ГАЂЕЊЕ, НАПЕТОСТ У СТОМАКУ! Симптоми РАКА желуца у почетку су благи, ОДМАХ РЕАГУЈЕТЕ ако се ово догоди!
Не чекајте!
Тачан узрок настанка карцинома желуца лекарима и научницима није детаљно познат, али је доказано да неки фактори и навике у исхрани могу знатно допринети његовом развоју. Сазнајте како да препознате симптоме, али и на који начин можете сшречити настанак овог типа карцинома.
Најзначајнији од тих фактора су претерано конзумирање конзервиране, димњене и јако зачињене, хране,употреба много соли у исхрани, вода која у себи садржи доста нитрита, навика држања хране на собној температури, ван фрижидера, док замрзавање хране и употреба фрижидера смањују учесталост појаве ове болести. Алкохоличари и пушачи су такође изложени повећаном ризику, као и особе које болују од атрофичног гастритиса и пернициозне анемије.
Жена је ИСЕКЛА КОСУ из досаде, а онда је ОТКРИЛА ЗАПРЕПАШЋУЈУЋУ ИСТИНУ!
Конзумирање хране богате антиоксидансима, витамином Ц и бета каротеном, може да смањи ризик од појаве карцинома желуца. То су свеже воће и поврће, интегралне житарице и сл. Бактерија Хелицобацтер pylori, чест становник желуца, је од стране СЗО проглашена канцерогеном и одговорном за појаву неких облике тумора желуца. Одређене студије су показале да особе које имају крвну групу А имају већи ризик од развоја карцинома желуца у односу на особе са крвном групом О, мада је у питању ризик који је тек неколико процената већи. Особе код којих је један родитељ умро од карцинома желуца имају много већи ризик од појаве исте болести у односу на друге.
СИМПТОМИ КАРЦИНОМА ЖЕЛУЦА
Оно на шта се пацијенти жале и тегобе које осећају су нетипичне и могу да се јаве и код других обољења желуца: нелагодност у стомаку, брзо засићење током оброка, осећај пуноће у стомаку након јела, лоше варење, неретко и бол у стомаку. Губитак апетита, анорексија, губитак у телесној тежини, гађење према неким врстама хране ( поготово према месу) су још неки од симптома. Код 2/3 пацијената присутни су повраћање крви, крв у столици, анемија која се јавља због окултног крварења. Симптоми су доста слични онима који се јављају код улкусне болести. Понекад се први симптоми карцинома желуца јављају јако касно, тек када настану метастазе, и онда се јавља накупљање велике количине слободне течности у стомаку (малигни асцитес), жутица због билијарне опструкције (опстукција жучних путева), бол у костима због коштаних метастаза, гинеколошке тегобе, отежано дисање, гутање… У још каснијој фази болести, може се напипати туморска маса у горњем делу стомака.
ЛЕКАРИ ГА ПИЈУ! Овај НАПИТАК има НАЈЈАЧЕ АНТИВИРУСНО И АНТИБАКТЕРИЈСКО дејство, јача срце и чисти јетру!
Муж је ОСТАВИО У ОСМОМ месецу ТРУДНОЋЕ! Оно што је након тога ПРОНАШЛА у рерни ПРОМЕНИЛО јој је ЖИВОТ!
ДИЈАГНОЗА КАРЦИНОМА ЖЕЛУЦА
Када се јави сумња на постојања ове болести потребно је пацијента изложити рендгенском снимању и помоћу методе двоструког контраста визуелизовати површину слузокоже желуца и уочити евентуалне промене на њој. Још сигурнији, мада мање пријатан метод дијагнозе је ендоскопски преглед желуца или гастроскопија. Овом методом је могуће директно сагледавање свих делова слузокоже желуца и узимање комадића ткива за хистопатолошку дијагностику. Методе које се још користе у циљу дијагнозе карцинома желуца су магнетна резонанца, скенер, ултразвук и туморски маркери. Радиолошки преглед је златни стандард, јер се овом методом код више од 90% пацијената откривају абнормалности на желудачној слузокожи.
ЛЕЧЕЊЕ И ПРОГНОЗА КАРЦИНОМА ЖЕЛУЦА
Карцином желуца се не јавља подједнако на свим деловима желуца. Место на коме се овај карцином најчешће среће је излазни део желуца или антрум и доња трећина желуца. Почетни део и горња половина су његове ређе локализације. Од локализације карцинома зависи избор операције и прогноза болести. Дубина инвазије слузокоже и околних ткива, као и присуство или одсуство метастаза су најзначајнији фактори који одређују прогнозу болести и могућност опоравка. Једина могућност за потпуно излечење је оперативно уклањање целог или дела желуца са околним лимфним жлездама, под условом да нема присутних метастаза. Њихово постојање, ма где се оне налазиле је јако лош прогностички знак. Након операције, у лечењу узнапредовалих облика болести користе се радиотерапија и хемиотерапија
ПРЕВЕНЦИЈА КАРЦИНОМА ЖЕЛУЦА
С обзиром да нису сви фактори који доводе до развоја карцинома желуца познати, тешко је спречити многе случајеве ове болести. Нешто што је свакако добра препорука је ограничење уноса соли, нитрата, животињских масти и протеина, престанак пушења и конзумације алкохола. Свакодневно је потребно конзумирати довољне количине Ц витамина и бета каротена који имају заштитно дејство на слузокожу желуца. Раним откривањем болести повећавају се шансе за излечење и опоравак. Особе које су под повећаним ризиком треба пратити и редовно их контролисати. Ту спадају особе изнад 40 година старости, које имају нека обољења желуца, појаву рака желуца у породици, а посебно особе које пате од неодређених тегоба у горњем делу стомака и нису одреаговале на досадашњу терапију.