"Овај ТЕСТ ће вам ПРОМЕНИТИ ЖИВОТ": Познати доктор тврди да се ТАЈНА ДЕБЉАЊА крије у ДОРУЧКУ, ево како да проверите шта вас ГОЈИ
Он истиче да не морате да избаците ни угљене хидрате, ни масти!
Најчеше уколико имате породицу прва мисао која вам падне на памет када се пробудите је шта ћемо сад за доручак. И док тако покушавате да се сетите шта има у фрижидеру и да је већ превише да једете трећи дан јаја и виршле - а знате да није ни здраво - схватате да је јако тешко осмислити здрав оброк. Срећом, ТВ др Мајкл Мозли је поделио једноставан тест који вам може рећи да ли је оброк који сте планираи прави за вас и вашу породицу.
Доктор Мозлие је у разговору са стручњаком за храну, професором Тимом Спектором, епидемиологом у свом поткасту открио како да изаберете намирнице за најоптималнији дорчак.
Седам ДАНА јела СУПУ од КОСТИЈУ која ОПОРАВЉА ОРГАНИЗАМ: Ево како утиче на ЗДРАВЉЕ, одушевиће вас ефекат
Лекари јој ПРОБУШИЛИ СЛЕЗИНУ у ТОКУ ОПЕРАЦИЈЕ и тако је отпустили из болнице: "Послата сам кући да умрем!"
С обзиром на то да су "сви људи различити" и да оно што функционише за једну особу можда неће бити ефикасно за другу, епидемиолог је саветовао људе да експериментишу са избором доручка како би утврдили да ли им то обезбеђује хранљиве материје које су им потребне. Др Мозли се сложио са овим и поделио једноставан тест који омогућава да се утврди да ли је први оброк који поједете у току дана прави за вас - и све зависи од тога колико брзо огладните након јела.
- Начин на који ја то процењујем је да ли сам гладан око 11 сати или не? Ако сам невероватно огладнео, то сугерише да оно што сам јео неколико сати раније није тако сјајно, рекао је. Стручњаци су затим почели да говоре о популарним навикама за доручак, а професор Спектор је говорио из личног искуства.
Стручњак је испричао како је годинама конзумирао оно што је веровао да је здрав доручак - чај, сокове и мусли, али је једног дана одлучио да драстично измени своју исхрану. То је зато што је схватио да његов доручак са високим садржајем угљених хидрата и шећера изазива скок шећера у крви и да је допринео повећању тежине за око 10 килограма.
- Некада бих за доручак јео мусли, шољу чаја са мало масног млека и попио бих чашу сока од поморанџе. Понекад бих јео тост и мармеладу. Трудио сам се да једем црни хлеб, јер у то време нисам знао да су таква пецива најчешће само обојена, рекао је он у подкасту.
- Управљао сам према ономе што ми је тада, као лекару, речено да је здрава исхрана. Испоставило се да је дијета довела до тога да сам се дебљао око килограм сваке годите, тако да сам добио око 10 килограма током тог времена. Тек када сам ставио на себе монитор глукозе док сам јео и он је порастао у нормални дијабетички опсег - схватио сам да ови угљени хидрати и шећери нису прави избор за мене.
Даље је рекао да, иако би његова жена јела потпуно исти оброк као он за доручак, то није имало исти негативан утицај на њу. Професор Спектор је тврдио да је прелазак на доручак са "високим процентом масноће" направио "радикалну разлику", јер се касније током дана осећао мање гладним.
- Одмах сам видео да ми је промена смањила шећер. Нисам добијао скокове шећера. Такође се нисам осећао ни приближно толико гладан у 11, 10 сати на послу. Нисам осећао да ми је потребан колачић средином јутра као што сам некада умирао за њим и осећао сам се генерално боље. Можда вам неће успети, али док не пробате, не знате, рекао је он.
Доктор Мосли је додао да је имао слично искуство након што је схватио да доручак који је јео не помаже ни њему, па је прешао на оброк од омлета са поврћем.