ОВО НИСТЕ ЗНАЛЕ: Љута ПАПРИЧИЦА је одличан афродизијак, али лечи и НАЈТЕЖЕ БОЛЕСТИ!
Здравље пре свега!
Црвена, жута, зелена, бабура, кратка месната паприка, или мала пргава папричица, саставни су део сваке кухиње, а по очуваности корисних састојака најбоља је свежа. Сирова паприка, као и спремљена у јелима, помаже у лечењу многих болести и тегоба. Њени састојци на људски организам делују као антидепресив, антисептик, диуретик и моћан афродизијак.
ДАНАС ЈЕ ВИДОВДАН! Народна веровања кажу - ево шта ТРЕБА, а шта НИКАКО не би ваљало да радите!
Лековита својства:
Паприка помаже у уклањању и лечењу авитаминоза, алергије, анемије, астме, атеросклерозе, ангине пекторис, инфаркта, астме, хипертензије, дијабетеса, катаракте, кашља, импотенције, опадања косе, остеопорозе, отежаног мокрења, реуматизма, старосног слепила, хемороида…
Ово изузетно здраво поврће нема велику енергетску вредност, па је погодна за дијеталну исхрану. И паприке и папричице богате су минералима, витаминима и другим корисним састојцима.
Конзервирањем се хранљива вредност битно не мења, а количина витамина Ц којег има у завидној мери остаје готово иста као у свежој паприци или папричици. Доказано је да паприка има чак четири до пет пута више овог витамина него лимун и поморанџа. Због тако великих количина препоручује се као обавезан додатак исхрани за јачање имунитета. У паприкама ма које врсте и величине налазе се и значајне количине витамина Б, међу којима се посебно истичу витамини Б1 и Б2. Садржи и витамин Е којем се приписују антиканцерогена својства, витамин А, пантотенску киселину, а од минерала има највише калијума, фосфора и гвожђа. Количина воде коју поседује приближно је око 89 одсто, док количина етеричних уља у семену зависи од количине присутног алкалоида капсаицина.
Пет савета да свакодневни послови у кухињи не буду мучење - ако имате дете, ТРЕЋИ ЋЕТЕ ОБОЖАВАТИ
Капсаицин је специфична материја која даје љутину плоду. Зависно од тога колико га има, паприке се деле на слатке и љуте сорте. У сваком случају, за капсаицин се одавно зна да има лековиту моћ јер представља савршени антисептик. У органима за варење спречава развој бактерија труљења и побољшава варење хране дражењем слузокоже црева.
Повећава и ниво хистамина, који представља главни одбрамбени систем људског организма на реуматска обољења.
НАЈЗДРАВИЈА КАО САЛАТА
С обзиром на то да је паприка најделотворнија у свежем стању, треба је јести што више као салату. Салата је најделотворнија када се паприка исече на колутове и зачини морском сољу, маслиновим уљем и јабуковим сирћетом. Овако спремљена спречава парадонтозу, назеб, а побољшава и вид.
Паприка има делотворан утицај и на површинску капиларну циркулацију, али то је захваљујући другом важном састојку – цитрину. Цитрин утиче на еластичност и пропустљивост капилара, што је важно у лечењу атеросклерозе. Верује се и да је паприка, а посебно љута папричица, савршени афродизијак, јер буди расположење и страст код људи. Веровање се темељи на утицају паприке на појачан рад крвотока. Осим афродизијачког дејства, овој древној лековитој поврћки приписују и да има стимулативну моћ на кожу главе.
ОД ОВОГ КУПАЋЕГ НАСТАЈЕ ХАОС: Нови БИКИНИ само за СМЕЛЕ девојке, ОТКРИВА много ВИШЕ! (ФОТО)
Тачније, тврди се да спречава појаву ћелавости, о чему сведоче Калабрези који је једу у огромним количинама.
У Италији је паприка, иначе, обожавано поврће. Шпанци је такође обожавају и имају свој Институт за паприку, док у француској постоји Школа за паприку. Шпанци су уосталом на европски континент паприку и донели из Јужне Америке, још у 15. веку. Одатле се проширила свуда, а прави процват доживела је у Мађарској. Код нас је такође омиљена, а најпознатија је лесковачка паприка.
ХАБАНЕРО И ЧИЛИ ПАПРИЧИЦЕ
Амерички хемичар Вилбур Сковил је још 1912. године открио да се разлагањем екстракта паприке у води може мерити њена љутина. На скали љутине која носи његово име, неприкосновено прво место држи мексичка хабанеро паприка. У стопу је прати скоч боне (Scoch Bonnet), затим следе јамајка хот и разне друге врсте, док је без љутине, на последњем месту, слатка бабура.
Најбрже решење за опекотине од сунца! НАМАЗАЛА је ОВО и НЕСТАЛЕ су за пола САТА!(ФОТО)
Капсаицин који се налази у чили папричицама, може да се користи као аналгетик за смањење бола после хируршке интервенције, тврде дански истраживачи. Утрнулост коју изазива капсаицин, спречава преношење бола до можданих центара који га региструју, тако да пацијент бива поштеђен овог непријатног осећаја, открили су истраживачи.
У прилог овој тврдњи, наводи се пример пацијената који су оперисали слепо црево а затим примили капсаицин. Они су, у односу на пацијенте који га нису примили, осећали знатно мању бол после операције. Међутим, не треба се у кућним условима лечити папричицама, да не би дошло до инфекције.