Стогодишњаци ову намирницу ИЗБЕГАВАЈУ У ШИРОКОМ ЛУКУ и због тога пуцају од здравља
Никада не бисте погодили о чему је реч.
Сви бисмо желели да знамо тајне стогодишњака. Добили смо бројне савете, од здраве исхране до рецепта који укључује само чоколаду и вино.
Истраживач Дан Бетнер проучавао је стогодишњаке 20 година, желећи да сазна све њихове навике. Заснован је на плавим зонама, подручјима у којима људи живе најдуже и најздравије.
Његова књига „Америчка кухиња у плавим зонама: 100 рецепата за живот до 100“, фокусира се на јела која садрже заборављене тајне дуговечности.
Према његовим речима, кухиње у плавим зонама су углавном засноване на биљној храни. Такође, садрже доста угљених хидрата, док месо и прерађена храна не постоје.
Дан је јео углавном месо и кромпир, као и већина Американаца. Када је чуо искуство кардиохирурга, истраживач је одмах одлучио да одустане од меса.
„Током интервјуа који смо водили, кардиохирург је описао своја искуства са пацијентима који су јели биљну исхрану. Напоменуо је да су им артерије здраве и флексибилне. Насупрот томе, приметио је да су артерије месождера толико зачепљене наслагама холестерола, да је осећао да су хрскаве“, присећа се Бетнер.
Од тада је прошло 10 година, а Бутнер се већ деценију храни биљном храном. Он је објаснио да се сада уверио да таква исхрана доноси више користи, толико да је потпуно избацио месо из нове књиге рецепата. Чак и ако би то могло да смањи продају, Дан није марио.
„Био сам под великим притиском да укључим месо у књигу. Издавач ми је рекао да већина Американаца не би купила књигу ако у њој нема меса, али ја нисам“, додао је истраживач, напомињући да је сада сигуран да ова дијета доприноси дуговечности.
„Фокусирајте се на углавном биљну храну и учините је укусном. Не морате потпуно да искључите месо из своје исхране да бисте имали користи од једења више биљака. Мој савет је да научите да кувате поврће тако да буде богато и укусно јело и тада се нећете морати ослањати на месо, сир или путер“, рекао је он.