СВИ МИСЛИМО ДА ЈЕ ОВАКВО ПОНАШАЊЕ НОРМАЛНО: 6 симптома менталних болести које НЕ СМЕШ игнорисати
Обрати пажњу!
Већина људи има неке мале навике или начине понашања за које мислимо да су потпуно нормалне, али научници кажу да су ових 6 заправо симптоми менталних болести!
1. Не можете да мокрите кад има неког у близини
Ако не можете да мокрите када испред тоалета чујете гласове или је неко са вама у купатилу, свакако нисте једини, али вероватно не знате да ово стање има своје име у медицини - пареза. Представља практично страх од мокрења и "парализу" бешике у присуству других људи. Седам одсто светске популације искусило је ово макар једном, а у екстремним случајевима, људи уопште не могу да мокре нигде осим код своје куће и то када су сами. Овакве крајности најчешће заврше неопходним уграђивањем катетра.
2. Грицкање ноктију
Оникофагија је један од најчешћих менталних поремећаја који се манифестује опсесивним грицкањем ноктију. Око 45 одсто особа узраста од 10 до 18 година пати од оникофагије, а претежно су у питању женске особе. Овај поремећај у највећем броју случајева не пролази са адолесценцијом. Доказ за то су и Бритни Спирс, Џеки Кенеди, Ева Мендез... У најтежим случајевима, заноктице и зуби могу непоправљиво да се униште, а не заборавимо и бактерије које се задржавају на ноктима и на овај начин уносе у тело.
МАЛИ ТРИКОВИ ЗА САВРШЕН ИЗГЛЕД! Ево како да ти се не размаже ШМИНКА по овој пакленој врућини!
ИСХРАНОМ СЕ БОРИТЕ ПРОТИВ СТАРЕЊА: Одложите појаву СЕДИХ уз помоћ ОВИХ намирница!
Сигурно нисте ПРОБАЛИ укусније ТЕСТО! ОВО је рецепт за МЕКАНИ домаћи хлеб са ПИВОМ!
3. Снажни изливи емоција
Замислите ситуацију: Шеф вас критикује због озбиљне грешке, а ви осећате да ћете сваког часа праснути у смех. Смирујете себе, покушавате да сакријете смех иза израза "кривца који се каје", али на крају се на лицу ипак јавља осмех. За њим иде гласнији, а затим хистерични смех који не можете да контролишете. У питању је синдром снажног излива емоција, познат и као псеудобулбарски утицај.
У оваквој ситуацији особа на стрес одговара потпуно супротном реакцијом него што је логично, попут смејања у тужним или озбиљним ситуацијама. Ако се особа весело смеје туђим неуспесима, у питању је катагеластицизам. У медицини се он описује као поремећај код којег особа осећа ужитак док исмева друге.
4. Немогућност препознавања или осећања неке емоције
Сигурно сте често слушали како од пријатељица како њихов партнер није довољно искрен, како никад не прича о својим искуствима или је потпуно "недоступан" и чини се како га није брига како се она осећа. У две трећине ових ситуација у питању је заправо феномен под називом алекситимија!
Реч је о неспособности човека да препозна и речима изрази своје емоционално стање. Свако од нас има одређени степен алекситимије, али у тешким случајевима ово стање може потпуно да уништи живот човеку. Чешћа је код мушкараца, а од тешког степена алекситимије пати 8-10 одсто популације.
НАЈВЕЋИ ШАРМЕРИ ЗОДИЈАКА: Мушкарци рођени у овом хороскопским знацима ОСВОЈИЋЕ сваку коју пожеле
ЉУБАВ НЕИЗМЕРНА: Слобода Мићаловић слави рођендан, а ОВУ сестрину поруку ће заувек памтити! (ФОТО)
Пливање ТРИ ПУТА НЕДЕЉНО повољно утиче на ваше СРЦЕ - ево на који начин га ШТИТИ!
5. Интолеранција на звукове
Свакога од нас неки звук иритира - звук писања креде по табли, звук турпијања ноктију, мљацкање... Да ли је то нормално или не, зависи од врсте звука и јачине утицаја на ваш живот.
Ментални поремећај мизофонија је стање код којег нормални звукови изазивају иритацију. На пример, звукови хране док неко једе, дише, кашље... За људе који пате од мизофоније, довољан је само један такав звук, да их избаци из такта. У екстремним случајевима, људи се толико изнервирају да су у стању да гађају или ударе некога ко производи наведене звуке.
6. Опозициони поремећај непослушности
Људи који пате од овог поремећаја увек су непријатељски настројени према некоме или нечему и стално подривају ауторитете на врло гласан и непријатан начин. Други их видео као тврдоглаве свађалице, али медицина каже да овакво понашање долази од искуства са врло непријатним ауторитетом. Опозициони поремећај непослушности заправо је веома чест код одраслих, али погађа и око 20 одсто деце. У питању није ружно понашање с времена на време, већ константно стање које траје бар шест месеци. Ако се не лечи, ситуација се временом драстично погоршава.