Реч је овом ВОЋУ - Најстрожа тајна кувара, како да вам ШНИЦЛА буде МЕКАНА и сочна као у ресторану, а потребан је један састојак
Пробајте када следећи пут будете спремали црвено месо које је само по себи компликованије за припрему.
Срби доста воле црвено месо, јунетину и посебно свињетину. Међутим, припрема овог меса може бити посебан изазов, посебно уколико немате неко велико искуство у кухињи.
Сигурно сте некада у ресторану наручили шницлу и одушевили се колико је месо сочно и укусно, а вама у кућној припреми никада не испадне тако. Ипак, постоји једна тајна која све може преокренути у вашу корист.
Реч је о кивију, који је тајна многих кувара, а утиче на то да месо буде мекано.
Ако желите да ваша свињетина или говедина буду невероватно мекани, киви је тајни састојак који ће вам помоћи. Само неколико кришки овог воћа, прекривених преко меса и кратко одстојање пре печења, могу да трансформишу структуру меса у нешто невероватно мекано.
Као нека врста природне маринаде, киви игра кључну улогу. Разлог за то лежи у присуству протеолитичких ензима у кивију, који имају моћ да разграђују везивно ткиво у месу. Ово омогућава да месо постане мекше, скоро да се топи у устима. Ако више волите да маринирате месо, све што треба да урадите је да пратите свој уобичајени процес маринирања, али додајте нарезани киви сат или два пре самог процеса припреме меса.
Међутим, важно је водити рачуна да месо не буде предуго изложено кивију, јер превелика мекоћа може довести до распадања меса током припреме. Поред кивија, сличан ефекат на мекоћу меса може имати и ананас, тропско воће које такође садржи сличне ензиме који помажу у мекшању меса.
Дакле, ако киви није доступан, ананас може бити одлична замена за постизање истог резултата. Овај једноставан трик је користан додатак класичном начину припреме меса и може направити значајну разлику у текстури, пружајући вам незаборавно искуство уживања у сочном, невероватно меком комаду меса.
У наставку сазнајте и како да разликујете јунетину од телетине.
Разликовати их можете првенствено по боји:
Телетина је најсветлија од њих, јунетина је светло црвене боје (лој је бео), а говедина је тамно црвена (лој је бледожут). У трговинама је тешко пронаћи телетину, за разлику од јунетине и говедине. Оне се разврставају у категорије, а у дијеталној исхрани најбоље је користити најквалитетнију од њих, И категорију.
- И категорија: месо мекших делова бута и леђа с костима или без костију
- II категорија: месо тврђих делова бута и лопатица.
- III категорија: месо врата, подлопатице, прса, ребра, потрбушине, коленице и подлактице
некатегорисано месо (печеница или филе)