ОВИ СИГНАЛИ УКАЗУЈУ ДА ИМАТЕ МЕЛАНОМ : Ако приметите ове промене на телу, обавезно се јавите лекару
Први симптоми се могу лако занемарити, кажу лекари, а кључни су за успешно излечење
Први симптоми се могу лако занемарити, кажу лекари, а кључни су за успешно излечење.
Рак коже укључује меланом, базоцелуларни и сквамоцелуларни карцином коже. Базоцелуларни и сквамоцелуларни карциноми успешно реагују на третман.
Меланом је инвазивнији и опаснији облик карциома и лечење зависи од његовог откривања у раном стадијуму.
ОВАКО КАРЛЕУША ОДРЖАВА ЛИНИЈУ! Једну ствар једе уз сваки ОБРОК - ово је њен ТРОДНЕВНИ ЈЕЛОВНИК
ОВОМ МЕТОДОМ ЈЕЛЕНА ЂОКОВИЋ СМИРУЈЕ СВАЂУ ИЗМЕЂУ СВОЈЕ ДЕЦЕ: Родитељи, инсистирајте на ОВОМЕ, ГЕНИЈАЛНО ЈЕ
Раним откривањем успешно се лечи девет од 10 карцинома коже, јер је мања шанса да се прошири и на остале делове тела. На најчешћа питања у вези рака коже одговара дерматолог, др Дубравка Ђерић.
Ко је у већем ризику за добијање меланома?
Ризик за добијање меланома је висок у следећим случајевима:
- Људи светлије пути
- Појава пега након сунчања
- Светла коса и очи
- Више од 50 младежа на телу
- Младежи који су необичног изгледа
- Опекотине од сунца
- Генетске предиспозиције
- Опекотине од сунца у детињству
- Време које је проведено на сунцу без заштите
- Употреба соларијума
Како изгледа меланом?
Меланоми су најчешће браон или црне боје. Могу бити и у боји коже, розе, црвени, љубичасти, бели или плави. Први знаци настанка меланома су промена величине или боје на постојећем младежу или појава новог младежа.
Код 30% оболелих од меланома коже, тумор се јавља у већ постојећем младежу. Код 70 % пацијената се меланом јавља на претходо неизмењеној кожи.
Чешће се јавља код жена. Уколико се меланом дијагностикује на време и са лечењем се крене благовремено - готово је увек излечив. У супротном, шири се на друге делове тела где постаје тежак за лечење, најчешће са фаталним исходом.
Који су симптоми?
- Младеж неправлиних ивица
- Младеж који је асиметричан
- Младеж измењених боја
- Младеж већи од 6 mm
- Пигментована или непигментована промена на кожи која се брзо мења и расте
Када је прави тренутак да се оде на преглед код дерматолога?
Дерматолог са 22 године искуства у естетској дерматологији, др Дубравка Ђерић, саветује да се преглед обавља превентивно и пре првих видљивих промена на кожи. Фотофиндер апарат је намењен праћењу младежа и осталих промена на кожи пацијената свих узраста. Уколико пацијенти уоче било какве промене, потребно је да што пре дођу код лекара.
Како се дијагностикује рани меланом?
Једина адекватна метода за рано откривање меланома је дигитална дермоскопија са мапирањем целог тела - Фотофиндер апаратом. Овај апарат поседује једини систем који омогућава поларизујуће фотографије целог тела за још детаљније снимање. Систем аутоматски означава новонастале лезије, као и промене на постојећим. Преглед траје 5 минута. На преглед могу отићи сви, а нарочито се препоручује људима са великим бројем диспластичних невуса (младежа) и онима који су већ имали меланоме. Лечење овог рака коже се мора спровести хирушким путем. Преглед је користан и у даљем планирању операције меланома.
Преглед Фотофиндер апаратом је доступан у ординацији др Дубравке Ђерић. Закажите свој термин или се додатно информишите позивом на број 063/687 /460.
Поред овог начина дијагностиковања, велики значај има и самопреглед, који се постиже едукацијом грађана о АБЦДЕ карактеристикама меланома. Дефинитивна дијагноза меланома се поставља патохистолошком верификацијом. Операција подразумева широку ексцизију, како би тумор у потпуности уклонили и превенирали сваку могућност поновне појаве тумора на истом месту.
Да ли је могуће излечити меланом?
Меланом је излечив. Само лечење зависи од степена проширености болести у тренутку откривања (стадијума болести). Најуспешније лечење је рано откривање и хируршко уклањање меланома уз хистопатолошку анализу (преглед ткива под микроскопом). Свака промена на младежу може бити меланом, стога је неопходан преглед лекара.
Формула за потпуно излечење јесто благовремено уклањање меланома. Таква интервенција се не сме одлагати, јер то значи метастазирање карцинома. Меланом се може брзо ширити (метастазирати) у друге делове тела путем лимфног система или крви.
Превенција и како се сачувати
Др Дубравка Ђерић сматра да је одлазак на преглед најбољи вид превенције. Тиме се скраћује време лечења (уколико је до појаве меланома дошло) и битно побољшава квалитет живота. Такође, у сврхе превенције, важно је следеће:
- Редовно радите самопреглед.
- Заштита од ултравиолетног зрачења је најважнији део превенција карцинома. Саветује се употреба крема са СПФ фактором 15 .
- Избегавајте боравак на сунцу када је зрачење најјаче (10х-16х).
- Не користите соларијум.
Колико често је потребно ићи на преглед?
Др Дубравка Ђерић: Када пацијент дође на 1. преглед код дерматолога, тада се може дати одговор на ово питање. Ствар је индивидуална за свакога, некоме је потребно да дође више пута годишње, док се пацијентима који немају никаквих проблема саветује нешто ређи долазак (најчешће једном у 6 месеци).