Srušeni mitovi i zablude o spavanju: Do skoro je važilo da vam treba 8 sati sna, ali sada više ne!
Iznenadićete se.
Poznato je da nedostatak sna ili nekvalitetan san mogu negativno uticati na čovekovo zdravlje, ali naučnici pomalo odustaju od nekih mitova, kojih su se do pre nekoliko godina čvrsto držali.
Dakle, ako po jednim merilima ne spadate među idealne, to još ne znači da treba preterano da brinete, naročito ako ste zadovoljni time kako ste spavali i koliko energije imate tokom dana.
Nikad nemojte držati čašu vode pored kreveta: Evo zašto!
Čaša zdravlja: Pet razloga zbog kojih bi trebalo da pijemo rasol
Čaša tople vode na prazan želudac čini čuda: Rešava iz cuga ovih 8 zdravstvenih tegoba!
Ostavite štopericu sa strane, jer koliko god nekima od nas baš treba tih osam sati, ima i onih koji uspeju kvalitetno da se odmore i za sedam, pet, pa čak i četiri sata sna, kao i onih koji se tek nakon devet sati sna osećaju odmorno.
Zabluda! Ideja da tokom nedelje možete spavati premalo, pa to onda nadoknaditi tako da vikendom spavate do podne ne funkcioniše u stvarnosti.
Upravo suprotno, pre bi vam se moglo dogoditi da imate osećaj kao da ste promenili vremensku zonu te da se nakon takvog vikenda opet osećate loše.
Istina je da mleko sadrži triptofan, spoj koji naš organizam pretvara u serotonin i koji pridonosi tome da lakše utonemo u san. Ali, u mleku ga je toliko malo, da vam ta šoljica mleka neće pomoći. Tačnije, u mleku ga je čak 10 puta manje u odnosu na količinu koja bi pomogla.
Komplikovano je. Naime, ako tokom dana spavate duže vreme, to može negativno da se odrazi na noćni san. Možete imati problema s uspavljivanjem, pa i probuditi se noću. Ipak, naučnici su utvrdili da kratki odmor u trajanju od 10 do 20 minuta može biti vrlo koristan za održavanje budnosti tokom dana te bolju koncentraciju.
Baš i ne, čak čini se da bi moglo i odmoći. Naime, istraživanje je pokazalo da ljudi koji inače imaju problema sa spavanjem, kad im se sugeriše da pokušaju da broje ovce zaspu kasnije nego inače. Puno je bolje pokušati sa vizuelizacijom neke opuštajuće slike.
To je faza u kojoj se naš mozak ponaša gotovo kao da smo budni. Prva REM faza javlja se obično tokom prvih 90 minuta otkad smo utonuli u san i za to se vreme beleži povećanje broja otkucaja srca, povišeni pritisak, paraliza ekstremiteta. Ali, puno bolje ćete se odmoriti mimo REM faze sna.
Lekovita grickalica: Šta se događa u organizmu ako jedemo badem svaki dan?
VODEĆI RUSKI MIKROBIOLOG OTKRIVA: Naučnici u Vuhanu su radili "apsolutno lude stvari" sa KORONOM!
ZABORAVIĆETE ŠTA JE BOLEST! Samo DVA SASTOJKA su ti potrebna da PUCAŠ od ZDRAVLJA!
OVO JE JEDAN OD NOVIH, ALARMANTNIH SIMPTOMA: Naučnici došli do šokantnog saznanja vezanog za koronu!
ŽIVOTNA PRAVILA HIRURGA KOJI JE ŽIVEO 104 GODINE: Primenite savete i sačuvajte zdravlje!