УМОР, МУЧНИНА, НЕСАНИЦА... Ако имате ОВЕ СИМПТОМЕ, фали вам чак 7 ХРАНЉИВИХ МАТЕРИЈА!
Добро обратите пажњу...
Хранљиве материје и данас могу да нам недостају, колико год то некима било чудно, иако је познато да се та појава повезује прошлошчу и морнарима на далеким путовањима.
Данас је ситуација другачија, па на недостатак хранљивихих материја наш организам испољава одређене симптоме према којима се распознаје шта телу недостаје.
Зову је "МАЈКА МОНСТРУМ": Деци БРАНИ да се ОБРАЗУЈУ, учи их да је ЈЕДИНО ВАЖНО да ИЗГЛЕДАЈУ ДОБРО
ДИЈЕТА СИНДИ КРАФОРД КОЈА СКИДА 5 КИЛОГРАМА ЗА 7 ДАНА: Заслужна је за линију славног супермодела! (ЈЕЛОВНИК)
ПУНЕ СУ КОЛАГЕНА: Ове намирнице су одличне за КОЖУ, правилна КОНЗУМАЦИЈА позитивно утиче на изглед
Хранљиве материје мењају телесне функције, уколико недостају организму
– Недостаци хранљивих материја мењају телесне функције и процесе на најосновнијем ћелијском нивоу. Ови процеси укључују равнотежу воде, функцију ензима, нервну сигнализацију, варење и метаболизам. Решавање ових недостатака је важно за оптималан раст, развој и функцију – каже др Трициа Л. Псота, предавач на "Washington University Милкен Институте School оф Public Health".
Када хранљиве материје недостају то стање може довести појаве неке болести. На пример, недостатак калцијума и витамина Д може да изазове остеопенију или остеопорозу, два стања које карактеришу крте кости. А недостатак гвожђа може да изазове анемију, која је узрок губитка енергије, подсећа др Кејт Петон, нутрициониста са "Цлевеланд Цлиниц", и додаје да су симптоми обично први знак да нам недостаје један или више важних витамина или минерала. Ево како препознати 7 уобичајених недостатака хранљивих материја.
Калцијум – утрнулост, пецкање прстију и абнормални срчани ритам
Калцијум је важан за одржавање јаких костију и контролу функције мишића и нерава, према наводима "Натионал Институтес оф Health (НИХ)". Знаци озбиљног ниског нивоа калцијума укључују утрнулост, пецкање прстију и абнормалне срчане ритмове, наводе из Цлевеланд Цлиниц. Међутим, не постоје краткорочни, очигледни симптоми недостатка калцијума..
Дневна доза код већине одраслих је 1.000 милиграма (мг) калцијума сваки дан. Женама старијим од 50 и мушкарцима преко 70 потребно је 1.200 мг, према наводима "Mayo Цлиниц". Др Петон каже да ћете вероватно добити довољне количине калцијума са најмање три порције млека или јогурта дневно. Сир је још један добар извор калцијума. Ако не волите млечне производе, овај нутријент може да се пронађе у соку од поморанџе обогаћеном калцијумом или житарицама које се конзумирају за доручак. Тамно лиснато поврће попут кеља и броколија богато је калцијумом, према наводима из НИХ.
Витамин Д – умор, бол у костима, промене расположења
Витамин Д је кључан за здравље костију и такође може спречити неке врсте рака, наводе из Цлевеланд Цлиниц. Симптоми недостатка витамина Д могу да буду нејасни. Може да се јави умор, бол у костима, промене расположења и болови у мишићима или општа слабост.
Према смерницама из НИХ, већини одраслих треба да узима 15 микрограма (мцг) витамина Д сваког дана. Одрасли старији од 70 година треба да узимају 20 мцг. Петон предлаже да се дневно конзумирају три порције обогаћеног млека или јогурта и да се једе масна риба, као што је лосос или туњевина, два пута недељно, јер су то намирнице које садрже витамин Д. Проведите неко време напољу на сунцу сваког дана, јер је ово одличан извор витамина Д. Десет до 30 минута неколико пута недељно треба се изложити директној сунчевој светлости, каже Michelle Зиве, сертификовани тренер и нутрициониста.
Калијум – слабост мишића, констипација, неправилан срчани ритам
Калијум помаже срцу, нервима и мишићима да правилно раде. Такође испоручује хранљиве материје ћелијама док истовремено уклања штетне материје. Осим тога, помаже да се надокнади негативан утицај натријума на крвни притисак. “ Калијум је важан за одржавање здравог крвног притиска“, каже Зиве.
У кратком року низак ниво калијума се јавља због дијареје или повраћања. Прекомерно знојење, антибиотици, лаксативи или диуретици, прекомерна конзумација алкохола или хронична стања као што је болест бубрега изазивају низак ниво калијума, према наводима "Mayo Цлиниц". Симптоми недостатка калијума укључују слабост мишића, трзаје или грчеве, констипација, пецкање и утрнутост и абнормални срчани ритам или палпитације.
Природни извори калијума су банане, млеко, тиквице од жира (посебна врста зимске тиквице), пасуљ и друге махунарке. Одраслим мушкарцима је потребно 3.400 мг, а женама 2.600 мг калијума сваког дана, према препорукама НИХ.
