ОТКРИВАМО: ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ЕСТЕТСКЕ ХИРУРГИЈЕ, др Виолета Скоробаћ Ашанин о предвиђањима и очекивањима након пандемије Covid-19
Детаљно је објаснила све.
Након првог таласа пандемије, Србија полако ублажава мере - отварају се теретане, фризерски и козметички салони. Како ће се COVID-19 рефлектовати на естетску пластичну хирургију након пандемије, разговарали смо са Виолетом Скоробаћ Ашанин, специјалистом пластичне, реконструктивне и естетске хирургије, председницом Удружења естетских пластичних хирурга Србије СРБСАПС, и до скора председавајућом Европским комитетом за безбедност пацијената ЕАСАПС.
Криза је скоро свуда иста, па се поставља питање како превазићи пандемију и шта после ње да ли ће естетска пластична хирургија бити иста након пандемије COVID – 19?
Нова пандемија короне - вирусне болести која се брзо шири, узрокована тешким акутним респираторним синдромом, довела је до увођења до сада невиђених мера за њено сузбијање и превазилажење. Досадашња настојања бројних удружења, међу којима и Удружења естетских пластичних хирурга Србије - СРБСАПС, је развој концепта безбедности пацијената - “Патиент safety”, посебно данас добија на значају.
Пружања квалитетне услуге пацијентима, избор праве процедуре, избор сертификованог и едукованог естетског пластичног хирурга, као и пажљв одабир пацијента за одређену хируршку процедуру, су основни постулати концепта “Сигурности пацијаната”. Указивање на значај овог концепта ради заштите здравља популације добило је свој епилог са појавом пандемије, која је зауставила планету за све елективне хирургије, укључујући и пластичну.
СВЕ ШТО УЛОЖИТЕ СЕ УВЕЋАВА ЗА 1О ОДСТО! Ово је најлакши начин да ваш новац вреди више
ОВАКО ШЕЋЕР У КРВИ САРАЂУЈЕ С КОРОНОМ И УБИЈА ЉУДЕ: Научници открили НОВЕ детаље!
Очигледно је да су експерти у области пластичне хирургије ишли у корак са временом када је у питању
безбедност пацијената, шта чините у току пандемије COVID-19?
У светлу свих ових основних претпоставки и несигурности, неопходно је додатно осмислити и применити клинички релевантне алгоритме засноване на безбедности, како нас лекара, тако и пацијената, усмерених на доношење одлука и прављење нових протокола за одговарајуће хируршке и нехируршке процедуре. Очување квалификоване радне снаге у здравству је главни приоритет било које заједнице па и здравственог система једног друштва. Имајући у виду искуства здраствених система у Азији и Европи која потврђују значај личне заштитне опреме, не само за смањивања ризика од изложености инфекцији здравствених радника већ и за повећан ниво сигурности пацијента, неопходна је њена имплементација.
У складу са тим ИСАПС, као највеће међународно удружење естетских пластичних хирурга, организовао је 7. априла online семинар – Webinar, на коме су дискутовала три председника: Дирк Richter, садашњи председник, Ренато Салтз, бивши председник,, Насим Церкес, будући председник, о будућности хируршких и нехируршких естетских процедура након пандемије.
Чињенице говоре да било које хируршке процедуре слабе имунитет пацијента, да ли је повећан ризик операција у току и након пандемије?
Тачно је да било која хируршка процедура утиче на смањење имунитета. Потребно је да преоперативно имунитет буде добар да би се пацијент брзо опоравио и зацелио након оперативног захвата. На пример, само сазнање да вирус Covid-19 повлачи са собом гвожђе из хемоглобина и ставља га у слободну циркулацију, отвара бројна питања, као што су постоперативна анемија са једне стране, а са друге стране слободно присуство гвожђа у циркулацији повећава ниво његовог токсичног дејства на унутрашње органе.
Имунитет пацијента ће свакако бити приоритет у тријажи пацијената и одабиру хируршке интервенције. Како су тренутно у читавом свету пластична естетска хирургија и инвазивне нехируршке методе заустављене, постепено увођење и покретање ове гране медицине биће неминовно.
