Направите ПИХТИЈЕ по ДОМАЋЕМ РЕЦЕПТУ за новогодишњу трпезу: Идеално предјело за предстојеће празнике
Идеално јело за љубитеље свињетине!
Оригиналне пихтије су заправо сецкано месо у желеу од саламуре. У српској традицији постоји обичај да се пихтије једу за Богојављење, односно 19. јануара. Ипак, они највећи љубитељи пихтија припремају их још за Нову годину, или их једноставно уврсте у један од Божићних обичаја и служе као деликатес управо за Божић.
Међутим, пихтије се не припремају само код нас. На пример, Немци воле да им парчићи меса у пихтијама буду видљиви. Код нас то није толико битно, већ су пихтије сивкасте и непрозирне, јер се желе припрема од воде у којој се пихтије кувају.
Пихтије се у различитим крајевима Србије различито зову: аспик, хладетина, питије (на југу Србије), или једноставно смрзнута супа. Пихтије на неки начин и јесу смрзнута супа. Ипак, у овој смрзнутој супи, меса има само у назнакама, док су главни састојци ногице, буткице, уши или неки други делови свиње који у себи имају доста желатина.
"Не можемо да планирамо шта ће бити": Овако је Анђелка Прпић причала НАКОН РАЗВОДА, бившем мужу обећала ПРИЈАТЕЉСТВО
ОВЕ СИМПТОМЕ ТРОВАЊА АМОНИЈАКОМ ЉУДИ ЧЕСТО ЗАНЕМАРЕ! Ево шта се мора прво урадити како би се избегла СМРТ
Још једна занимљивост у вези са овим традиционалним српским деликатесом јесте та што су пихтије некада биле јело за сиромашне. Припремале су се искључиво од најјефтинијих састојака и јела их је сиротиња. Временом, пихтије су прерасле у један од најпознатијих српских традиционалних спрецијалитета.
Рецепт за пихтије
Основни рецепт за пихтије заправо је потпуно једноставан. Можете га мењати и допуњавати како год желите, са оним што је вама по укусу.
Потребно вам је:
• килограм свињских ногица (можете помешати са буткицама, репићима или нечим другим)
• 2 главице белог лука (можете ставити и мање ако не желите да ово буде доминантан мирис)
• со
• зачин по укусу
• бибер
Свим овим састојцима, уколико волите, можете додати листиће ловора или першуна, како би пихтије попримиле мирис.
Пре кувања свињске ногице морате добро очистити и опрати. Ставите их у дубљу шерпу, а преко њих наспите со и зачин, листиће ловора или першуна, бибер и бели лук. Ако не желите да мирис белог лука буде превише јак, можете га додати и накнадно, током наливања пихтија у тањире.
Преко свега овога налијте доста воде (око 3 литра, али може и више, јер се вода током кувања не додаје накнадно). Пихтије се кувају доста дуго, око 3 до 4 сата у зависности од меса, све док се месо не одвоји од костију, а у шерпи остане јако мало воде.
Уколико бели лук нисте већ додали, у тањире у које ћете сипати пихтије ставите по чен белог лука. Како би што боље пустио арому, насецкајте га на ситније делиће. Ситно морате насецкати и скувано месо. У тањире најпре лепо распоредите месо, а затим налијте преосталу замућену течност у којој се месо кувало. Оставите пихтије да се охладе, а онда их сместите у фрижидер, како би се што боље стегле. Можете их разлити и у једну већу тепсију, па их када се стегну насећи на коцкице и тако служити. Преко њих можете посути мало алеве паприке.
Пихтије ће имати најбољи шмек уколико их припремате од димљеног меса.
Додатни савет: Уколико не желите да на површини пихтија буде превише масноће, пре изливања у тањире можете из лонца у којем су се пихтије кувале са врха покупити сувишну масноћу.
Пихтије пре служења морају бити потпуно чврсте. Не очекујте да ће бити прозирне, блага замућеност пихтија је потпуно нормална.
Ово су традиционалне пихтије. Међутим, оне могу бити и посне, и тада се припремају са поврћем. Због недостатка желатина из меса, у овакве пихтије мораћете додати желатин.