Прети ли СРБИЈИ злогласна 'БОЛЕСТ X'? Стручњаци предвиђају шта би могло изазвати следећу ПАНДЕМИЈУ и одакле ће се проширити
Следећу пандемију могла би изазвати болест са стопом смртности од 40 посто у року од само две деценије, кажу врхунски виролози. Они тврде да ће то највероватније поново бити нека врста коронавируса или птичијег грипа, али не искључују могућност и да то буде неки вирус из лабораторије.
Тројица стручњака за вирусе који су се сложили да ће респираторни вирус - који се шири капљицама кашљањем и кијањем - највероватније подстаћи следећу болест која се брзо шири.
Рекли су да ће се злогласна 'болест X' највероватније појавити након што се радник на фарми зарази болешћу коју преноси животиња која мутира, али су рекли да не могу искључити чињеницу да би катастрофу изазвало цурење података из лабораторија, што је главна теорија о пореклу пандемије коронавируса. Такође је могуће да епидемија буде још гора од пандемије цовида-19, указујући на епидемију грипа 1918., која је убила око 50 милиона људи у свету, у поређењу са седам милиона смрти од коронавируса.
Стручњаци претпостављају да ће главни "кривци" за следећу пандемију бити још један коронавирус и птичји грип - вирус који инфицира птице, али би могао прећи и на људе. Ова болест довела је до убијања пет милиона птица у САД-у ове године, у покушају да се спречи избијање заразе. Стручњаци, међутим, нису могли искључити друге болести попут еболе и избијања болести које преносе инсекти попут маларије и жуте грознице. Међутим, истакнули су брзи напредак у технологији вакцина и антивирусних лекова као знак да ће фармацеутска индустрија моћи брзо увести третмане против пандемијске болести када се догоди следећа.
Стручњаци су открили што би могло узроковати следећу пандемију и одакле би могла доћи.
Вирус типа А ХАРА СРБИЈОМ - Ако имате симптоме ЛЕЧИТЕ СЕ бар 7 дана, код компликације болести могућ је СМРТНИ исход
Марс у ДОБРОМ аспекту са Плутоном - Астролог за СД открива да нас чекају ВЕЛИКЕ, судбинске ПРОМЕНЕ, јединствен догађај који ће деловати КОЛЕКТИВНО
Др. Леонард Мермел: Птичји грип
Стручњак за заразне болести рекао је да верује како ће следећу пандемију узроковати птичји грип која мутира, како би се брзо ширио међу људима. Птичји грип, такође позната и као Х5Н1, вирус је који примарно инфицира птице и шири се капљичним путем. У ретким случајевима овај вирус може прећи међуврсте и заразити сисавце - укључујући људе.
Др. Леонард Мермел са Универзитета Браун који је деценијама проучавао вирусе, рекао је да ће се следећи вирус вероватно појавити када радник у перадарству који има "људски грип" буде заражен птичјим сојем у исто време. Објаснио је: "Ова два вируса би се тада сусрела унутар једне од својих станица и заменила гене како би створила нови химерни вирус."
Химерни вирус је онај који садржи генетски материјал из више од једног вируса. Супервирус би се тада почео брзо ширити с човека на човека путем респираторних капљица, објаснио је, ширећи се светом и изазивајући следећу пандемију.
Истраживач из Род Ајланда упозорио је на почетку да би сој могао убити 30 до 40 посто људи које зарази. За упоређивање, када се COVID-19 први пут појавио, имао је стопу смртности од пет посто у епицентру Вухана. Кина је највероватније место где ће се нови вирус прво појавити, рекао је, јер се у тој земљи често бележе случајеви инфекције људи птичјим грипом.
Подаци Светске здравствене организације показују да Кина има трећи највећи број случајева птичјег грипа забележен од 2003. године, с 55 инфекција. Иза Вијетнама је са 128 и Камбоџе са 58, али подаци се ослањају на број случајева које је поднела свака земља, што значи да би прави број заправо могао бити много већи због кашњења у извештавању и због случајева који се нису бележили.
Др. Мермел је рекао: "Нешто што ме већ дуго забрињава је то што се птичји сојеви грипа преносе на људе, што је озбиљно забрињавајуће. Један посебан сој је Х5Н1, који је направио поступне промене у последњих 10 до 20 година, али тек треба еволуирати да би се лако преносио с човека на човека. Добио је неке мутације па може заразити људе, што је застрашујуће. Мислим да је то зато што ти вируси могу врло брзо мутирати. Свакако је могуће да би то могло изазвати пандемију у следећих 10 до 20 година - постојао би консензус у том временском раздобљу, али такође би могло потрајати дуже."