ПОЗНАТИ ВИРУСОЛОГ ОТКРИВА: Други талас КОРОНЕ ће бити још СНАЖНИЈИ - Ево када нас очекује!
СУРУТКА ЈАЧА КОСТИ, ЧУВА ЈЕТРУ: Ово су све њене ЗДРАВСТВЕНЕ предности
Какви ће бити поступци и временске одреднице у обнављању функционисања рада здравствених установа и приватне праксе у области естетске пластичне хирургију у новим околностим које је наметнула пандемија COVID-19?
Први корак је тестирање особља при повратку на посао, а након тога и пацијената који се припремају за ову врсту операција. Преоперативно тестирање, као и убацивање податка о Covid-19 у информативне пристанке, биће почетна станица за увод ових пацијента у процедуре. По мишљењу експерта за септоринопластику др Назим Церкеса, хирургија која је везана за дисајне путеве, попут операције носа и синуса, спадаће у ред високо ризичних операција. Широка доступност тестирања пацијента као и могућност лажно негативних резултата, укључиће обавезу поновног тестирања у одређеним временским интервалима. За сада је то код нас након недељу дана, док се у појединим земљама као што је Турска препоручује на свака три дана као и непосредно пред хирургију брзим тестовима за утврђивање постојања вируса у организму.
Све ово ће продужити временски ток пружања услуга у пластичној хирургији, од преоперативне припреме, саме интервенције до постоперативне бриге о пацијенту. Широка доступност ПЦР тестова као њихова приступачна цена помогла би да се на овај начин брже и сигурније приступи хируршким процедурама. Питање је како ће фармацеутска индустрија одговорити на све ове изазове, и на који начин ће се са финансијске стране учинити доступни ови фармацеутски производи.
Неопходност активног укључивања имунолога и вирусолога помоћи ће да се јасније и сигурније дефинишу преоперативни протоколи, као и могућности лечења у складу са негативним исходом.
Хоће ли се уопште радити естетске операције?
Мишљење учесника Webinara је да ће бити неопходно поступно увођење естетских процедура, најпре код имунолошки здравих млађих пацијента, и то хирургије груди и тела. Након тога ће се укључивати операције на лицу, а на крају ендоназална и ендоскопска хирургија. За сада се не зна много о вирусу COVID-19, али се претпоставља да ће бити немогуће да он у потпуности буде елиминисан. Очигледно је да ћемо морати да нађемо начин како да се боримо са вирусом, како би заштитили пацијенте и себе. На пример, серолошки тестови који нам дају резултат да је пацијент IgG позитиван, а ИгМ негативан, даће нам могућност да таквог пацијента оперишемо.
У свим операцијама кључна је координација са анестезиолошким тимом. Дате су препоруке за рад анестезиолошког и хируршког тима од процедуралних, техничко-технолошких до ношења личне заштитне опреме, стерилизације, размене ваздуха у операционој сали или слично.
Често је последица уноса вишка соли: Ове намирнице ће вам помоћи да смањите надутост
ДИЈЕТА ПРЕМА БИОРИТМУ: Убрзајте метаболизам и скините сувишне килограме без гладовања
Али како обезбедити социјалну дистанцу у вашем послу?
Ипак бих направила разлику, социјални однос се треба очувати а задржати физичку дистанцу у току пандемије. Панелисти су поставили питање блискости пацијента и лекара при консултацијама, или када су у питању анти-агеинг процедуре. Јасних препорука нема јер је свака земља донела своје мере и упутства рада лекарске праксе у току пандемије. Генерално, препорука је да се предузму све мере личне заштите, начина непосредног прегледа пацијената и узимање анамнезе. Тестирање пацијената за мање хируршке интервенције и процедуре анти-агеинг-а.
Није први пут да се наука и медицина сусрећу са изазовима и тешким временима и да ће се наћи решења коју ће ову заразну болест ставити под контролу. Оно што сви заједно можемо увек учинити за себе је да ојачамо наш имуни систем; више здравог живота, више кретања и физичких активности, уношења витамина и минерала попут селена, витамина Д, Е и других, помоћиће да се одупремо вирусима и инфекцијама којих
ће увек бити.
