Због овога су већ данима ПУНИ ДОМОВИ ЗДРАВЉА, ево шта саветују лекари
Мучи вас кашаљ? Нисте једини!
У овом периоду већина људи дели исте муке са вама. Препуне чекаонице у домовима здравља управо сведоче о учесталости респираторних инфекција праћених кашљем у популацији деце и одраслих, а поготово код старијих људи. Иако кашаљ није болест, он зна болесно да нас мучи - почне као гребање у грлу, а затим ескалира ка учесталим нападима кашља, нарочито када покушавате да заспите, или вас пробуди усред ноћи. Кашаљ карактерише и упорност – може да траје и месец дана након прележане прехладе!
Због његове учесталости, али и променљивости често нисмо сигурни како да изаберемо право решење за кашаљ. Управо о томе смо разговарали са прим. др сц. мед. Војиславом Радосављевић, који је доктор специјалиста интерне медицине – пулмолог и начелник одељења на КБЦ Бежанијска Коса
„Кашаљ је један од најчешћих симптома инфекција дисајних путева због кога пацијенти долазе код нас на клинику или се јављају свом изабраном лекару. Узроци кашља могу бити различити: сливање секрета из горњих дисајних путева, инфекције дисајних путева и друге болести плућа као што су астма и хронична опструктивна болест плућа, враћање киселине из желуца, примена појединих лекова, пушење, итд. Али највећи број респираторних инфекција праћених кашљем узроковано је вирусима“, истиче прим. др сци. Радосављевић.
На питање, да ли кашљете суво или продуктивно, нама пацијентима, тешко је да дамо прави одговор. Да ли бисте могли да нам помогнете како да препознамо врсту кашља, у чему је разлика?
Кашаљ може да буде продуктиван или сув, да се јавља само ноћу, током целог дана или само у току дана. Сув кашаљ прати промуклост, бол и отежано дисање. Овај кашаљ је надражајни, иритирајући, често омета сан. Настаје као резултат директног оштећења горњих дисајних путева, које могу да проузрокују скоро сви респираторни вируси. Сув кашаљ је и симптом грипа, а тачно је да он касније прелази у продуктиван кашаљ.
Продуктивни кашаљ се јавља када су плућа пуна секрета, па се наше тело труди да га избаци. Иако често не уживамо у искашљавању, врло је корисно - истиче прим. др сци. Радосављевић. Најчешће настаје као последица прехладе, грипа, бронхитиса или упале плућа.
А да ли је могуће да у току прехладе кашљемо и суво и продуктивно?
Да, углавном у току трајања болести, без обзира на узрок кашља, смењују се фазе сувог и продуктивног кашља. Једнокомпонентни кашаљ не постоји - у већини случајева кашаљ је мешовит, што претпостављам препознајете у свом искуству. Најчешће мешовит кашаљ почиње сувим кашљањем, а након пар дана ствара се секрет који треба да искашљавамо.
Па како онда да знамо који препарат за кашаљ нам је потребан?
Ако изаберете биљни препрат који делује на сваки тип кашља, у сезони прехладе и грипа, нећете погрешити. Вишекомпонентни биљни препарати уводе се у терапију кашља као први избор и показали су се као успешно решење. Пре свега, треба користити оне који су природни и безбедни, као што је рецимо Хербико® који може да се користи како за смиривање сувог кашља, тако и за лакше искашљавање код продуктивног кашља. Оно што је свакако важно напоменути је да се увек, у случају да се кашаљ не смири након две недеље или ако се јави кашаљ праћен јаким боловима у грудима, искашљавање крви или браонкасто зеленкастог секрета, осећај гушења и притиска у грудима, пацијенту саветује да се обрати изабраном лекару.