Препоруке "Батута" за здраву ИСХРАНУ током зиме и за ЈАК ИМУНИТЕТ - Чорбе и супе су ОБАВЕЗНЕ, посебан ОПРЕЗ са овим НАПИТКОМ
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" објавио је упутство за исхрану током зимских месеци, где су јасно наглашене препоруке за конзумацију одређених намирница које ће нам помоћи у јачању имунитета у сезони вируса и грипа.
Зимски период није време када је пожељно држати дијету. Потребно је одржати јак имунитет, како би се избегле прехладе и вируси. Редукована исхрана ће пре донети болест него што ће произвести жељени ефекат.
Оно што је сигурно, то је да не треба да одустанемо од принципа који чине правилну исхрану, а то су разноврсност, умереност и правилна распоређеност оброка у току дана.
Ипак, зимски месеци могу да представљају изазов у погледу исхране. Наиме, у овом делу године је хладно, краћи су дани и сви имамо осећај смањене енергије. Затим, мањи је избор свежих намирница, оброци су калоричнији и смањења је физичка активност. Имамо и повећану потребу за храном која нам пружа осећај задовољства, а која је обично са високим садржајем шећера.
По повратку са посла и у касним вечерњим часовима обично смо код куће уз телевизор, компјутер или књигу. Тада нам се најчешће јавља потреба за топлим заслађеним напицима, као што је какао или чоколадно млеко, за колачима, чоколадом или сланим грицкалицама. Ако их уносимо свакодневно и у већим количинама уз смањену физичку активност, доћи ће постепено до повећања телесне масе. Добијање 2–3 кг у току зимских месеци само по себи не мора да представља проблем али, ако је то случај сваке године, за десет година имаћемо и до 20 кг више. Хладно време не треба да нас спречи да шетамо или да се бавимо умереном физичком активношћу. У вечерњим часовима уместо слаткиша и слатких напитака можемо попити чај, појести омлет са паприком, спанаћем, парадајзом, грицкати на штапиће исечену шаргарепу, паприку, краставац. Поврће које можемо купити у зимском периоду можемо гриловати или направити салату и уз црни хлеб имаћемо здраву вечеру. Ту су и незаобилазне овсене, ражане, спелтине пахуљице, каша од полбе, овсени гриз, просо, које уз додатак бадема, воћа, цимета може да буде укусан оброк.
Да бисмо очували имуни систем, неопходан је унос воћа и поврћа који су богати антиоксидансима. У зимској сезони доступне су нам јабуке, мандарине, карфиол, броколи, шаргарепа. У току дана један оброк треба да чини супа или чорба која може да садржи месо и поврће као што су сочиво, пасуљ, целер, шаргарепа, кромпир. Не треба да заборавимо на зелену и купус салату, затим салату од целера, цвекле, шаргарепе, које нам, такође, помажу у очувању имунитета и здравља.
Прилагођавањем исхране захтевима зимског периода можемо да спречимо добијање у телесној маси и очувамо здравље.