Претерано НОЋНО ЗНОЈЕЊЕ може бити знак ОЗБИЉНИХ здравствених ПРОБЛЕМА, ево када мораш РЕАГОВАТИ
Обрати се лекару.
Уколико се често ноћу будите мокри од зноја, то је аларм да треба да потражите лекарску помоћ. Разлози за ово могу бити не тако опасни, као што је стрес, премор, анксиозност, али и у овом случају морате предузети неопходне кораке како бисте се опоравили.
НЕОБИЧНА МЕТОДА која ЗАИСТА делује: Ставила је БЕЛИ ЛУК у нос, ево шта се ДОГОДИЛО после 10 минута (ВИДЕО)
ОВУ ЖИТАРИЦУ Јелена Ђоковић једе СВАКОГ ДАНА: Убрзава метаболизам, чува срце и чисти тело од токсина (РЕЦЕПТ)
Алкохол
Уколико сте конзумирали алкохол пре спавања, врло је вероватно да ћете имати проблем са прекомерним знојењем. Он утиче на централни нервни систем, делује као стимуланс за срце који проширује крвне судове, а самим тим долази и до убрзаног рада срца, што може да подигне телесну температуру.
Јетра метаболише највећи део алкохола у телу, 10% се избацује преко урина, даха и перспирације, па знојење не игра велику улогу у избацивању алкохола из тела. Међутим, дехидратација је директно повезана са превеликом количином алкохола коју уносимо у организам. Када тело нема довољно воде, дешава се да срце почне да ради брже па се тело брже загрева, што може да проузрокује знојење.
Ноћно знојење и анксиозност
Анксиозност коју осећамо на дневном нивоу може да утиче на то да се ноћу тело загреје услед прекомерне нервозе, те да се чешће будите и имате неповезане, чудне снове.
Болести
Код људи који су узимали неки лекове, као што су антидепресиви или стероиди, примећено је да имају појачано знојење у току спавања.
Појачано знојење у току сна може бити и показатељ неких здравствених стања као што су:
- Депресија
- Болести срца
- Гојазност
- Поремећаји спавања
- Хиперхидроза
Последња болест на листи је поремећај знојења који погађа око 3% светске популације, где тело производи и прекомерно лучи зној из непознатих разлога, што може да проузрокује психосоцијалну дисфункцију. Уколико се покаже да патите од ове болести, савет је да купите квалитетан анти-перспирант, носите лагану одећу која није припијена уз тело, и бирате обућу и чарапе које дишу и нису преуске.
Лоша опрема за спавање
Већ смо рекли да обратите пажњу на собну температуру, али и одећу у којој спавате и какав душек имате. Душек који не дише, или који је направљен од неквалитетног материјала може да утиче на ноћно знојење, јер јефтини синтетички материјали у меморијској пени задржавају топлоту и не могу брзо да регулишу влажност.
Уложите у квалитетан душек, јастук и naddušek, како бисте били сигурни да није проблем у окружењу. Отварајте прозоре док спавате, набавите вентилатор
ако вам не смета бука и бирајте материјале за пиџаму, постељину и јастучницу. Многи људи тврде да лакше и боље спавају у хладнијим собама.
Припремите се за спавање
Одвојите време за себе пре спавања да се истуширате, прочитате књигу која вас интересује или медитирате, али избегаваје телефон или било који контакт са технологијо, вести, тв, радио, заобиђите.
Направите атмосферу за спавање – то значи без гласних звукова, температура треба да буде оптимална за спавање (15-19 степени) и пригушите или искључите светла. Причајте са неким пре спавања уколико имате проблема на пословном или приватном плану, не дозволите да се стрес нагомилава и акумулира дужи временски период.
Ако сте хронично неиспавани, а уз то сте и приметили да у последње време губите килограме брже него обично, или имате неке сличне пропратне симптоме, посаветујте се са изабраним лекаром о томе који вам је следећи корак.