Повећајте шансе за зачеће: Гинеколог открива шта помаже да жена остане у другом стању - ово може да прави проблем да затрудните
Докторка саветује да пратите плодне дана и да тада чешће водите љубав. Открила је који суплементи повољно утичу на плодност, а које лекове треба да избегавате.
Неким паровима пође за руком да жена брзо и лако остане у другом стању, док се неки годинама боре да испуне своју највећу животну жељу, да постану родитељи. Некада тај процес уме да буде дуг и исцрпљујућ.
Неплодност погађа изненађујуће велики број парова, према речима прим. др Александре Костић гинеколога-ендокринолога, чак сваки пети до шести. Без обзира на то да ли проблем лежи у једном од партнера, прављење беба је удружен подухват. Докторка је открила шта можете да учините како бисте себи повећали шансе са зачеће.
- Најчешћи узроци неплодности код жена су ендометриоза, изостанак овулације код стања као што су полицистични јајници, зачепљени јајоводи као последица претходних инфекција. Оно што је последњих година веома актуелно је тзв. физиолошка неплодност, јер жене одлажу рађање до неких година живота у којима је могућност настанка трудноће знатно снижена – наводи прим. др Костић.
- Роде ћемо најбрже дозвати уколико се промовише рађање у млађим годинама, а не промовисање рађања у касним четрдесетим годинама, што је постао веома штетан тренд - додаје докторка.
Када служокожа грлића материце постане танка и прозирна олакшавајући сперматозоидима да дођу до јајашца, овулација треба да почне, а препознаћете те је по секрету који је растегљив и подесећа на беланце.
- Плодни дани код здраве младе жене су најчешће 14 дана пре очекиване менструације и у том периоду би пар требало да буде с*ксуално активан. Често саветујемо и да се с*ксуални односи упражњавају сваки други дан почев од 10. па до 20. дана менстрационог циклуса. Први дан циклуса је први дан менструације – подсећа докторка.
Уколико је потребно да смршате, трудноћа би требало да буде довољно јак мотив. Масноћа у организму може да производи естроген, а превише естрогена нарушава способност да затрудните.
- Гојазност и мушка и женска има изузетно лош утицај на хормоне, те се тиме смањује шанса за настанак трудноће. Алкохол и пушење, пак, утичу лоше на опште здравље, а самим тим и на плодност – каже докторка.
Истраживања показују да жене које раде стресне послове имају проблем да остану у другом стању. Уколико не можете да избегнете стрес на послу, пронађите нешто што вас опушта након радног времена, попут тренинга, медитације или јоге.
Проверите шта пијете од лекова
Покушајте да избегнете антихистаминике и деконгестиве – ови лекови намењени смањењу слузи у синусима, такође делују и на слуз грлића материце, а вама је потребна слуз јер помаже сперматозоидима да допру до јајашца.
Такође, немојте да узимате ипобруфен или аспирин који могу да ометају овулацију и спрече да се оплођено јајашце приљуби уз зид материце. За умирење болова, уместо њих, пробајте парацетамол.
Нутријенти за прављење бебе
Међу суплементима који подижу плодност се наводе фолна киселина, цинк, селен, витамини Ц и Д, омега 3 масне киселине... Докторка, међутим, сматра да их не треба узимати на своју руку.
- Да, постоје суплементи који могу да побољшају плодност, али њих ће вам препоручити ваш гинеколог, ендокринолог или уролог - поручује докторка.
Када вам предстоји овулација, током три дана водите љубав најмање једном дневно. Ако сте изабрали да не пратите овулацију, водите љубав сваки други дан од осмог до двадесетог дана циклуса. Сперматозоиди имају животни век од три дана и ако са својим партнером водите љубав тако често, повећавате шансе да ће спремни чекати овулацију.
Извор: Курир/Наташа Лазовић/Пренела И.Р.