ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ су СТРЕС за организам: Ово су мање познати симптоми ТОПЛОТНОГ УДАРА, уколико се не лече могу изазвати и ФАТАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ
За неке сви знамо - висока телесне температуре, прекомерно знојење и главобоља, док су неки необични и често их не везујемо за ово стање.
Високе температуре, као и временске промене велики су стрес за организам. Летње температуре могу изазвати многе проблеме, посебно код старих људи, хроничних болесника, деце и трудница.
Као најешћа последица излагања јаким сунчевим зрацима јавља се топлотни удар. Неки од симптома - попут високе телесне температуре, прекомерног знојења и главобоље - прилично су познати у летњим месецима.
ИВАЊСКО ЦВЕЋЕ ЗОВУ БОГОРОДИЧИНИМ ПОМОЋНИКОМ! Користите га овако као лек и чај за ШТИТНУ ЖЛЕЗДУ
ЗА БЕЗБРИЖНО ЛЕТОВАЊЕ: Ево како да изаберете ЕФИКАСАН ПРОБИОТИК!
Ипак постоји неколико знакова који су мало необичнији. Они се манифестују као узнемиреност, раздражљивост и нејасан говор.
Уколико приметите код себе или других неуобичајно понашање, требало би да посетите доктора што је пре могуће. Ако то не учините, може доћи до озбиљних поседица - трајног инвалидитета или чак смрти, упозоравају из Центра за контролу и превенцију болести (ЦКПБ).
Ово су најчешћи симптоми топлотног удара на које треба обратити пажњу:
- Веома висока телесна температура (изнад 40Ц)
- Промењено ментално стање
- Конфузија
- Неразговетан говор
- Умор
- Губитак свести
- Врућа, сува кожа или обилно знојење
- Мучнина и повраћање
- Топлотни напади
- Убрзано дисање
- Тркачки пулс
- Главобоља
- Они се обично јављају након блажег топлотног удара, те ако се можете охладити у року од 30 минута, није потребно посетити лекара, поручују из Центра.
Међутим, ако помислите да би неко могао да доживи топлотни удар, позовите хитну помоћ.
Знајте да тада треба предузети хитне мере да се њихова температура смањи. ЦКПБ каже да бисте требали:
- Преместите их на хладно место.
- Скините сву непотребну одећу попут јакне или чарапа.
- Дајте им да пију спортско пиће или пиће за рехидратацију или хладну воду.
- Охладите њихову кожу – попрскајте или сунђером их хладном водом и распршите их. Добри су и хладни облози, умотани у крпу и стављени испод пазуха или на врат.
- Остани са њима док им не буде боље.
Они старији од 65 година или са већ постојећим здравственим стањима, укључујући проблеме са дисањем и срцем, највише су изложени ризику.
Срећом, постоји неколико начина да смањите ризик од развоја болести повезаних са топлотом.
Из Центра кажу да треба да пијете више течности, да носите светлу, широку одећу и избегавате сунце између 11 и 15 часова. Такође саветују да избегавате веће дозе алкохола, екстремне вежбе и боравак на сунцу.
Деца, старији људи и они са дуготрајним здравственим проблемима (као што су дијабетес или проблеми са срцем) су у већој опасности од топлотне исцрпљености или топлотног удара.