ВИШЕ ОД ХОБИЈА: ВОЖЊА БИЦИКЛА је СПАС за ваше здравље и линију, а о ОВОМЕ треба повести рачуна
Бити у покрету општи је здравствени савет када је у питању одржавање физичког здравља, а начини да се то уради су многобројни
Ако сте љубитељ воде, уживаћете у пливању у базену, мору или реци, а ако сте плесач у души, можда ће вам добар час Зумбе добро доћи за почетак дана.
Или сте, можда, љубитељ двоточкаша и бескрајног пута пред собом.
ЕМОЦИЈЕ ИЗАЗИВАЈУ БОЛЕСТИ: Срце страда од брига, јетра од беса, а штитна жлезда од неизговорених речи
Ево шта бар једна БАНАНА на дан ради нашем организму: Може да покрене СЈАЈНЕ промене, ИПАК треба бити опрезан
Поједите ОВО пре изласка и заборавите на МАМУРЛУК! Здраве намирнице које омогућују ужитак без даљих последица
Бициклизам је више од популарног хобија. Без обзира да ли сте на прашњавој стази или у свом омиљеном модерном бициклистичком студију, постоји много начина да уживате и на најбољи начин искористите вожњу бициклом.
Физиотерапеут Жаклин Кубиак објашњава значајне здравствене предности вожње бицикла и како започети своју дневну рутину.
Позитиван утицај бициклизма на здравље
Вожња бицикла се често препоручује као вежба са малим ангажовањем за људе свих узраста. То је аеробна вежба и помаже у јачању срца, крвних судова и плућа.
Друге аеробне вежбе које имају сличне здравствене предности укључују ходање, веслање и пливање.
Генерално, препоручује се да одрасли посвете око 150 минута аеробним вежбама сваке недеље. Бициклизам је добар пример за то јер је, према др Кубиак, савршена вежба за оне који тек почињу да вежбају.
- Једна од главних предности бициклизма је то што не захтева претерано замарање - каже др Кубиак.
Она такође истиче да бициклизам можете једноставно да имплементирате у свој свакодневни живот. Одлазак бициклом на посао или у продавницу по намирнице може значајно допринети вашем недељном циљу вежбања.
Ево неколико великих здравствених предности вожње бицикла:
1. Побољшава снагу и флексибилност
Као и друге аеробне вежбе , бициклизам може да појача вашу мишићну снагу и издржљивост. Према истраживању, вожња бицикла у затвореном помаже у формирању мишића у различитим деловима доњег дела тела.
- Ваше тетиве колена се активирају на око 17 одсто, квадрицепси на 17 одсто, а глутеуси су на 15 до 17 одсто - објашњава др Кубиак.
Ова активност помаже при опуштању квадрицепса , тетиве колена, листова и кукова. На овај начин, ваш доњи део тела временом постаје флексибилнији. Осим тога, и мишићи абдомена и руку добијају квалитетан тренинг.
2. Помаже у координацији и равнотежи
Бициклизам такође може побољшати равнотежу. Пошто морате да будете у одређеном положају док возите бицикл у затвореном или на отвореном, то помаже да се ваше тело задобије боље држање. Ако желите да побољшате своју координацију, бициклизам вам може помоћи да стабилизујете свој труп.
- Ако размислите о томе, када сте на бициклу, морате пронаћи центар равнотеже да бисте остали усправни - истиче физиотерапеут.
3. Омогућава вишенаменски тренинг
Још једна предност вожње бицикла у затвореном је лако укључивање других вежби у своју сесију вожње бициклом. Дакле, када се заиста осећате удобно приликом вожње бицикла, можете почети да вежбате више од ногу у исто време.
- Користите своје велике мишиће ногу за окретање педала, што је већ огромна корист - примећује др Кубиак.
- Али то такође можете да урадите у комбинацији са тренингом снаге.
Ово можете урадити користећи тегове током вожње бицикла или чак извођењем различитих вежби за руке. На овај начин можете да вежбате и друге делове тела.
4. Побољшава ваше ментално здравље
Бициклизам такође може бити добар за ваш ум, јер помаже у стварању ендорфина у мозгу.
- Показано је да вожња бицикла смањује анксиозност и депресију - истиче др Кубиак.
- Углавном зато што може бити забавно. Добијате додатну предност боравка на отвореном или можете да се возате са пријатељима.
5. Помаже код стања попут артритиса
Пошто је вожња бицикла вежба са релативно малим физичким ангажманом, идеалан је облик вежбања за оне који имају артритис или остеоартритис, из разлога што бициклизам не оптерећује зглобове.
- Померајући ноге и зглобове, повећавате зглобну течност, која га подмазује, смањујући бол код артритиса и доток крви у та подручја - објашњава он.
Како започети овакав вид вежбања?
Не ради се само о трајању вожње, већ и о томе како то радите. Важно је да не занемарите правилну технику и безбедност када почињете са овом активношћу.
Заузмите добру позицију
Последња ствар коју желите је укочен врат од вожње бицикла. Да бисте спречили ово (или друге повреде), уверите се да сте у правом положају на свом бициклу.
Када пронађете прави бицикл, уверите се да су педале, седиште и управљач правилно подешени да одговарају вашим потребама. У супротном, ваше тело ће осетити бол након дуге вожње.
Једном када га подесите наспрам свог тела, важно је да знате који положај да држите током вожње.
- Исправите рамена што је више могуће.
- Држите лактове благо савијене.
- Лагано додирујте управљач и немојте превише притискати рукама.
- Држите спуштену браду и врат испружен.
- Почните полако. Нарочито ако сте нови у вожњи бицикла, немојте претеривати. Као и свака вежба, важно је да почнете лагано и да повећавате напор временом.