СРПСКИ КОШАРКАШ У 33. ГОДИНИ УМРО ОД МОЖДАНОГ УДАРА: Све чешће се јавља код младих, а ово су симптоми
Кошаркаш Стеван Јеловац умро је од можданог удара, а ево који симптоми и када је кључно да се реагује како би се спасио живот оболелом
Вест о томе да је кошаркаш Стеван Јеловац преминуо од последица можданог удара потресла је не само љубитеље спорта, већ и све који су се запитали како здрав, млад човек који се бави спортом може да буде у опасности од овог здравственог проблема.
Некада се веровало да су срчани и мождани удари фатална стања која погађају само старију популацију, али статистике последњих година демантују овакве тврдње. У Србији сваке године више од 25.000 људи доживи мождани удар. Статистички гледано, сваких 20 минута једна особа доживи шог, а сваких 60 минута неко умре од насталих неуролошких последица. Оно што је најстрашније, упозоравају стручњаци, јесте што се ово фатално стање све чешће дешава младим људима - заправо, сваки пети има мање од 45 година!
АКО ИМАТЕ ПЛАВЕ ОЧИ ШИРИТЕ СТРАХОПОШТОВЊЕ: Ево шта боја очију говори о томе ко сте и шта сте
Докторка Анђелине Џоли УПОЗОРАВА: Рак дојке заправо ПОЧИЊЕ ИСХРАНОМ, ево како да га СПРЕЧИТЕ
Мождани удар је изненадна болест која доводи до поремећаја циркулације крви и захтева хитну интервенцију лекара.
"Мождани удар је честа и изненадна болест. У нашој земљи она ствара велики број новооболелих сваке године, међу којима је, нажалост, све више младих особа. Мождани удар настаје када је доток крви у мозак ослабљен или прекинут, па долази до пуцања крвног суда у мозгу или зачепљења крвног суда угрушком", објаснио је једном приликом професор доктор Стеван Јовић.
Најчешће, узроци ове појаве су ти што млади не воде рачуна о свом здрављу, све су гојазнији, хронично су под стресом, пуше, немају редовну физичку активност.
Међутим, када је реч о спортистима, онима који воде "здрав живот", окидачи су потпуно неочекивани и непредвидив. Узрок може да буде анеуризма која не даје симптоме док не прокрвари, а лекари напомињу да ово фатално стање може да се деси свакоме.
Разлог томе су генетска предиспозиција, велика количина стреса, висок притисак, мигрене, убрзан темпо живота, лоша исхрана, мало сна, али и проблеми на послу, у породици, недостатак материјалне сигурности, напомињу стручњаци.
Пет најчешћих симптома можданог удара
- Изненадна утрнулост, слабост или одузетост руке, ноге или лица, посебна захваћеност само једне стране тела;
- Изненадне сметње говора: отежано изговарање, разумевање или губитак говора;
- Изненадне сметње вида: замагљење или губитак вида;
- Изненадне сметње у ходу, вртоглавице, губитак равнотеже;
- Изненадна јака главобоља која може да буде праћена мучнином и повраћањем.