Штити од УПАЛА И ДИЈАБЕТЕСА - Лекар ову намирницу препоручује као "суперхрану", можете је додавати у сваки оброк
Уколико припремате храну код куће, набавите маслиново уље, а у току лета вам сигурно може бити од велике користи у припреми салата које су освежавајуће и здраве. Искористите сезону свежих плодова које ћете адекватно зачинити.
"Да верујем у ‘суперхрану’, маслиново уље би било једно од њих", истиче епидемиолог Тим Спектор.
Познато је да неке намирнице повећавају ризик од одређених здравствених стања, па их треба јести у ограниченим количинама, а друге заправо могу помоћи у одржавању здравља и заштити од одређених болести и проблема.
Израз "суперхрана" често се спомиње последњих година када је у питању здрава исхрана. Неки стручњаци су скептични око тог термина и кажу да тако нешто заправо не постоји – ниједна храна не може магично решити више здравствених проблема. Међутим, епидемиолог Тим Спектор сматра да је једна намирница најближа томе. У питању је маслиново уље.
Лекар препоручује кашику маслиновог уља дневно како бисмо се заштитили од кардиоваскуларних болести, упала, дијабетеса и других опасних болести.
"Да верујем у "суперхрану", маслиново уље би било једно од њих. Иако су многе од нас учили да се бојимо уља и масти, истраживања показују да је исхрана богата екстра девичанским маслиновим уљем повезана с смањеним ризиком од кардиоваскуларних болести, дијабетеса типа 2", наводи Спектор на Инстаграму.
Маслиново уље богато је полифенолима, биљним једињењима с антиоксидативним дејством.
"Многе од ових предности приписују се високом уделу полифенола у екстра девичанском маслиновом уљу. Не само да ови полифеноли имају снажне противупалне учинке, већ подстичу и раст корисних цревних бактерија, доприносећи добром здрављу црева", закључио је Спектор.
Обратите пажњу приликом куповине!
У свету се продаје око 70 посто лажног маслиновог уља, што значи да је мешано с другим уљима. Ако осетите мирис воћа, арашида или чак руколе, значи да је реч о квалитетном уљу. Лош знак је мирис сирћета, воска или недостатак мириса јер онда је реч о мешавини.
Најквалитетније екстра девичанско маслиново уље је добиЈено једнако из плода маслине искључиво механичким поступцима, а садржи највише 0,8 грама слободних масних киселина изражених као олеинска киселина на 100 грама уља.
Девичанско маслиново уље добија се истим поступком но садржи највише 2 грама слободних масних киселина изражених као олеинска киселина на 100 грама уља.
Маслиново уље лампанте је девичанско маслиново уље неприхватљивих сензорских својстава, које садржи више од 2 грама слободних масних киселина изражених као олеинска киселина на 100 грама уља.
У другој категорији су рафинирано маслиново уље, мешано рафинирано и девичанско и уље комине маслине.
Како препознати квалитетно уље?
Боја може преварити јер може бити вештачки додата, али укус не. Специфичан, интензиван укус тешко може имати оно мешано с другим уљима. Мирис може пак подсећати на траву или друге биљке.
Уља којима су додана друга уља или супстанце, могу садржати уље соје, сунцокрета, палме или канолино уље. Киселкаста уља неугодног укуса и мириса су резултат неадекватне израде и излагања јакој светлости, врућини или ваздуху, објаснила је Ашварија Лејер, директорка фабрике Брајтланд, калифорнијског произвођача екстра девичанског маслиновог уља.
Постоји једноставна метода којом можете провјерити квалитету. Довољно је улити уље у чашицу за жестока пића, покрити једном руком, а другом држати чашицу да се уље мало загреје. Након неколико минута помиришите руку. Ако осетите мирис воћа, арашида или чак руколе, значи да је реч о квалитетном, чистом уљу. Лош знак је мирис сирћета, воска или недостатак мириса јер онда је реч о мешавини.
Како чувати маслиново уље
Зато саветује како увек треба куповати уље у боци тамног стакла јер се тако чувају његова својства. Важно је и проверити датум брања маслина, а он мора бити пре 18-20 месеци у тренутку када сте уље купили. Но најбољи је начин дегустација – ако има пластични укус, укус као маслац или нема укус – уље је лоше.
Начин на који похрањујете маслиново уље је јако важан за очување његовог квалитета јер његови непријатељи су светлост, врућина и ваздух. Зато га чувајте на тамном и сувом месту, а боцу добро затворите.