Забринутост због птичјег грипа расте од 2022. године, а фарме су биле обвезне усмртити цело јато живине када је само једна птица била позитивна на вирус још од 1980-их. Процењује се да је прошле године пет милиона пилића усмрћено на фармама делом САД-а након што је у њиховим јатима откривен птичји грип.
Др. Мермел је рекао: "Постоје неки докази да је једна од пандемија грипеа можда дошла из лабораторија у Русији." Године 1977. пандемија грипа захватила је свет заразивши милионе људи и убивши приближно 700.000. Узроковао ју је сој грипе Х1Н1 који се појавио у бившем Совјетском Савезу за који научници кажу да је врло сличан ранијем соју који је кружио светом од 1946. до 1957. године. Научници су у то време такође приметили да вирус инфицира првенствено млађе људе, који никада нису били изложени овој грипи, али углавном избегава старије особе које су преживеле почетну епидемију и вероватно имале одређен ниво имунитета.
Међутим, др. Мермел је сугерирао да постоји нада за следећу пандемију, указујући на рад на развоју универзалне вакцине против грипа и побољшања антивирусних лекова. Рекао је да ће истраживање вакцина бити појачано у случају нове пандемије, користећи развој вакцина против коронавируса као пример и истакнуо да је требало нешто мање од годину дана да прва вакцина против COVID-19 постану доступна након појаве вируса.
Др. Мартин Хирш: Птичји грип или коронавируси
Виролог, лекар који проучава управљање и превенцију инфекције, с више од 50 година искуства и који је радио у најризичнијим лабораторијима БСЛ-4, такође је рекао да би следећу пандемију могао изазвати птичји грип, али је додао такође би могло почети с коронавирусом.
Др. Мартин Хирш, упозорио је да ће избијање вероватно бити подстакнуто када вируси заразе посредничку животињу - попут свиње - и мутирају, омогућујући им да се шире међу људима. Пандемија која укључује коронавирус, породица вируса којој припада covid-19, могла би доћи од шишмиша, док би птичји грип вероватно прешао с домаће живине. Рекао је да ће се то вероватно догодити или у САД-у, Европи или Кини, где се многе животиње држе у прљавим, скученим условима, због чега су зреле за ширење болести.
"Мислим да ће коронавируси и грип највероватније узроковати следећу пандемију, али не бих искључио друге вирусе попут ХИВ-а, еболе и жуте грознице који се шире на различите начине. По мом мишљењу, видим да респираторни вирус има највеће шансе за брз пренос делом света. Covid се ширио тако, а и грип се шири на тај начин. Готово све веће и најновије пандемије и епидемије су се прошириле захваљујући РНА вирусима."
Коментарисао је и ширење из лабораторија: "Мислим да то не можемо искључити. Свакако је могуће да се таква лабораторијска незгода може догодити. Изузетно је важно да одржавамо ригорозне сигурносне процедуре у лабораторијима БСЛ-3 и БСЛ-4. Њихова истраживање не би се требала спроводити осим ако за то постоји врло добар разлог и ако се не изводе под врло ригорозним поступцима задржавања."
Др. Елмер Греј: Болести које преносе инсекти
Ентомолог специјализован за проучавање инсеката, упозорио је Американце да не могу одбацити избијање болести узрокованих комарцима и крпељима. Др. Елмер Греј са Универзитета у Џорџији упозорио је да више температуре током ноћи подстичу раст комараца, остављајући људе у већем ризику од инфекција.
Такође је рекао да постоји ризик да се некад "побеђене" болести врате у Сједињене Државе, попут маларије и денга грознице.
Ове године су Флорида, Тексас и Мериленд забележили случајеве маларије, што је изазвало забринутост међу стручњацима за јавно здравство и дужносницима. Маларија, која је готово увек смртоносна ако се не лечи, искорењена је из САД-а 1950-их, али случајеви се и даље увозе сваке године путем међународних путовања. Денга грозница, која оболелима може оставити јаку главобољу, бол очију и кожне осипе, искорењена је у САД-у 1940-их и 50-их година, али се поновно појавила почетком 2010-их.
Др. Греј је рекао да би још једна, потпуно 'непозната болест' коју шире комарци, такође могла изненадити САД у надолазећим годинама. "Сваке године постоји потенцијал за избијање болести коју преносе крпељи. Ове године нисмо имали огромну количину урагана, али сва јаја одложена ове године су још увек ту и сигурно ће бити спремна за следећи ураган. Оно што ме стварно брине су дуже топле сезоне. Вода ноћу остаје топла што омогућује тим животињицама да расту много брже и то убрзава њихов животни циклус - повећавајући број комараца. Болести које преносе крпељи неће узроковати следећу пандемију, али дефинитивно постоји потенцијал за избијање епидемија и за велика подручја која изазивају забринутост", рекао је Gray, пише Daily Mail.