Наташа мислила да има проблем са надимањем, отишла код лекара, а онда уследио највећи пакао који жена може да доживи!
Мислила је да је проблем безазлен, а када је отиша код лекара добила је тешку дијагнозу.
Наташа Инман мислила је да има проблем са надимањем, отишла је код лекара и сазнала је да је ситуација са њеним здрављем далеко озбиљнија.
Девојци су лекари пронашли четири цисте на јајницима величине 40 центиметара. Када су извађени тумори утврђено је да је ткиво канцерогено.
- Никада не бих ни отишла код лекара да није почело да ми смета како ми стомак изгледа, а у теретани никако нисам могла да легнем на стомак. Након прегледа лекари су ми рекли да су цисте формирале у величини као да сам у 6 месеци трудноће - објаснила је Наташа.
Симптоми уључују бол у стомаку, надимање и нередовне менструације. Они су ретки и обично погађају младе жене које имају мање од 30 година и потребна је операција за уклањање.
Плашећи се да би хемотерапија могла утицати на њену плодност, Наташа из Лидса је замрзнула јајне ћелије. Наташа је након овога започела четири циклуса хемотерапије, а након тога биће јој уклоњени јајници и јајовод.
Наташа је у овом периоду потпуно изгубила косу, али је захвална што је тумор откривен на време како би могла да га уклони.
Тумори јајника и у узнапредовалом стадијуму обично не праве сметње или су оне сасвим незнатне.
Жена се углавном јавља због неспецифицних тегоба као сто су:
- бол у доњем делу трбуха
- сметње у пробави и исхрани
- надутост трбуха
- сметње у мокрењу
- опстипација (затвор)
- слабост, анемија, губитак апетита
Некад се жене јављају лекару због повећања трбуха или саме напипају туморску масу. Може се открити и приликом рутинског вагиналног прегледа. Менструалне тегобе нису карактеристичне за ово обољење, мада појава крварења пре пубертета као и у постменопаузи може бити знак евентуалног тумора јајника који производи хормоне. Тумор се често налази у оба јајника, а може да се прошири на околне органе (мокраћну бешику, материцу, дебело црево), а путем лимфе и крви у удаљене органе.
Дијагноза
Након детаљно узете анамнезе за постављање дијагнозе се користе вагинални преглед, вагинални и трансвагинални ултра звук, колор доплер, компјутеризована томографија (ЦТ), као и туморски маркери, а за постављање коначне дијагнозе и за одређивање типа тумора и проширености болести потребно је отварање трбушне дупље и узимање узорка ткива за анализу.
Лечење
Хируршка, хемотерапија и зрачење су опште познате методе лечења малигних болести. Тако је и у овом случају, избор методе зависи од стадијума болести, година болеснице, од тога да ли је рађала или не. Хируршко одстрањивање материце, јајовода и јајника као и туморских маса примењује се код свих болесница осим у почетним стадијумима тумора који споро расту код жена које још желе да рађају. Тада се одстрањује само захваћени јајник.
Превенција
Рано откривање рака је најбитније у лечењу, јер су повољни резултати лечења најбољи у раним стадијумима болести. Редовни гинеколошки прегледи су један од начина превенције. У смислу спречавања појаве карцинома женама се може препоручити узимање оралних контрацептива.