У Србији баке говоре да можемо да једемо и ОВАКАВ ЏЕМ, а то је КОЦКАЊЕ са здрављем - садржи опасну супстанцу
Ускоро креће дегустација џемова и мармелада, а можда вам је остала и нека тегла из прошле туре. Ако приметите ово у теглици, боље да је баците, шта год вам баке говориле.
Сигурно вам се догодило да из шпајза узмете теглу вољеног домаћег џема од малина прављеног сопственом руком, отворите га и затим угледате сиво-смеђе, чупаве мрље буђи на врху. У овом непријатном тренутку појављује се једно једино питање у глави: да ли да га баците или поједете, затварајући очи пред оним што сте видели?
Укорењено, прихваћено је мишљење (тако су нас учили родитељи, баке) да је довољно само скинути плесниви слој и мирно наставити слатко уживање.
Прво треба да схватите шта је буђ. То су уобичајене гљивице које се успешно размножавају у храни. Постоји много врста гљивица. Међу њима има безопасних, опасних и чак корисних.
Штетне гљивице ослобађају отрове у храну. Обично утичу само на укус производа, али у најгорем случају можете се озбиљно отровати.
Буђ која је захватила џем указује на кршење технологије кувања или услова складиштења. Ово је јасан сигнал да нешто није у реду са џемом.
Чак и када се све видљиво одстрани (бела, жута, зелена, сива, црна плесан...), велика је могућност да је "излучевина" контаминирала садржај тегле.
Само лабораторијским истраживањем можете са сигурношћу сазнати каква се буђ налази у вашем џему. Једноставно је немогуће визуелно одредити степен опасности било које гљивице.
Изузетно је важно запамтити да је оно што нађете на површини џема само видљиви део гљивице.
Чињеница је да се већина тога већ одавно проширила до самог дна. Због тога уклањање неколико кашика џема са површине неће га у потпуности ослободити гљивица.