Почиње са ЕКСТРЕМНИМ УМОРОМ и БОЛОМ у стомаку: Уколико ПРИМЕТИТЕ да су вам беоњаче жуте, РЕАГУЈТЕ одмах
Обратите се лекару!
Масна јетра (стеатоза) представља патолошко нагомилавање масти у јетреним ћелијама узроковано различитим етиолошким факторима, од којих су најчешћи гојазност и алкохолизам. Можемо рећи да понашање човека утиче највише на појаву масне јетре и да је редовном бригом о здрављу могуће избећи болест.
И ДАЉЕ СЕ ДИЖЕ БУРА ОКО ОВОГА: Да ли се сећате фотографије голог Дејвида Бекама?
Добро ПОЗНАТ СИНДРОМ - психијатар ОТКРИО ДИЈАГНОЗУ Миљане Кулић: Пре ОБРАЧУНА и дисквалификације тражила ове ЛЕКОВЕ
- бол у стомаку и то у горњем, десном делу
- осећај ситости и кад нисте јели
- мучнина, губитак апетита и мршављење
- жућкаса боја тена и беоњача
- отицање у пределу стомака или ногу
- екстреман умор па и конфузија
Масна јетра може бити узрокована конзумирањем превеликих количина алкохола (алкохолна масна јетра) или слаткиша, слатких напитака као и масне хране. Ризик од неалкохолне масне јетре нарочито је повећан код жена у менопаузи. Такође, под повишеним ризиком су све гојазне особе, нарочито са масним наслагама у пределу стомака, пацијенти који пате од повишеног холестерола, триглицерида као и високог притиска.
Дијагноза се поставља на основу повишених нивоа ензима јетре, као и ултразвучним прегледом. Код многих људи, масна јетра не мора да значи да ће њен рад бити угрожен. Међутим, скоро до трећине угрожених, ово стање се погоршава, тако да јетра буде упаљена и отечена.
На местима где је оштећена, јетра формира ожиљно ткиво - настају фиброзе. Кад се она прошире и замене здраво ткиво, настаје цироза јетре.