И ДЕРМАТОЛОЗИ ИЗНЕНАДИЛИ ИСТРАЖИВАЊЕМ: Стрије обично “нападну” ОВЕ особе
Најновија истраживања показују да стрије настају и због промена у еластичним везивним влакнима.
У адолесценцији стрије добије 70 одсто девојчица и 40 одсто дечака који нагло расту или се баве спортом. Труднице треба да користе интензивне хидрирајуће креме које задржавају воду, а садрже антиоксидансе, витамине Ц и Е.
Траке и трачице урезане на боковима и бутинама, или после порођаја и мршављења на стомаку, грудима и другим деловима тела, естетски веома руже изглед тела. Особе које имају стрије, било да је реч о женама или мушкарцима, нерадо се скидају пред другима, свесне не баш сјајног изгледа своје коже.
ОВАКО СТВАРНО ИЗГЛЕДА ТЕЛО НАКОН ТРУДНОЋЕ: Има двоје деце и поноси се стријама! (ФОТО)
СТОП СТРИЈАМА: Природним леком против познатог женског непријатеља
САДА СЕ КАЈЕ: Отишла на козметички третман, а завршила у болници! (УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО)
Чешће се јављају код припадница женског пола. У адолесценцији 70 одсто девојчица добије стрије (за време трудноће чак 90 процената жена). У овом периоду јављају се и код 40 одсто мушкараца, који нагло расту или се баве спортом. Уколико се појаве у адолесцентском добу, с годинама могу у значајној мери да се повуку и постају једва видљиве.
Стрије примарно обично “нападну” особе код којих постоји генетска склоност, истичу дерматолози. Њиховом настанку доприноси и нагло гомилање прекомерних килограма, као и брзо мршављење.
Могу да се јаве и приликом узимања кортикостероида, или вишемесечног наношења кортикостероидних препарата на кожу ради лечења, а без надзора дерматолога. Најновија истраживања показују да стрије настају и због промена у еластичним везивним влакнима у којима недостају такозвани еластични микрофибрили који влакнима дају потребну чврстину.
Настале због прекомерних килограма и наглим порастом телесне тежине у трудноћи, стрије могу да се отклоне здравим начином исхране и избегавањем варирања телесне тежине. У трудноћи треба користити и интензивне хидрирајуће креме које задржавају воду, а садрже антиоксидансе, витамине Ц и Е.
Уколико се стрије ипак појаве, у фази док су још црвене боје кожу треба третирати ретиноидима у виду крема, као што је третиноин, адапален, тазаротен. Због могућег негативног деловања на плод, примена ретиноида се не препоручује у трудноћи, али зато са њиховом употребом треба почети непосредно после порођаја, док су стрије још свеже.
Уколико су старе и већ беле, не постоји довољно ефикасан третман за њихово уклањање. Препарати са ретиноидима могу да буду веома ефикасни, нарочито код адолесцената. Ипак, потпуно ишчезавање стрија је засад немогућа мисија.
Осим локалне примене ретиноида који су се показали ефикасним у раним фазама, применом појединих врста ласера као што је фракционисани, радиофреквентни и други такође може да се постигне одређени ефекат, показују студије. На стрије, али пре свега на оне које су свеже, повољно делује и интензивно пулсно светло (ИПЛ). Жене могу да примене све ове третмане, али никако за време трудноће, већ искључиво после порођаја.
Нажалост, права је истина да још не постоји третман који доследно побољшава изглед стрија и који је безбедан за све типове коже.
Резултати досад обављених студија показују да је топикални третиноин ефикасан и да даје извесна побољшања само у случају младих активних стрија.
Постоје и третмани који делују на све врсте стрија, али позитиван исход често зависи од тога да ли се пацијент строго придржава инструкција како да након њих негује кожу. Мањкавост ових метода је и што је потребан дужи период опоравка, а пацијенти нису увек дисциплиновани, истичу поједини дерматолози.