НИЈЕ САМО АЛКОХОЛ ПРОБЛЕМ: Нека пића која могу озбиљно да ОШТЕТЕ ЈЕТРУ у комбинацији са оваквом исхраном
Обратите пажњу!
Пазите што пијете како бисте заштитили здравље јетре. Алкохол није једино пиће које може штетити јетри, а нека од њих могу водити до развоја неалкохолне масна болести јетре (НАФЛД), стања које доводи у ризичну скупину од развоја разних других здравствених проблема.
Ту су и резултати нових истраживања који то потврђују, а у њима стоји како испијање напитака заслађених фруктозом (воћним шећером) може бити важан фактор у развоју ризика од настанка неалкохолне болести јетре а у комбинацији с прехраном пуном масноћа.
Резултати нове студије су објављени у магазину "Молецулар Нутритион & Food Research", а на њој су радили научници из Барселоне како би открили шта се догађа када су женским пацовима дали нормалну прехрану, прехрану с пуно масноћа уз додатак воде с фруктозом.
ПУН МЕСЕЦ, 18. МАРТА је у знаку ДЕВИЦЕ - Ова ТРИ ЗНАКА очекује СРЕЋА! "Опустите се и спремите за ПРЕОКРЕТ!"
Добро ПОЗНАТ СИНДРОМ - психијатар ОТКРИО ДИЈАГНОЗУ Миљане Кулић: Задругарка НАПРАВИЛА ХАОС након повратка
Сазнали су да прехрана с високим уделом масноће сама по себи неће узроковати у кратком времену развој болести јетре, ако се прехрани дода фруктоза у напитак, пацови су постали подложнији развоју болести јетре. Ипак, овим се подацима треба приступити с малом дозом опреза.
- Ова ми студија не даје довољно информација да бих дефинитивно могао рећи као нутрициониста, да рецимо кукурузни сируп који садржи фруктозу може бити узрочник настанка неалкохолне болести јетре код људи - наводи нутрициониста Кетрин Метзалар.
Истиче како су пацови у студији конзумирали више количине кукурузног сирупа од онога што би у дану конзумирао човек. Исто тако студија се спроводила 3 месеца што је премало времена да бисмо знали дуготрајне последице. Додаје и како она не би наводила ову врсту напитака као кривце, јер се исто може тврдити и за друге облике заслађивача.
- Ваше ће тело претворити заслађиваче у глукозу без обзира на то коју врсту заслађивача користите. Сваки пут кад кривимо одређену храну за нешто, морамо имати на уму да пропуштамо пуно других намирница - додаје. Ако понекад попијете газирано пиће, ништа се неће догодити здрављу, али ако их пијете често и у великим количинама, наравно да здравље на крају може патити. Студије су показале да су такви напици повезани с повећаним ризиком од развоја дијабетеса тип 2, можданог удара али и убрзаног старења.
Вода је увек добра алтернатива. Ако јој додате лимуна, лимете, шумских плодова или неког друго воћа, можете јој побољшати укус, додаје нутрициониста Пат Барид.
Ако тражите нешто што би били слично газираним напицима, али да је здравија опција, постоји данас велика и разноврсна понуда газираних вода са укусом које немају шећера, а пуно су укуснија од обичне воде.