"НИШТА НЕ ПОМАЖЕ, СВУДА СЕ ОСЕЋА" Овај СМРАД на телу је знак да сте можда прележали корону?
На листи бројних симптома и последица вируса ковид-19 и свих његових варијанти, појавила се још једна и то веома непријатна.
Наиме, бројни корисници Твитера почели су да се жале да им се зној након прележаног вируса ковид-19 осећа на црни лук. И да апсолутно ни са чим не могу да га неутралишу или ублаже.
"Видела сам да су пре пар дана неке девојке писале да им се мирис зноја након короне променио (мирише као пржени лук). Имам исти проблем, па ме занима да ли је неко пронашао начин да се реши тог мириса?", написала је једна девојка на Твитеру и за само пар минута показала да њен случај није усамљен и да огроман број људи пати од истог проблема.
"Мени ништа не помаже , ниједно млеко, ниједно уље, ниједан сапун, ниједна купка од најскупље до најјефтнијије, купам се чак и содом бикарбоном. Једино што мало ублажи је беби пудер који ставим испод пазуха након сваког купања. Никад пре ковида нисам имала проблема с тим", "Јој Богу хвала нисам једина. Јако се непријатно осећам кад одем негде и константно имам потребу да се негде склоним и помиришем за сваки случај. А шта је занимљиво, то ми је тако само на десном пазуху", "Мене су посаветовали да једино што могу урадити је да смањим унос хране која подстиче јаче знојење. Дакле, слабо шта помаже", "Мислила сам да сам скренула и да трипујем, тек сад схватам колико је то чест проблем након короне! Ни после годину дана се ништа није променило и свуда осећам тај мирис, ужас", били су само неки од одговора на горе поменути твит.
Овај проблем веома подсећа на паросмију, стање које се јавља када су нерви мириса оштећени, што на крају мења начин на који мириси допиру до мозга. Ипак, наука има и другачије објашњење.
У кожи постоје две врсте знојних жлезда. „Апокрине“ жлезде постоје само на одређеним деловима вашег тела, као што су пазуси и препоне, и производе масну течност као одговор на емоционална искуства као што су анксиозност, бол и узбуђење. „Екрине“ знојне жлезде су много бројније и распоређене по целом телу, а оне су одговорне за зној који се лучи при вежбању.
Сврха ekkrinog зноја је да охлади тело док испарава са коже. Екрини зној је више од 99 одсто воде и потпуно је без мириса - барем када први пут напусти ваше поре. Али бактерије на вашој кожи се хране оскудним хранљивим материјама у зноју, заједно са свим опуштеним љуспицама коже.
Један од нуспроизвода њиховог метаболизма је група хемикалија које садрже сумпор под називом тиоалкохоли. Тачан произведени тиоалкохоли зависиће од вашег јединственог састава кожних бактерија, али неки тиоалкохоли заиста јако миришу на лук. Њихов мирис је веома интензиван јер су наши носеви способни да детектују тиоалкохоле у концентрацијама од само једног дела у трилиону.
Протеин одговоран за овај део бактеријског метаболизма идентификован је на Универзитету Јорк 2018. године, дајући могућност за производњу дезодоранса који спречавају бактерије да производе тиоалкохол. Док се то не деси, туширање је и даље најбољи лек.