Из Ваше досадашње хируршке праксе која би била ваша порука за превазилажења кризе и успостављање нормалног рада у области естетске пластичне хирургије након пандемије?
По мом мишљењу, доћи ће до промена у делу здравствених процедура пре свега везане за избегавање стреса на релацији хирург – пацијент и успостављање међусобног поверења. Суштинско поверење које пацијент полаже у хирурга доношењем одлуке да приступи одређеној интервенцији, мора бити праћено транспарентном посвећеношћу свим мерама превенције и заштите здравља пацијента као и смањења ризика од потенцијалних компликација.
Неопходна је социјална и професионална одговорност ради спречавања брзе трасмисије овог вируса међу популацијом. Дефинитивно ће доћи до многих промена како у животу појединца, тако и глобално у економији, медицини, науци, политици. Са стварањем социјалне дистанце, препоставља се да ће се развити и другачији животни стил међу људима.
Скоро па нема области рада и друштвеног живота где пандемија COVID-19 nije изазвала озбиљне импликације и зауставила рад у многим делатностима. Како се она одражава на ваш рад?
Импликације су видљиве у многим сферама. Предвиђања су да ће едукације које су окупљале велики број хирурга на једном месту заменити телемедицина и webinari тако да је и велико питање шта ће бити са конгресним туризмом. Такође, тренутно не постоје предвиђања шта ће у будућности бити са медицинским туризмом, имајући у виду актуелна затварања државних граница, финансијске проблеме многих авио компанија и превозника, као и друге одлуке држава и влада у циљу спречавања ширења вируса. Да вас подсетим, последњих неколико година дошло је до повећања броја услуга које смо пружали пацијентима из иностранства, а уз подршку Министарства здравља план је био да се тај број у наредним годинама значајно увећа као један од потенцијала економског развоја Србије.
Срушени митови и заблуде о спавању: До скоро је важило да вам треба 8 сати сна, али сада више не!
Уморни сте и напети: Примените ове трикове и живнућете за трен ока!
Каква ће бити ситуација у будућности тешко је сада проценити, али да ће доћи до успоравања развоја медицинског туризма не само код нас већ и у свету готово да је сигурно. Изазови са којима се суочавамо у време глобалне пандемије захтевају изузетне напоре да би се
избегао колапс наше лекарске праксе. Сви делимо исту позицију коју нам је пандемија донела. Поштовали смо препоруке Кризног штаба да се у време вандредног стања и у условима пандемије обустави елективна хирургија, којој припада и пластична.
Ових дана је најављено и попуштање мера за спречавање ширења пандемије и очекивања, не само моја већ и мојих колега су да се што пре створе услови за нормалне активности и рад у оквиру наше професије. Ми смо као Удружење естетских пластичних хирурга Србије – СРБСАПС, преузели иницијативу да се сходно ситуацији уведу нови протоколи у рад приватних здраствених установа и лекарске праксе, да би се пружила
максимална безбедност како пацијентима тако и здраственим радницима у оквиру наше делатности.
Да ли ће се најављена рецесија и економска криза одразити на пружање здраствених услуга?
Говорећи из аспекта естетске пластичне хирургије, сва наша очекивања су да што пре превазиђемо тренутну кризу, сачувамо нашу професију и здравље наших пацијената. Пут до тога је дуг и неизвестан и сигурно, за сада, немамо одговоре на многа питања. Сведоци смо да сваки нови дан или недеља доноси нова правила којима морамо сви да се прилагођавамо. Сигурно је да ће економске мере државних органа Србије за сузбијање економских последица за време пандемије COVID-19 помоћи да се
превазиђу нека од горућих питања.
Рецесија и економска криза која се сада чини далеко, јер је тренутно најважнија борба за здравље свих, делују неизбежно, питање је како ће сваког од нас и у којој мери погодити. У свим кризним ситуацијама и различитим аспектима друштва и делатности, круцијално је важно да се јединствено суочимо са овим изазовима и дамо свој допринос у заједничком превазилажењу настале ситуације.
И ваша порука на крају…
Крај пандемије ће представљати нови почетак.