Сетите се када сте добиле ПРВУ МЕНСТРУАЦИЈУ: То открива ОВАЈ ШОКАНТАН податак о вашем здрављу
Чак и дужина животног века може да зависи од овог податка
Женски портал Womenshealthmag.com недавно је објавио изненађујуће истраживање Универзитета у Калифорнији. Праћено је здравље 16 000 Американки које су тренутно у менопаузи, а резултати кажу да су учеснице које су добиле менструацију са 12 година и касније, ушле у менопаузу тек после 50. године, и тиме значајно себи повећале шансу да прославе 90. рођендан.
"Ја сам ЗУБАР и никад НЕ КОРИСТИМ КОНАЦ за зубе на овај начин, тотално је ПОГРЕШНО!" Пропуст који многи праве
"ОТИШЛА САМ ПО ЈОШ ЈЕДНУ ДОЗУ КОНТРАЦЕПЦИЈЕ код гинеколога, а он ми је саопштио да сам у 28. НЕДЕЉИ ТРУДНОЋЕ!" Мислила је да јој циклус касни због инјекција
- Жене које су касније добиле менструацију имају мање шансе да оболе од одређених стања, попут коронарне артеријске болести и самим тим веће шансе да цео живот проведу релативно здраве - каже аутор истраживања, Аладин Шађаб.
Поред тога, резултати истраживања показују и да су жене које касније добију менструацију и касније уђу у менопаузу углавном непушачи, и много су мање шансе да оболе од дијабетеса, иако још увек није јасна тачна повезаност између те две чињенице. У сваком случају, кажу истраживачи, рачуница је јасна: здраве навике = здрава меструација = здрав живот.
Рана менопауза
Истраживање објављено у часопису Хуман Репродуцтион 2017. показало је да жене које су имале прву менструацију са 11 година или млађе имају 80 посто већи ризик од уласка у менопаузу пре 40. године (преурањена менопауза) и 30 посто већи ризик од менопаузе између година 40 и 44 (рана менопауза), у поређењу са женама које су прву менструацију добиле између 12. и 13. године.
Овај ризик је највећи код жена које никада нису имале децу, каже Сузан Стејинбаум, Д.О., директорка Института за срце и васкуларне болести у болници Ленок Hill у Њујорку.
Болест срца
Према дугорочној опсервацијској студији из 2018. објављеној у часопису Хеарт, жене које су пријавиле да су добиле прву менструацију пре 12. године имају 10 посто веће шансе да доживе срчане болести од оних које нису добиле менструацију пре 13 или више.
Међутим, Стрејчер напомиње да за сада нема доказа да једно узрокује друго - једноставно постоји веза.
Могуће је да гојазност у детињству, посебно ако се настави током одраслог доба, може бити заједнички именитељ. Масне ћелије су велики произвођач естрогена који изазива менструацију, објашњава Стрејчер. Повећање стопе гојазности у детињству може објаснити зашто је просечна старост прве менструације пала за више од месец дана на 12 година и шест месеци, према Центрима за контролу и превенцију болести. И наравно, гојазност је такође повезана са повећаним ризиком од срчаних обољења.
Да ствар буде још гора: рана менопауза је такође повезана са повећаним ризиком од срчаних болести и можданог удара.
Остеопороза
Ране менструације, слабије кости? Одговор може зависити од тога да ли сте једна од несрећних жена чији рани периоди доприносе раној менопаузи, објашњава истраживање у часопису Јоурнал оф Цлиницал Ендоцринологи & Метаболисм. Студија показује да што више естрогена будете изложени током времена, то би ваше тело могло бити заштићеније од остеопорозе.
Ово би могло да иде у оба смера: за неке жене, рана менструација значи више година проведених у менструацији и уживање(?) виших нивоа естрогена, објашњава Стејнбаум. То значи мањи ризик од остеопорозе, каже она.
Међутим, ако ваша рана менструација доведе до још раније менопаузе, ризик од остеопорозе може се значајно повећати. У студији, истраживачи су закључили да менструација која траје мање од 25 година, а не 35 или више, доводи у већи ризик од остеопорозе.
У превенцији остеопорозе, тренинг снаге, калцијум и витамин Д су ваши највећи савезници. И, не, не постоји нешто као што је "прерано" када је у питању брига о вашим костима.
Дијабетес
Студија од 13.308 жена објављена у часопису Диабетологиа такође показује да жене које рано добију менструацију имају већу вероватноћу да развију дијабетес типа 2.
Према истраживачима, проблем можда није у томе што рани периоди изазивају дијабетес, већ у томе што високи нивои телесне масти узрокују и ране менструације и дијабетес.
Иако је важно одржавати укупан здрав ниво телесне масти, Стеинбаум примећује да је стомак или висцерална маст, која виси у и око виталних органа (за разлику од поткожне масти, која се налази тачно испод коже) најштетнија за здравље и нивои хормона.