ВЕОМА ВАЖНО
ДЕЧАК (5) се УГУШИО ЧЕПОМ ОД СОКА - Научите да детету пружите ПРВУ ПОМОЋ, ово су превентивне мере код ГУШЕЊА страним предметом
Петогодишњи дечак преминуо је у једном селу код Кучева, након што се, наводно, угушио чепом од сока.
Незапамћена трагедија догодила се прошлог уторка, преносе локални медији.
- Малишан је био смештен у хранитељску породицу. Њега је Центар за социјални рад из Пожаревца претходно одузео родитељима. Шта се тачно догодило кобног 9. априла утврдиће истрага. За сада се зна да је по среди био несрећни случај, односно да је дете убацило у уста чеп од сока и тако се угушило - каже извор упознат са случајем, а преноси Информер. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Гушење страним предметом (делови играчака, ситни предмети, крупне бомбоне...) криво је за готово трећину свих смрти малишана млађих од 14 година.
Шта треба да урадите?
Ако је детету нешто запело у устима, а оно кашље, само га наведите да се добро накашље, јер је кашаљ природни начин да се избаци страно тело. Положај у тренутку кад страно тело још не смета није важан, јер ће се дете инстинктивно поставити како треба.
Ако се страно тело већ заглавило и прекинуло дисање, било би најбоље да неко одмах позове хитну помоћ, али дете за то време никако не смете оставити само, већ почните да му пружате помоћ:
1.Ухватите дете за доњу вилицу и положите га преко свог колена. Ако сте дешњак и држите дететову вилицу десном руком, онда преко десног колена. Ако сте леворуки, обратно.
2.Другом, слободном руком, ударите дете дланом пет пута између лопатица (пазите да га не ударите по глави). Глава је окренута наниже, тако да предмет испадне, а не да се врати у грло.
3.После пет удараца дланом, ако предмет није испао, подигните дете и предузмите такозвани Хајмлихов захват, испод дијафрагме.
4.Хајмлихов захват се обавља тако што је једна шака савијена у песницу, са палцем у осталим прстима, док је друга шака обухвата тако да је палац окренут ка грудној кости. Захват се обавља тако што се тако стиснуте шаке уз притисак енергично окрену полукружно. Тако се изврши притисак на грудни кош, избаци се ваздух и ослободе дисајни путеви. Ту технику треба смењивати са покушајем избацивања преко колена.
Мере превенције
1.Деца млађа од четири године би требало да избегавају храну од које могу да се угуше. То укључује коштуњаво воће, пресну шаргарепу, тврде кокице или бомбоне.
2.Док једе, дете би требало да седи мирно, узима мале залогаје хране и да не прича и не смеје се са пуним устима.
3.Постарајте се да у дететовој околини никад не буду предмети које би могло да стави у уста и изазове гушење: балони, делови од хемијске оловке, новчићи, перле, батерије...
4.Дозволите детету да се игра са играчкама које имају ситне делове једино уз надзор одраслих.
Србија Данас