Гвожђе – умор, отежано дисање, хладне руке и стопала, ломљиви нокти
Гвожђе је неопходно за производњу црвених крвних зрнаца, које преносе кисеоник по целом телу, према извештају "University оф Цалифорниа". Када ниво гвожђа постане пренизак, може да дође до недостатка црвених крвних зрнаца. Ово доводи до стања које се зове анемија. Неке групе људи су са повећаним ризиком од недостатка гвожђа. То укључују жене са менструацијом, децу и труднице и оне који се придржавају веганске или вегетаријанске исхране, каже Зиве.
Анемија укључује симптоме као што су слабост и умор, кратак дах, убрзан рад срца, бледа кожа, главобоља, хладне руке и стопала, болан или отечен језик, ломљиве нокте, наводе из "Mayo Цлиниц". Симптоми могу у почетку бити толико благи да се не примети да нешто није у реду, али како се залихе гвожђа исцрпе, симптоми постају интензивнији.
Да би се повећао ниво гвожђа, Петон препоручује унос житарица које су обогаћене гвожђем, говедину, остриге, пасуљ, сочиво и спанаћ. Одраслим мушкарцима и женама старијим од 50 година потребно је 8 мг гвожђа дневно. Одраслим женама млађим од 50 година треба 18 мг сваки дан, препоруке су из НИХ.
Витамин Б12 – утрнулост, умор, отечени језик
Витамин Б12 помаже производњу црвених крвних зрнаца и учествује у формирању ДНК. Такође побољшава функцију неуротрансмитера, према НИХ. Вегетаријанци и вегани могу да буду изложени посебном ризику од недостатка витамина Б12 јер биљке не производе хранљиве материје, а људима који су имали операцију мршављења такође може да изазове недостатак Б12 јер опоравак отежава телу да извуче хранљиве материје из хране, према извештају Харвард Health Публисхинг.
Симптоми тешког недостатка Б12 укључују утрнулост у ногама, рукама или стопалима; проблеми са ходањем и равнотежом; анемија; умор; слабост; отечен, упаљен језик; губитак памћења и потешкоће у размишљању, према наводима Харвард Health Публисхинг. Ови симптоми се могу појавити брзо или постепено. Пошто постоји тако широк распон симптома, можда их нећете приметити неко време.
Према препорукама НИХ, одраслима је потребно 2,4 мцг Б12 дневно. Најчешће се налази у животињским производима. Петон препоручује рибу, пилетину, млеко и јогурт да би се повећао ниво Б12. Ако је неко веган или вегетаријанац, Зиве предлаже да се одлучи за храну која је обогаћена са витамином Б12. У ову храну се убрајају биљно млеко и житарице за доручак. Такође витамин Б12 се налази у већини мултивитамина. Али ако неко има велики недостатка витамина Б12, препорука је да узима суплементе који садрже само овај витамин.
Фолна киселина – умор, дијареја, глатки језик
Фолна киселина спада у витамине Б групе и посебно је важна за жене у репродуктивном добу Због тога пренатални витамини обично садрже велику дозу фолне киселине. Према наводима са Mayo Цлиниц, фолна киселина подржава здрав раст и функцију фетуса и може смањити ризик од урођених мана, посебно оних који укључују неуралну цев (мозак и кичму). Недостатак фолне киселине може да смањи укупан број ћелија и великих црвених крвних зрнаца и да изазове дефекте неуралне цеви код нерођеног детета.
Недостатак фолне киселине укључују умор, раздражљивост, дијареју, лош раст и глатки, нежни језик, наводи МедлинеПлус.
Жене које планирају трудноћу требало би да узимају 400 мцг фолне киселине дневно поред конзумирања хране која садржи фолате, према наводима Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ). Занимљиво је да се фолати најбоље апсорбује у телу у облику суплемената, при чему се 85 процената апсорбује из суплемената и 50 процената из хране, према наводима школе јавног здравља "Харвард Т.Х. Chan School оф Public Health".
Најбољи извор фолата из хране су цела зрна житарица, пасуљ, кикирики, семенке сунцокрета, интегралне житарице, јаја и тамно лиснато поврће.
Магнезијум – губитак апетита, мучнина, умор
Магнезијум помаже у одржавању здравља костију и помаже у производњи енергије. Одраслима је потребно између 310 и 420 мг, у зависности од пола и старости, наводи НИХ. Иако је недостатак прилично неуобичајен код иначе здравих људи, одређени лекови (укључујући неке антибиотике и диуретике) и здравствени услови (као што су дијабетес типа 2 и Кронова болест) могу да ограниче апсорпцију магнезијума или повећају губитак ове хранљиве материје из тела.
Недостатак магнезијума може да изазове губитак апетита, мучнину и повраћање, умор и слабост, наводи се у извештају "Цлевеланд Цлиниц". У тежим случајевима, то такође може да доведе до утрнулости и пецкања, грчева или контракција мишића, нападаја, неправилног срчаног ритма или коронарних грчева. Храна која је богата магнезијумом су бадеми, индијски орашчићи, кикирики, спанаћ, црни пасуљ и зелена соја, каже Петон.