ИСТИНЕ И МИТОВИ! Разлика између сапуна и антибактеријског гела је велика - један чак НЕ УБИЈА бактерије!
Обратите пажњу.
Сапун и антибактеријски гел намењени су за различите околности. Иако је гел добро имати при руци, док путујете, ништа није ефикасно као темељито прање руку с обичним сапуном и водом.
Дерматолози откривају: Само ових 5 делова тела смете да перете сапуном током туширања!
ПРИРОДАН ЛЕК ЗА СРЦЕ И КРВНЕ СУДОВЕ: Направи сама купиново вино! Одлична превентива за чување здравља
Делотворност сапуна
Можда се изненадите кад сазнате да сапун не убија микробе.
Сапун је детерџент. Због тога се толико пени. Детерџенти делују отапањем и воде и уља, тако да микробе једноставно исперу с ваших руку као када бисте испрали маст с посуђа.
Прање руку не убија бактерије у правом смислу, али смањује њихов број на рукама. Сапун и вода боље делују од супстанци које се налазе у саставу гела, поготово када су ваше руке видно масне или прљаве. Након јела, бављења спортом или ако су вам руке запрљане и масне, антибактеријски гелови нису тако делотворни.
Здравствени радници препоручују да руке поквасите текућом водом, а затим изрибате руке сапуном најмање 20 секунди, а идеално минуту. Обавезно очистите испод ноктију, горњу страну длана и између прстију.
Након што нанесете сапун, исперите руке под млазом чисте воде, а затим их одмах обришите чистим пешкиром. Будући да се клице лакше преносе на мокре руке и са њих, важно је да осушите руке чим завршите с испирањем. Сапун и вода делотворно ће спречити ширење вируса и бактерија на друге људе.
Делотворност средстава за дезинфекцију руку
Антибактеријски гел је добра резерва ако немате приступ сапуну и текућој води. Но потребна је одговарајућа техника како би био учинковит. Људи најчешће не користе довољну количину гела или га не нанесу на руке колико би требало.
Апликација је једноставна - нанесите гел на длан једне руке и темељито трљајте по целој површини дланова све док они не буду суви. За једно такво прање користите препоручену количину која је означена на производу.
Средство за чишћење руку је делотворно за убијање неких микроба, али не свих. Ево од чега вас не може заштити:
Cryptosporidium - Паразитска инфекција која може узроковати гастроинтестиналне и проблеме с дисањем.
Норовирус - Вирусна инфекција која може узроковати повраћање и пролив.
Цлостридиум difficile - Бактеријска инфекција која може узроковати цревне поремећаје и упалу
Ваш дезинфицијенс на бази алкохола требао би садржавати најмање 60 посто алкохола. Најбоље је концентрација између 60 до 95 посто. Све што је мање од тога неће бити од велике користи јер тако уместо да искорените микробе, само смањујете њихов раст.
Претерано кориштење антибактеријских гелова има и своје лоше стране
- Превише гела исушује кожу руке и она може да пукне и да крвари. Ако имате екцем, то би га могло погоршати.
Средства на бази алкохола могу изазвати тровање алкохолом ако се попије неколико гутљаја, стога их обавезно чувајте изван домашаја деце.
Закључак:
Сапун је детерџент који испире микробе, док алкохол у антибактеријским геловима убија микробе. Сапун и вода су најделотворнији у уклањању микроба.
Дакле, чиста сапуница и вода су и даље најбоља одбрана од микроба. Оперите руке у било ком тренутку када припремате или једете храну, након што користите тоалет или мењате детету пелену, након што дувате нос, додирнете животињу или смеће.
Посебно пазите ако се бринете о некоме то је болестан како бисте спречили ширење болести.
КИСЕЛИ КУПУС: Најбоља превентива против рака желуца!
ОПРЕЗ! Лековите биљке са којима морате пазити - ако претерате или их користите уз лекове постају ШТЕТНЕ
О ЊИМА се ретко говори: НУСПОЈАВЕ лекова и РИЗИЦИ који се могу појавити и годинама касније