ДЕТОКСИКУЈУ И УКЛАЊАЈУ СТРЕС - Ове намирнице опуштају и подижу расположење, одличне су за пробаву и метаболизам
Основа су здраве исхране!
Уколико се често борите са стресним ситуацијама и не можете да се опустите, пробајте да овај проблем регулишете са адекватном исхраном. Ево како неке здраве намирнице могу да помогну када је реч о овом проблему.
1. Бобичасто воће - Пуно је моћних антиоксиданата који се зову полифеноли. Клиничко испитивање из 2017. чак је открило да су флавоноиди (група полифенола) у дивљим боровницама повезано са побољшањем позитивног расположења. Резултати истраживања покатала су да су, и деца и одрасли, смао два сата након уноса боровница имали знатно боље расположење и били су оптимистичнији. Такође, бобичасто воће богато је витамином Ц, који има значајну улогу у стабилизацији нивоа кортизола (хормона стреса). Можете исти ефекат добити и са свежим и са замрзнутим бобицама, па их можете конзумирати целе године. Грицкајте их самостално, или их додајте у смути, направите овсену кашу са бобичастим воћем, и не заборавите да су сјајан додатак скоро свакој посластици.
НАЈДУБЉИ ДЕКОЛТЕ, БИСЕРИ И ЦИРКОНИ - Сви гледају ВЕНЧАНИЦУ Вање Мијатовић, изузетно необична креација (ФОТО)
Ово је прави СРПСКИ ЧАЈ: Напитак од ове БИЉКЕ помаже код ИНФЕКЦИЈА, менструалних БОЛОВА, проблема са ПРОСТАТОМ
2. Омега 3 масне кислине - Конзумирање довољно омега 3 - масних киселина, дневно заправо може помоћи у стимулацији вашег нерва вагуса који помаже да се лакше изборите са стресом. Сардине су одличан извор витамина Б12, минерала и калцијума, ако одлучите да једете кости, а садрже и велику количину омега 3, посебно када су у маслиновом уљу. "Омега-3 су тако умирујуће за наш нервни систем, а маслиново уље такође има толико антиоксиданата и здравих масти", истакла је нутриционисткиња.
3. Ферментисана храна - Свака храна која је здрава за црева позитивно делује и на мозак. Црева директно утичу на мозак, тако да нутриционисткиња сматра да ферментисана храна која је пуна пробиотика, може повољно утицати на смањење нервозе и стреса. На пример, кисели купус , кефир и кимчи – природно садрже пробиотике и пребиотичка влакна, а показало се да пробиотици помажу да се лакђше одупремо стресу.
Нутриционисткиња напомиње да не треба да будемо престроги према себи и да себи треба повремено да причинимо и мала задовољства. Али, важно је да одредимо шта је то што нас привлачи у нездравим јелома - можда мирис, текстура, укус, изглед...? Покушајте да одговорите на то питање, а онда будите маштовити и пронађите здравију варијанту.