсто жена током живота дође у контакт са ХПВ инфекцијом, а од тога више од 75 одсто њих је млађе од 30 година
ХПВ или хумани папилома вируси спадају у најчешће полно преносиве болести, а њима су једнако изложени и жене и мушкарци.
- У већини случајева ове инфекције су пролазне, кратко трају и пролазе без последица. У осталим случајевима прећи ће у перзистентну инфекцију, која носи ризик за појаву промена на грлићу и другим органима, а које могу довести до карцинома. У Србији, сваког дана оболе четири, а једна жена умре од карцинома грлића материце - за сајт Трудноћа и здравље објашњава др Александра Пикула, специјалиста гинекологије и акушерства.
ОВИ КАРЦИНОМИ СЕ ЈАВЉАЈУ У ТРУДНОЋИ: Неки од њих се могу проширити и на плод!
НЕ ИГНОРИШИТЕ ПРОМЕНЕ НА ОВОМ ОРГАНУ! Изглед вашег ЈЕЗИКА говори о вашем тренутном здравствном стању
КАКО ИЗБЕЋИ ПАРАЛИЗУ СНА? Све што треба да знате о овом непријатном стању
Шта је узрочник ХПВ инфекције?
Поред злоћудних промена (цервикална интраепителна неоплазија (ЦИН) и карцином грлића материце), ХПВ може узроковати и доброћудне промене – брадавице (кондиломе). Дијагностика је веома егзактна, брза и високоспецијализована, тако да је неопходно да се прво обратите лекару за решавање оваквих проблема.
Примарна и секундарна превенција инфекције
- Основу превенције представља тзв. секундарна превенција, тј. цитолошки (Папаницолау) преглед који има за циљ откривање-детекцију и лечење преканцерозним, тј. раних стадијума болести, када је ова болест излечива у око 90 одсто случајева. Овим прегледом превенира се око 80 одсто случајева рака. Уколико се открију промене у раној фази инфекције за третман се користи вагилнални гел са Цориолус версицолор и Центенела Асиатица који својим посебним фармаколошким обликом ниосома И фитосома раде клиренс ХПВ, чак и високоонкогених сојева.
Примарна превенција обухвата здравствену едукацију које би требало започети од најранијег узраста (сексуалну и хигијенску), као и вакцинацију, о којој се у свету говори и која се примењује већ 10 година. Код нас је тек уназад годину дана одобрена и препоручена од 12. године живота (поливалентна – обухвата 2-9 типова вируса).
Свака жена треба да има свест о очувању свог телесног и менталног здравља и да као основни хигијенски манир усвоји гинеколошки преглед једном годишње.
Шта треба контролисати једном годишње?
- Једном годишње се ради систематски гинеколошки преглед који убухвата: колпоскопију, ПА брис, вагинални секрет, бимануелни гинеколошки преглед и палапторни преглед дојки код жена старијих од 40 година. Када прође шест месеци од овог прегледа ради се контролни гинеколошки преглед који обухвата: вагинални секрет и бимануелни гинеколошки преглед. Једном годишње се ради УЗ-ни преглед у случају нормалног налаза. Многе жене постављају питање да ли се овакав редослед гинеколошких прегледа ради све до менопаузе, а одговор је потврдан. Довољно је једном годишње да се ради горе описани систематски гинеколошки преглед, и ултразвучни преглед једном у годину до две године од претходног.