Спавање у чарапама је ЛЕКОВИТО, а ево и зашто!
У чарапама се брже заспи.
Спавање у чарапама је прилично необична навика, за неке, посебно „топлокрвне људе“ може да буде права „ноћна мора“ али за људе, који су будни до раних јутарњих сати, чарапице на ногама могу да буду „лековите“. Наиме, истраживачи су открили да ношење чарапа у кревету помаже да се брже заспи јер чарапе, како кажу, могу да „излече“ бесане ноћи.
Спавање у чарапама показало се као добра „успаванка“
Стручњаци из Слееп Foundation наводе да ношење чарапа у кревету помаже у процесу дисталне вазодилатације – на побољшање снабдевања руку и стопала крвљу чиме се смањује основна телесна температура. Припремајући се за спавање, тело производи хормон мелатонин, који смањује температуру тела. Обувањем чарапа увече, пред спавање, температура тела се теже снижава. Повећавање протока крви загревањем стопала, било ношењем чарапа у кревету или на други начин, може да помогне људима да брже заспе. У једној од истраживачких студија учесници, који су спавали у чарапама или су користили друге методе загревања стопала – не само да су брже заспали, већ су изјавили да су и боље и дуже спавали, наводе истраживачи из Слееп Foundation.
Плутон улази у знак Водолије и ту остаје до 2043. ГОДИНЕ! Очекују нас ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ, а ово су ПРОГНОЗЕ за сваки знак
ХОРОСКОП ЗА 15. МАРТ: Рака очекује НЕРВОЗА, Шкорпију ОЛАКШАЊЕ, а овај знак јаке емоције и СТРАСТ
Ко носи чарапе за око 7 минута брже заспи
Докази истраживача са Сеоул Натионал University у Јужној Кореји подржавају идеју да је спавање у чарапама добро за људе који пате од несанице или теже „падају у сан“. У мини анализи учествовало је 6 мушкараца (сличних по годинама, висини и телесној тежини), који су на спавање ишли у чарапама и босоноги. Температура ваздуха животне средине током трајања истраживања била је 23 °Ц. Током седмосатног циклуса, квалитет сна мерен је помоћу актиграфије зглоба. Остале мере су укључивале:
- латенцију почетка спавања
- ефикасност спавања
- укупно време спавања
- број буђења
- буђење након почетка спавања.
Резултати су показали да су људи, који су на спавање одлазили у чарапама, у просеку 7,5 минута брже тонули у сан од оних који су били без чарапа. Учесници истраживања који су спавали у чарапама, не само да су брже заспали, већ су спавали 32 минута дуже, а и пријављивали су квалитетан, здрав сан. Ови резултати показују да би квалитет сна могао да се побољша регулисањем температуре стопала током спавања.
Спавање у чарапама од природних влакана
Истраживачи наглашавају да ко спава у чарапама мора и да пронађе одговарајући пар чарапа, јер „сан неће доћи на очи ако вас нешто стеже око листова и заустави доток крви“. Савет је да се спава у неким старим, довољно „лабавим“ чарапама од природних материјала – памука, вуне или кашмира, у зависности од годишњег доба. Како би се обезбедила правилна циркулација крви треба избегавати компресионе чарапе, као и оне најновије, тек купљене, које имају јаку гуму. Такође, спавање у чарапама, по речима стручњака, не препоручује се особама које имају проблем са циркулацијом или отеченим стопалима.