ОЗБИЉНО УГРОЖАВА ЗДРАВЉЕ ВАГИНЕ: Многе жене ово раде неколико пута недељно, није добро за природну флору
Избегавајте.
Не испирајте се
Испирање вагине ремети њену природну киселост, тачније снижава је, па вагина постаје подложнија бактеријским инфекцијама. Зато не прибегавајте испирању чим осетите јак или непријатан мирис. Посетите гинеколога, јер испирање само привремено прикрива проблем. И избегавајте да се перете јаким сапунима и геловима за туширање, који такође ремете пХ вредност.
Имала 109 КИЛОГРАМА након ТРУДНОЋЕ: Певачица ПОКАЗАЛА фотографије пре и НАКОН што је СМРШАЛА уз помоћ ове ДИЈЕТЕ
Ево КОЈИ ЧАЈ треба да пијете према својој КРВНОЈ ГРУПИ: Обезбеђују снагу и енергију, јачају имунитет
Здраво се храните
Нисте ни свесни колико балансирана исхрана и унос довољне количине течности доприноси вагиналном и репродуктивном здрављу. Одређене намирнице вам чак могу помоћи код неких блажих запаљенских стања. Сок од брусница и јогурт добри су савезници у борби с гљивицама и све чешће се предлажу као допунска терапија уз лекове. А соја и производи од соје помажу код стања познатог као сува вагина јер садрже мале количине естрогена који подстиче лучење секрета и природно влажење.
Никако секс без заштите
Кондоми штите од бактеријских инфекција, као и од полно преносивих болести као што су ХИВ, генитални херпес, сифилис, гонореја, кондиломи и хламидија. Неке од ових болести су неизлечиве, попут ХИВ-а и гениталног херпеса. А све то може да спречи један кондом.
Идите на редовне прегледе
Редовни прегледи код гинеколога кључни су за одржавање женског здравља. Свака жена би требало да посети доктора чим постане сексуално активна, уколико раније нема потребе за тим. Превентива је пола здравља, што нарочито важи за девојке које треба на време да почну да мисле о репродукцији и здрављу репродуктивних органа.
Инфекције лечите одмах
Постоје три најчешће врсте гениталних инфекција: кандидијаза, бактеријска вагиноза и трихомонијаза, која је полно преносива болест. Лечење ових инфекција не смете да одлажете. Чим осетите свраб, пецкање, непријатан мирис или, не дај боже бол, знајте да неће проћи само од себе. Идите код лекара по праву терапију.
Лубриканти да, вазелин не
Вагинална лубрикација је важан део полног односа. Када је нема, усмине и унутрашњост вагине се изиритирају. Вагинално влажњење је иначе природно, од секрета ког изазивају хормони, а кад жена престане да влажи, треба да користи вештачки лубрикант. Замена за лубрикант не смеју да буду вазелин нити препарати на бази уља, јер могу да изазову инфекције, плус што од њих некад и кондоми пуцају.
Бирајте памучни веш
Вагина треба да буде сува и чиста, а на њу утиче и веш који носите. Неки материјали и крој гаћица, попут танги, иритирају гениталну зону, знојите се од њих, а зној привлачи бактерије… Зато је памучни веш најбоље решење. А пошто иде сезона купања, имамо још једно важно правило – не седите у мокром купаћем, пресвуците се чим изађете из воде.
Хигијена пре свега
Здрав разум иде под руку са очувањем здравља вагине. Па тако је важно да се придржавате основних правила интимне хигијене. Након туширања бришете од напред ка позади како бисте избегли евентуални пренос бактерија из аналног отвора у вагинални. Тампоне и улошке мењајте често, а када немате менструацију, немојте користите дневне улошке, они греју и праве влажну средину – идеалну за развој бактерија.