Ову ПОДМУКЛУ болест има све више жена, а симптоми су као код ГРИПА-не игноришите, последице су КОБНЕ
Можда сте се увек тешили да сте прехлађени. Позадина је много озбиљнија.
Штитна жлезда је највећа ендокрина жлезда у нашем организму. Она представља проблем многим женама, тачније 12 милиона жена на свету има убрзан/успорен рад штитне жлезде. Налази се на предњој страни врата и у облику је лептира.
Хормони штитасте жлезде утичу на раст и сазревање, повећавају синтезу протеина, убрзавају разградњу масти, имају кључну улогу у развоју нервног система. Организму не прија ни смањен ни увећан рад жлезде. У наставку вам предочавамо симптоме поремећеног рада штитњаче, како бисте препознали и отишли ендокринологу на преглед.
Константно сте лоше воље
Када штитна жлезда не ради правилно, то узрокује честе промене расположења. Ремети се лучење серотонина, хормона среће. Може доћи и до појаве агресије.
Затвор
Поремећен рад штитне жлезде такође утиче и на успоравање пробаве, што доводи до затвора и тежег пражњења организма.
Превише спавате
Уколико осетите да сте превише ''успорени'' то може бити због штитне жлезде! Долази до смањења или потпуног престанка неких телесних функција, што врло често проузрокује поспаност.
Губитак косе и сува кожа
Лучење премало хормона штитне жлезде може довести до сушења коже, чак иако напољу није зима. С обзиром да је кожа повезана са длаком, ни коса није поштеђена.
Нагли добитак на тежини
Хипертиреоза (убрзан рад жлезде) је често главни узрок гојења, чак иако једете исту количину хране као и увек. Може се јавити у било ком животном добу, најчешће између 20-50 године живота, чешће у жена. Најчешћи узрок у 70-80 одсто болесника јесте претерана активност целе жлезде, узрокована аутоимуним процесом, који се још зове и дифузна токсична струма или Гравесова или Баседовљева болест. Хипертиреоза може настати и због повећаног лучења ТСХ услед тумора, односно аденома хипофизе (секундарни хипертиреоидизам). С друге стране, хипотиреоза је успоред рад који се манифестује наглим гојењем.
Жене обољевају чешће
Преко 200 милиона људи у свету има неки облик обољења штитасте жлезде. У развијеним земљама света једна особа од 20 има неки облик тироидног поремећаја или обољења, а 5-7 пута је чешћи у жена него у мушкараца. Тироидне болести су у највећем броју случајева лечиве и излечиве, али ако се не лече могу да доведу до тешких поремећаја и смрти.
Бол у мишићима
Лучење премало хормона штитне жлезде узрокује бол у мимшићима и тетивама чак иако се не бавите неким спортским активностима.
Аритмија
У случају претераног лучења хормона, може доћи до лупања срца.
Губитак концентрације и вртоглавица
Ако вам је глава одједном чудна на додир и често имате вртоглавицу, у вашем телу је превише хормона штитне жлезде.
Висок крвни притисак
Када жлезда није довољно активна, долази до повећања притиска и никакви лекови за његово снижење не решавају проблем.
Бол у грлу и врату
С обзиром да се штитна жлезда налази у овом делу, није ни чудо што и овај симптом може указивати да нешто ниеј у реду. Уколико приметите оток на врату, одмах посетите лекара!