Устајете током ноћи да мокрите? Ево кад треба да посетите ЛЕКАРА - то може бити знак озбиљне БОЛЕСТИ!
Није на одмет знати...
Ноктурија је учестала потреба за мокрењем током ноћи. У неким случајевима ово стање је сигнал за озбиљно обољење, најчешће се повезује са високим крвним притиском – хипертензијом.
Често је реч и о безазленом стању и чињеници да неке особе пију велике количине течности или кофеина у вечерњим сатима. У овом случају, довољно је само да промените животне навике и избегавате повећане количине течности, неколико сати пре одласка на спавање.
КАЈА ПОКАЗАЛА НОВИ СТАН У ФРАНЦУСКОЈ: Простор је ОГРОМАН, али фали једна БИТНА СТВАР! (ФОТО/ВИДЕО)
ВЕОМА СУ КОРИСНИ АЛИ... Да ли знате како се ПРАВИЛНО користе ПРОБИОТИЦИ?
РЕГУЛИШУ ДИЈАБЕТЕС, ПОБОЉШАВАЈУ ИМУНИТЕТ... ГРИЦКАЛИЦЕ које сви воле су ЛЕК за организам!
Висок унос соли и повишен крвни притисак - тесној вези са ноктуријом
Стање се, ипак често повезује и са неким поремећајима здравља. Према недавним истраживањима, висок унос соли и повишен крвни притисак, су у тесној вези са ноктуријом.
- Наше студије показују да повишена потреба за ноћним мокрењем има узрок у високом крвном притиску или нагомилавањем течности у организму - рекао је аутор студије Сатосхи Konno. У случају да уносите превише соли, ваше тело може задржавати течност. Ово стање се повезује са високим крвним притиском и потребом да мокрите више пута у току ноћи. Хипертензија, ипак није једини могући узрок ноктурије. Стручњаци указују да постоји много потенцијалних разлога за ову појаву.
Организам производи више мокраће
Стање које се зове ноћна полиурија могло би бити разлог честих ноћних посета тоалету. „Ноћна полиурија је синдром услед кога се мења уобичајени однос лучења урина у току дана и током ноћи“, сматра Америчко друштва за нефрологију. Пацијенти са ноћном полиуријом излучују 33 одсто укупног дневног урина током ноћи, каже се у једном извештају. Конгестивна срчана инсуфицијенција, неуролошке болести попут Паркинсонове и Alchajmerove болести, хроничне бубрежне болести и опструктивне апнеје у сну, нека су од стања која могу условити настанак ноћне полиурије.
Мокраћна бешика, једноставно, није у стању да задржава одређену количину урина током ноћи. У овом случају имате низак капацитет ноћне бешике, који може бити узроковани инфекцијама или упалама. Осим тога, преактивна бешика или опструкција бешике могу изазвати низак капацитет ноћне бешике.
Неки извештаји тврде да су многи пацијенти који пате од ноктурије погођени и ноћном полиуријом и ниским капацитетом ноћне бешике, што су, ипак, два одвојена проблема. Ови пацијенти добијају дијагнозу мешовите ноктурије.
Имате лаган сан
Неки људи чешће уринирају током ноћи, зато што немају тврд сан и једноставно се буде током ноћи. Када се пробуде обично иду у тоалет, али ово стање не мора да буде нужно повезано са мокраћном бешиком. Ако морате једном или више пута да устајете ноћу да бисте уринирали, онда се ради ноктурији. Хиперактивни мишићи мокраћне бешике, или неко друго прикривено здравствено стање, могу довести до учесталог мокрења ноћу без обзира на године и пол. Имајте у виду да прекомерни унос течности, посебно оних које садрже кофеин, може да утиче на учесталост одласка у тоалет.
Шта да радите ако често мокрите током ноћи?
Посаветујте се са стручњаком о могућим узроцима овог стања. Можда ћете морати да лечите неке уринарне инфекције. Можда ће бити потребно да пратите стање, да обратите пажњу на то шта и колико пијете и колико често после тога идете у тоалет. Лекар би могао и на овај начин да утврди узрок ноктурије. Лечење овог стања може укључивати и лечење болести која је условила ноктурију. Примера ради, ако висок крвни притисак изазива ноктурију, лекар ће вам можда препоручити да контролишете и смањите унос соли и будете физички активнији.
Некада није у питању никакав здравствени проблем и често једноставне промене неких животних навика могу бити од велике помоћи. Неил Графстеин, доцент урологије у болници Моунт Синаи у Њујорку сматра да би контрола количине пића која се попије пре одласка на спавање могла да ублажи симптоме ноктурије. Настојте да веће количине воде попијете у јутарњим сатима, избегавајте касне вечерње кафе, јер кофеин подстиче избацивање течности из тела. Ноћно мокрење је чешће и код старијих особа, код мушкараца који имају увећану простату, а код жена се често доводи у везу и са хормонским променама.