ТРИ БЕБЕ ноћас у ТЕШКОМ стању стигле у ХИТНУ због АСПИРАЦИЈЕ - Драматична ноћ у БЕОГРАДУ, ево како ПОМОЋИ детету
"Када имате у току ноћи три бебе које су аспирирале млеко, ја не мислим да је то лака ноћ", каже докторка Хитне помоћи др Ивана Стефановић.
Ноћас су лекари Хитне помоћи у Београду имали неуобичајено тежак задатак – чак три позива су примљена због три бебе са аспирацијом млека, стања које може бити изузетно опасно, навела је др Ивана Стефановић за медије.
Аспирација млека је стање које се може јавити код беба током или након храњења и представља озбиљан здравствени проблем који захвата дисајне путеве. Док родитељима може изгледати као ретки инцидент, разумевање овог феномена, његових потенцијалних опасности, као и правилан одговор, кључно је за заштиту здравља вашег детета.
Шта је аспирација млека?
Аспирација млека настаје када беба, уместо да прогута млеко из флашице или дојке, удише део те течности у плућа. Ово може узроковати иритацију плућа и потенцијално озбиљне респираторне проблеме. Аспирација може доћи због различитих фактора, укључујући неправилну технику храњења, лош положај бебе током храњења или медицинске проблеме као што су слабост мишића који контролишу гутање.
Колико је опасна аспирација млека?
Аспирација млека може варирати у тежини, од благе иритације дисајних путева до озбиљних компликација као што су аспирацијска пнеумонија. Пнеумонија настала због аспирације може узроковати теже респираторне симптоме и захтевати медицинску интервенцију. У неким случајевима, може доћи до дугорочних проблема са дисањем ако се стање не третира правовремено.
Симптоми и прва помоћ
Симптоми аспирације млека код беба могу укључивати:
Кашаљ који се јавља одмах након храњења
Затварање дисајних путева
Отежано дисање или звиждање
Плаветнило коже око усана или ноктију (цијаноза)
Осећај нелагодности и немир
Прва помоћ код аспирације млека:
Усправни положај: Ако приметите да ваша беба показује симптоме аспирације млека, одмах престаните са храњењем и проверите њено дисање. Држите бебу у усправном положају, јер то може помоћи да се млеко природно извуче из дисајних путева.
Помоћ у дисању: Ако беба показује знакове отежаног дисања, лагано тапшање на леђима може помоћи да се млеко помери из дисајних путева. Ако беба не може да дише, одмах потражите медицинску помоћ и, ако сте обучени, примените вештине прве помоћи за бебу.
Контакт са педијатром: Након инцидента, обавезно се консултујте са педијатром како бисте осигурали да нема озбиљнијих проблема и како бисте примили додатне савете о безбедном храњењу.
Како спречити аспирацију млека:
Правилно позиционирање: Уверите се да је беба правилно постављена током храњења. Држите је у усправном или полу-усправном положају и избегавајте храњење док беба лежи потпуно хоризонтално.
Коришћење одговарајућих флашица и наставка: Користите флашице и цуцлице које су дизајниране да регулишу проток млека, како би се смањио ризик од прекомерног протока који може изазвати аспирацију.
Полагано храњење: Храните бебу полако и пажљиво, омогућавајући јој довољно времена да прогута и избегне брзо гутање.
Проверавање здравља: Ако ваша беба има проблеме са гутањем или је склонија аспирацији, обавезно консултујте педијатра. У неким случајевима, медицински стручњаци могу препоручити посебне технике храњења или терапије.
Аспирација млека може бити застрашујућа, али са правилним знањем и припремом можете смањити ризик и осигурати сигурност своје бебе. Увек будите спремни да реагујете правовремено и консултујте се са стручњацима како бисте обезбедили оптимално здравље вашег детета.