СРПСКА ИНФЛУЕНСЕРКА на мети критичара због ПРОМЕНЕ ПОЛА - Докторка Вујовић поручује - "ТРАНСРОДНОСТ НИЈЕ ХИР, већ ПОТРЕБА"
Популарна тема трансродности која је некада била табу у нашем друштву сада се све отвореније разматра, а Србија постаје значајан центар за операције промене пола. Инфлуенсерка Николина Ковачевић, која се већ годинама идентификује као жена, сада је прошла операцију промене пола након дугог ишчекивања, истичући како је ова операција важна за њено емотивно и физичко благостање. Професор др Светлана Вујовић, оснивач Београдског тима за полни идентитет, наглашава да операција промене пола није једноставна хируршка интервенција, већ дубока потреба људи чији родни идентитет није у складу с додељеним полом при рођењу
Трансродност, некада табу тема у нашем друштву, данас се све више отвара за разговор и препознавање. Иако је ова тема некада била потпуно изостављена из медицинских уџбеника, ситуација се променила, а Србија сада забележава око 10 особа годишње које одлучују да промене пол.
Од 1989. године, 380 пацијената прошло је кроз процес операције промене пола, чиме је наша земља постала један од водећих центара за ову врсту медицинског захвата у свету.
На путу трансформације нашла се и Николина Ковачевић, инфлуенсерка која се већ годинама осећа и понаша као жена, а сада жели то и физиолошки да постане.
Сања Кужет одлази на ТРУДНИЧКО БОЛОВАЊЕ, а ова ПЛАВУША са БОГАТОМ КАРИЈЕРОМ ће је заменити - Њеног БИВШЕГ сви добро знамо!
Откривено зашто КРАЉИЦА ЕЛИЗАБЕТА није хтела да ЧУЈЕ за своју УНУКУ! Кажу да због овога што су урадили Меган и Хари била БЕСНА КАО РИС
Ова популарна дама признаје да је преко 9 година чекала не опрацију промене пола.
Промена пола обухвата процедуре које омогућавају људима да ускладе свој физички изглед са сопственим родно идентификованим полом. У данашњем друштву, све више људи преферира термине као што су операција афирмације или потврде пола, како би се избегао стигматизујући приступ. Ова врста операције помаже људима који доживљавају родну дисфорију, што је стање када додељени пол при рођењу не одговара њиховом унутрашњем родном идентитету
- Операцију пола желим од кад сам прихватила саму себе. Тада сам можда имала око 10 година. Када сам почела да чекам ту операцију имала сам 16 година. Желим је, јер сматрам да не могу да живим овако. Сви смо раличити. Природа није црно бела, него је све шаренолико око нас. Различити смо и то је лепота овог света. Мени је лично потребна та операција и желим је због себе - прича Николина и додаје:
- Желим да не морам да носим стезник, да могу нормално да обучем бикини, да могу да се пресвучем испред другарице и да не могу да се кријем и стидим. Чак и да могу да се опустим са партнером, јер ми је све то стварало блокаду - напомиње Ковачевићева.
РАЗЛИЧИТЕ ВРСТЕ ТРАНСРОДНИХ ПРОЦЕДУРА
Процедура афирмације рода омогућава трансродним појединцима да прилагоде своје тело у складу са сопственим полом, обухватајући различите делове тела као што су лице, груди или гениталије. Типичне опције трансродних операција укључују:
- Реконструктивну хирургију лица ради постизања мужевнијих или женственијих црта лица.
- Операцију груди или "топ" за уклањање ткива дојке ради постизања мужевнијег изгледа или повећања величине и облика груди за женственији изглед.
- Гениталну или "доњу" операцију за трансформацију и реконструкцију гениталних регија.
Важно је напоменути да операција није једина опција, будући да не сви трансродни или небинарни појединци одлучују о њој. У зависности од узраста и личних преференција, могуће су и друге опције попут:
- Хормонске терапије за постизање мушких или женских карактеристика, као што су раст длаке на телу или промене у тону гласа.
