Ево како да ИМАТЕ СРЕМУШ И ВАН СЕЗОНЕ - Када се овако припреми може да траје и до две године
Рецепт травара Момчила Антонијевића!
Сремуш или шумски лук је дивља биљка која расте најчешће у мочварним шумама, а њена сезона је почетак пролећа. Изузетно је богат витамином Ц, а сјајна је за пролећно чишћење, односно детоксикацију крви, црева и желуца. Има антибактеријска, антибиотска и антисептичка својства, а сматра се да је лековитији од црног и белог лука. Делотворан је код проблема са желуцем и цревима, дијареје, надимања и грчева, а изврстан је и за чишћење црева.
У лековитом својству сремуша можете уживати и целе године, а начин ферментације је изузетно једноставан. Народни травар и новинар Момчило Антонијевић и мајсторица ферментације Јелена Белграве, за Јутарњи програм РТС-а показали су како да сачувате лековито својство сремуша и за зиму.
КАКО СМАЊИТИ РИЗИК ОД ДИЈАБЕТЕСА? Лекари препоручују уношење ОВЕ НАМИРНИЦЕ у исхрану
Након овога више НЕЋЕ БИТИ ИСТИ ЉУДИ - Млад Месец у Овну доноси велике промене у живот ова четири знака
Како су истакли, сремуш је биљка која не може да се суши, зато је ферментација идеалан начин и потпуно природан процес да је сачувате. "Целе листове сремуша ставимо у посуду. На једну везу сремуша додамо пола кашичице соли. Листови ће се мало осушити и кренуће да се "зноје", а стабљике треба да изломите како би пустиле воду. Не сецкамо сремуш, већ га само цедимо и гњечимо. Ово може да стоји јако дуго, али што дуже стоји, укус ће се мењати." - објаснила је Јелена Белграве.
Када изгњечите дсремуш, ставите га у теглицу, па га прелијте соком који је сремуш пустио током гњечења. "Водите рачуна да има довољно сока који је сремуш пустио да може да га пекрије. Све што је испод тог сока, а теглица је затворена, нема дотока кисеоника, микроби ће кренути да разграђују те угљене хидрате стварајући мало етанола, мало млечне киселине које су пробиотске за нас."
Истичу да укисељени сремуш мења укус већ након две недеље, а када би га оставили на годину дана и две године, био би још блажи, нема ту јачину и горчину свежег сремуша. Важно је да добро у тегли "сабијете" сремуш и залијете течношћу коју је сремуш пустио док сте га гњечили, важно је да нема "џепова" да ваздух улазио. Већ након две недеље може да се једе, али може да се чува до две године.