НЕМИЛОСРДНИ УБИЦА: Након овога што сам сазнала више НИКАДА нећу ни крочити у СОЛАРИЈУМ
Иако сам и сама, често због посебних прилика и пред летњу сезону, боравила у соларијумима, после ових сазнања, мислим да ме затворени, светлећи кревет више никада неће видети.
Коришћење соларијума неисцрпна је тема. Девојке које их редовно посећују, свакако не виде никакву врсту опасности. Њима је најважније да буду преплануле (црне) у свако доба године, па о последицама и не размишљају.
С друге стране, здравствене организације често се залажу за то да продру у свест свих жена, па и мушкараца. С обзиром на то да у свом окружењу нисмо имали много прилике да чујемо да је соларијум некоме наудио, због тога и глобално одбијамо да мислимо о штетним моментима за нашу кожу.
Према подацима Светске здравствене организације, соларијум је опасан колико и пушење. Такође, сунчање под вештачким лампама сврставају у исти кош као и алкохол, азбест и цигарете.
Помак у ставу да је соларијум невероватно штетан за здравље људи, СЗО подстакли су резултати ревизије недавних студија о ултраљубичастом зрачењу, коју је спровела Међународна агенција за истрживање рака (ИАРЦ) у Лиону.
БЕЖИТЕ ДОК НИЈЕ КАСНО: Ова ОПАКА болест вам прети ако живите у центру града!
Они објашњавају да је најсмртоноснији облик рака коже малигни меланом. Меланоме није лако препознати на први поглед јер често изгледају слично као младежи. Може да се јави било где на кожи, али се најчешће налазе на кожи грудног коша и на ногама. Настају на претходно здравој кожи, али код око 30 одсто пацијената могу да се јаве на месту претходног младежа.
Др Фатиа Ел Гисаси објаснила је пишући за часопис “Ланцет Онцологи” да постоје студије које показају повезаност између коришћења УВ зрачења (соларијума) и очног меланома (рака коже капка).
Оно што је најстрашније јесте констатација да се од соларијума постаје завистан. Колико девојака познајете које готово свакодневно одлазе на вештачко сунчање?
Коришћење соларијума ствара зависност на сличан начин колико и конзумирање алкохола или било које дроге, потврдила је једна студија.
Истраживање које је спроведено над 421 студентом, открило је 229 њих користи овакву врсту сунчања, а просечан број посета протекле године износи 23, а више од трећине (39,3 одсто) испунило је критеријум зависности од соларијума.
– Упркос напорима да образујемо јасвност о здравственим ризицима у вези са природним и УВ зрачењима уз помоћ соларијума, потреба за “рекреативним сунчањем” међу младима наставља да расте. Поред тога што желе да изгледају што лепше и боље, њихови мотиви за сунчање укључују релаксацију и побољшавају расположење – рекла је Катарина Мошер из “Мемориал Слоан Kettering Цанцер” центра у Њујорку.
Током прошле године, дерматолози су се и у Србији залагали за забрану употребе соларијума, а нарочито за млађе од 18 година.
Стручњаци су тада указали да се у Србији годишње открије око 500-600 нових случајева меланома, а према подацима Института за јавно здравље “Милан Јовановић Батут” забележен је пораст те болести у добној групи до 29 година, пре свега код женског пола.
ОДМАХ ИЗУЈТЕ ЦИПЕЛЕ! Ове СЈАЈНЕ ствари се дешавају вашем телу када ходате БОСИ!
С обзиром на то да ова хладноћа не изискује константну препланулост, можда је право време да се девојке од ове навике потпуно одвоје. Иако сам и сама, често због посебних прилика и пред летњу сезону, боравила у соларијумима, после свих ових бројки и сазнања, мислим да ме затворени, светлећи кревет више никада неће видети.