- Блокатори пубертета који спречавају пролазак кроз пубертет.
- Гласовне терапије ради прилагођавања гласа или тона, као и побољшања комуникационих вештина, укључујући представљање сопственим заменским изразима
Николина је на хормонима већ 3 године
- Сама припрема за операцију је јако битна. Прво је потребна потврда психијатра да сте ви спремни психички и физички за ту операцију. Била сам на хормонима 3 године, а услов је да будете минимум годину дана на терапији како би се тело променило и да се хормони измене, самим тим сте спремни за операцију. Као и писмо препоруке психијатра - говори Николина и додаје:
- Најтежа ми је била хормонска терапија, јер ми је првих шест месеци било тешко. Људи не могу да разумеју да се ми променимо и да осећамо пол у који желимо да се променимо. Емотивна промена ми је најтеже пала. Првих шест месеци сам плакала и смејала се у исто време.
Како је прошла операција?
- Прва два дана су били јачи болови. Али не само болови, већ психа која нема хормоне. Са овом операцијом немате више хормоне. Битно је да будете јаки у глави. Све ово прође. Рано је причати о томе, али је мене фасцинирало да се сада све већ осећа. Имаћу још две контроле да се то погледа. Иначе је стварно све супер.
Николина признаје да је уз помоћ породице платила све трошкове.
- Породица ми је помогла финансијски. Да није било њих, не бих могла све ово да изгурам, јер је све скупо везано за ову операцију. Хвала им пуно на томе - закључује она.
Године 1989. група доктора оснива Београдски тим за полни идентитет, коју су чинили академик уролог проф. др Сава Перовић, ендокринолог проф. др Драгољуб Слијепчевић, психијатри примарјус др Зоран Ракић и проф. др др Јован Марић и као млади лекар ту је била и ендокринолог проф. др Светлана Вујовић. Ова група стручњака, почела је да заговара тезу да је трансродност биолошки појам, који постоји од када и човек. Циљ је да се особама, код којих постоје јасне индикације, помогне да промене пол.
"Докторка, покушајте да будете мушкарац"
Прва операција промене пола у Србији урађена је читавих 39 година после прве такве операције у свету (1950. године), али су захваљујући успеху у овој области, српски лекари веома брзо стали раме уз раме са светским стручњацима.
Године 1989. група доктора оснива Београдски тим за полни идентитет, коју су чинили академик уролог проф. др Сава Перовић, ендокринолог проф. др Драгољуб Слијепчевић, психијатри примарјус др Зоран Ракић и проф. др др Јован Марић и као млади лекар ту је била и ендокринолог проф. др Светлана Вујовић. Ова група стручњака, почела је да заговара тезу да је трансродност биолошки појам, који постоји од када и човек. Циљ је да се особама, код којих постоје јасне индикације, помогне да промене пол.
- Велика већина њих води уобичајени живот, имају партнере и није им ова тема главна преокупација. Има међу њима људи различитих професија. Предрасуда је да се баве проституцијом. Сигурно има и таквих, али више је радника, бизнисмена, људи са успешним каријерама. Битно је да човек буде то што јесте. Када сам једног пацијента питала: "па можете ли покушати да будете мушкарац?", он је одговорио: "То је исто као када бих ја Вама рекао, хајде докторка, покушајте да мало будете мушкарац"- рекао је за "еКлиника портал" еднокринолог проф. др Светлана Вујовић, Медицински факултет у Београду, начелник Центра за ендокринологију пола, Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, Универзитетског клиничког центра, председница Републицке стручне комисије за трансродна стања, оснивач Београдског тима за полни идентитет.
Како објашњава професор др Светлана Вујовић, операција промене пола није хир, нити проста операција, где се један пол замени другим, већ дубока потреба људи који пате и осећају се несрећним, јер пол њиховог мозга, није у сагласју са полом њиховог тела.