ДЕЛУЈЕ КАО ИНФУЗИЈА у случају ПРЕХЛАДЕ: Овим су СРПКИЊЕ РАНИЈЕ храниле децу када су болесна, опоравља организам
Хидрира и храни у исто време!
Наше баке препоручивале су домаћу пилећу супу као лек против свих болести дисајних органа. Делотворност пилеће супе позната је још од 12. века када ју је јеврејски рабин, лекар и филозоф Мојсије Мајмонид, прописивао као лек против прехладе и астме. Није познато како је овај средњовековни лекар знао хемијски састав супе, али данашња истраживања иду у прилог његовој терапији.
Дакле уколико се вашем детету запуши носић и не може да дише, не посежите одмах за лековима, већ прво покушајте да му помогнете тањиром домаће супице! Ово се односи на малишане старије од седам месеци.
Српкиње, СУТРА је БЛАГА МАРИЈА - Испуниће вам једну жељу, ПОМОЛИТЕ се на овај начин, а ево шта морате СПРЕМИТИ УКУЋАНИМА
ЗАШТО ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ ОД СРБА КРИЈУ ГРЧКЕ МАЛДИВЕ? Нема их у понудама, а Грци их називају рајем на земљи, и то са разлогом!
Уместо лека – супа
На основу недавних истраживања, која је спровео пулмолог Ервин Зимент, доказано је да пилећа супа заиста има терапеутска својства. Прво, пилеће месо садржи аминокиселину цистеин, која се ослобађа током његовог кувања. Ова аминокиселина је по саставу слична ацетилцистеину, супстанци која је основни састојак медикамената који се прописују против бронхитиса и осталих болести дисајних органа. Иначе, њен задатак је да разложи слуз у носу и грлу те тако олакша дисање.
Осим тога, пара коју удишемо док једемо топлу супу ефикаснија је од инхалације обичном воденом паром. Благотворни зачини Доктор Зимент је у својој студији нагласио да се лековитост пилеће супе многоструко појачава када јој се током кувања дода неколико ченова белог лука и зрна бибера, пошто ови зачини “раде” по принципу савремених лекова против кашља – смањују густину слузи и олакшавају дисање. Иначе, бели лук садржи селен, моћни антиоксидант који заједно са витамином Е учествује у процесу јачања имунитета.
Противупално дејство
Доктор Стивен Ренард, начелник пулмолошке болнице у Небрасци, изнео је теорију о антиинфламаторном дејству пилеће супе, након чега су сви његови пацијенти три пута дневно добијали по тањир. Његова теорија заснива се на чињеници да супа блокира кретање неутрофила, белих крвних ћелија које се током прехладе таложе у слузокожи носа и узрокују његову запушеност. Доктор Ренард спровео је бројна лабораторијска испитивања домаће пилеће супе коју је справљала бака његове супруге. Након што је на неутрофиле накапао неколико капи супе, они су престали да се гомилају али, нису изгубили способност да се боре против микроорганизама.
Ово се поновило чак и онда када је неутрофиле накапао са 200 пута разблаженим концентратом супе. Треба нагласити да је доктор Ренард урадио само једну студију и да је напоменуо да је потребно урадити низ додатних испитивања како би се лековитост пилеће супе у потпуности доказала. Пошто није било заинтересованих за финансирање његовог пројекта, друга студија, нажалост, никада није урађена.
Добитна комбинација
Комбинација пилећег меса и поврћа која се ставља у супу, важна је у одбрани плућа од вирусне инфекције. С обзиром на то да је пред нама хладан период године, када је могућност настанка инфекције велика, саветујемо вам да сваког дана понудите детету тањир домаће пилеће супе справљење по рецепту доктора Ренарда. Осим што је укусна и лековита, пилећа супа обезбјеђује хидратацију организма и стимулише апетит детета.
Оригинални рецепт за пилећу супу по доктору Ренарду
Потребно вам је:
- 1 пиле средње величине (може и кока)
- 0,5 кг пилећих крилаца
- 3 велике главице црног лука
- 1 велики кромпир
- 3 паштрнака
- 2 коријена першуна
- 7 већих шаргарепа
- 1 већи корен целера
- 1 струк першуновог лишћа
- со, бибер по укусу
Припрема:
Пиле оперите, налијте га хладном водом и ставите у већи лонац да се кува. Када вода прокључа, смањите ватру и додајте крилца. Поврће очистите, исеците на комаде, па га убаците у лонац. Оставите да се кува на тихој ватри сат и по. С времена на време скидајте масноћу која се скупља на површини супе.
Пола сата касније, извадите месо и поврће из супе, процедите течност коју сте добили.. Месо немојте више враћати у супу, а поврће измиксајте и вратите. На крају посолите и побиберите по укусу и додајте першун.