УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Пазите на тамне мрље и зелени кромпир - могу бити отровни!
Кад ово видите на кртоли, одмах је баците!
Уколико приликом љушћења кромпира на њему приметите тамне мрље, сивоцрне или љубичасте, или је пак он светлозелен - баците тај кромпир јер може бити отрован, упозоравају нутриционисти.
Недавно је једна корисница друштвених мрежа објавила видео-снимак како љушти кромпир и објашњава да кртоле које имају љубичасте, тамне мрље или су светлозелене боје могу бити отровне.
Баците све покварено
Муж ју је КРВНИЧКИ ТУКАО, сахранила ОБА СИНА, желела себи да ПРЕКРАТИ МУКЕ - Највеће трагедије овог света задесиле су Тину Тарнер
Глумицу коју СРБИ ОБОЖАВАЈУ муж ухватио у ПРЕВАРИ са СВЕКРОМ - Скандал о којем сви говоре, ево како се ЗАВРШИЛО
- Посебно кромпир који има зелену боју у себи има велику концентрацију соланина. Соланин је компонента отрова за пацове. Такав кромпир не треба да буде у нашој исхрани јер је отрован. Зато је важно да и не покушавате да га очистите и да користите део који нема флеке, сав кромпир баците па по цену и да немате кромпир за ручак - наводи се између осталог у тексту који прати овај снимак.
Нутрициониста Ана Тодоровић каже за Курир да је ова тврдња тачна и потврђује да се у деловима кромпира који промене боју скупља соланин, материја која је токсична за људски организам и коју термичка обрада не уништава.
- Предлаже се да се ољушти до потпуно здравог дела или да се не конузимира ако је већи део кромпира тиме контаминиран, у супротном, ако се једе, често може имати последице по људски организам. Као и свака друга токсична материја, важно је кумулативно дејство, односно колико дуго се излажемо таквој исхрани, што значи да ако се једном у десет дана то поткраде, није страшно, али ако се врло често конзумирају такве намирнице, то може негативно да утиче на организам - објашњава Тодоровићева.
Упозорава да уколико се уноси превише, може испољити канцерогено дејство:
- Може бити окидач зато што је токсично за бубреге, јетру, за унутрашње органе. Треба избегавати и проклијали кромпир, као и проклијали стари лук.
И клице су опасне
Нутрициониста Милка Раичевић напомиње да кромпир који је зелен и који има клицу није за употребу.
- Што тамнија боја, то је већа концентрација соланина, такав кромпир треба бацити! Проблем је што људи без обзира на то употребљавају такав кромпир. Кад се пресече кромпир, може се видети и нека сивоцрна боја, самим тим то значи да је токсин ушао и тотално уништио кромпир и он више није за употребу. Чак и домаћице, да би спасле кућни буџет, одстране то што је црно, а остало употребе. Међутим, цео кромпир није за употребу - објашњава.