РУДНИК ВИТАМИНА, МИНЕРАЛА И АМИНОКИСЕЛИНА! Ово СЕМЕ садржи чак ПЕТ ПУТА више калцијума него МЛЕКО!
Почните да га конзумирате.
Иако њихово конзумирање многи сматрају помодарством, семена биљке Шпанске жалфије (лат. Салвиа хиспаница), познатија под називом чиа семенке, чинила су основу исхране древних народа Маја и Астека. Пет стотина година касније, своју свеприсутност на светском тржишту дугују утемељеним научним доказима који недвосмислено потврђују њихове бројне здравствене користи.
НЕ ЗНАТЕ ГДЕ ГРЕШИТЕ?! Због ова 4 РАЗЛОГА не успевате да скинете оних НЕКОЛИКО килограма вишка!
Главобоља због напора: Шта узрокује бол у глави након тренинга и како га се решити
ЛОШ ОДАБИР ДОЊЕГ ВЕША УЗРОКУЈЕ ИНФЕКЦИЈЕ! Ове ГРЕШКЕ могу озбиљно да наруше ЗДРАВЉЕ ЖЕНЕ!
Чиа семенке извор су дијететских влакна
Због свог благотворног утицаја на здравље организма, дијететска влакна чине важну компоненту у исхрани сваког појединца. Неки од ефеката употребе ових влакана укључују смањење холестерола, модификацију гликохемијског и инсулинског одговора организма као и побољшање цревне функције.
Конзумирање дијететских влакана током оброка повезано је са повећањем осећаја ситости, те се намирнице са високим садржајем ове подгрупе угљених хидрата често препоручују особама са неуравнотеженом исхраном или прекомерном телесном тежином.
Једна од таквих намирница, свакако јесу и чиа семенке обзиром да једна супена кашика обезбеђује трећину дневних препорука о уносу дијететских влакна за здраву одраслу особу.
Чиа семенке и омега 3 масне киселине
Најчешће истицана карактеристика чиа семенки јесте да оне представљају главни биљни извор алфа линолеинске киселине (АЛА). Ову омега 3 масну киселину називамо есенцијалном, неопходна је за рад организма али се она не може синтетисати већ се мора унети путем хране, баш као и остале омега 3 масне киселине - еикозапентаенска (ЕПА) и докозахексаенска масна киселина (ДХА).
Линолна киселина у чиа семенкама
У саставу чиа семена је заступљена и линолна масна киселина (ЛА) која припада групи омега 6 масних киселина и такође је сматрамо есенцијалном.
Иако супростављених улога, постојање обеју полинезасићених масних киселина од пресудне је важности за нормално функционисање организма.
Примера ради, у случају постојања инфекције, прозапаљенско деловање омогућава елиминацију инфективног агенса из организма а противзапаљенско деловање је неопходно како би се акутна инфламација прекинула односно онемогућила њена прогресија у хроничну, која је у основи различитих аутоимунских обољења.
-ЧИА СЕМЕНКЕ САДРЖЕ ЧАК 5 ПУТА ВИШЕ КАЛЦИЈУМА ОД МЛЕКА-
Аминокиселине
Ни садржај аминокиселина које изграђују протеине у овој намирници није занемарљив. Најзаступљенија аминокиселина је глутаминска киселина односно глутамат.
Глутамат представља неесенцијалну аминокиселину што значи да организам, у физиолошким условима, може намирити сопствене потребе за овим једињењем независно од његовог уноса храном. Међутим, забележено је да услед изложености стресу, што између осталог представља и интензивна физичка активност, сама синтеза не може да обезбеди довољне количине глутамата и, уколико се он не уноси путем исхране или суплемената, долази до разградње мишића, као ткива у коме се ова аминокиселина налази депонована, а тиме и до губитка мишићне масе.
Из овог разлога, најчешћи конзументи ове намирнице јесу управо спортисти. Треба напоменути и то да чиа семенке не садрже глутен, што од нарочите користи при одабиру ове намирнице може бити особама интолерантним на глутен или оболелима од целијакије.
Витамини и минерали у чиа семенкама
Антиоксидативни ефекат витамина Е и полифенолнх једињења, међу којима су кверцетин, кемпферол и мирцетин, огледа се у одржавају хранљивих и лековитих састојка овог семена интактним и заштити организма штите штетног деловања слободних радикала који могу проузроковати оштећење ћелија и водити ка развоју болести.
Поред витамина Е, у чиа семену су садржани и витамини А, Д и К као и витамини Б групе, међу којима су најприсутнији тиамин (витамин Б1), рибофлавин (витамин Б2) и ниацин (витамин Б3). Интересантна чињеница да ова намирница садржи чак 5 пута више калцијума од млека те особама које у својој исхрани не користе млеко и млечне производе, може представљати итекако добар извор овог микронутријента. Осим калцијума, чиа семе у свој минерални састав убраја и знатне количине фосфора, магнезијума, гвожђа, цинка, бакра и мангана.