Свака ТРЕЋА особа у Србији носи у себи "ТИХОГ УБИЦУ": Некада су само СТАРИЈИ патили од ње, а данас су и ДЕЦА на удару
Највећи проблем је што је асимптоматска, а рана превенција је кључна за смањње ризика
Доктор је упозорио на "тихог убицу" и да свака трећа особа у Србији пати од ове болести, те да је рано откривање од виталног значаја како би се избегле фаталне последице.
Стање се односи на повећен притисак крви који гура зидове артерија док срце пумпа крв - реч је о хипертензији. Када имате висок крвни притисак, ваша крв тече кроз артерије брзином већом од нормалне.
ОВИХ ПЕТ МИСЛИ ВАС СПРЕЧАВАЈУ ДА БУДЕТЕ СРЕЋНИ! "То су обрасци који нас коче да се развијамо!"
Српски лекар о "ЕПИДЕМИЈИ" РАКА ГРЛА ЗБОГ ОРАЛНИХ ОДНОСА: Овај БРОЈ ПАРТНЕРА подиже ризик, 1 симптом је НАЈОПАСНИЈИ
Приближно 1 од 3 особе у Србији је погођено високим крвним притиском, што чини скоро 2,5 милиона људи. Забрињавајуће је што само половина њих има контролу над својим стањем, а још је опасније што се хипертензија почела масовно појављивати и код деце због епидемије гојазности. Највећи проблем је што може бити без симптома, што значи да милиони можда нису свесни свог високог крвног притиска.
Америчка агенција за храну и лекове (ФДА) каже да је "рано откривање високог крвног притиска кључно у превенцији болести које последично изазива". Међутим, отежавајућа околност је што "може да не показује никакве симптоме", а да нас доводе у повећан ризик од срчаних обољења, срчане инсуфицијенције и можданог удара, између осталог.
Према последњем истраживању из 2019. године, свака трећа одрасла особа у Србији има повишен крвни притисак, а свака једанаеста коронарну болест срца или ангину пекторис. Ове болести су више заступљене код жена, док се код мушкараца чешће јављају инфаркт миокарда и мождани удар.
Међу становницима Београда, најчешће кардиоваскуларне болести су болести крвних судова мозга, исхемијске и друге болести срца. Током 2020. године, биле су на четвртом месту по учесталости посета лекару у примарној здравственој заштити и други у рангу разлога болничког лечења. Удео болести система крвотока у укупној смртности Београђана веома је висок – 44,6 одсто.
Провера крвног притиска
Мерење се мора обављати прецизно, путем одговарајућег уређаја, који увек подразумева манжетну која се поставља 2–3 цм изнад прегиба лакта на надлактицу. Она се могу радити помоћу аутотаксних мерача притиска, али је златни стандард и даље примена сфингоманометра уз стетоскоп, када се систолни, тј. горњи притисак дефинише појавом пулса на руци (Korothovljevi знаци) док је дијастолни онај када се и последњи удар пулса више не чује.
У последњих неколико година посебно се истиче важност не само адекватног мерења крвног притиска код лекара (у замраченој, тихој просторији најмање три пута са размацима од два минута, најмање 15–20 минута након јела или било које физичке активности) већ мерење преко посебног апарата који током 24 сата анализира вредности притиска (АБПМ – ambulatory блоод pressure мониторинг), али и мерење више дана у кућним условима (HBBPM – homebased bloodpressure мониторинг).
Ова мерења ван амбуланте су од великог значаја како би се поставиле дијагнозе тзв. хипертензије белих мантила (када су вредности КП више код лекара, али нормалне у кућним условима), али и маскиране хипертензије (када су вредности у ординацији у нормалном опсегу, али се током праћења путем понављајућих мерења холтером или код куће региструју повишене вредности КП).
Нормалан крвни притисак је око 120/80 mmHg, а сматра се повишеним ако достигне 130/80 mmHg, - познат као стадијум 1. Фаза 2 високог крвног притиска је 140/90 mmHg. Ако вам очитавање крви икада покаже 180/110 више пута, од виталног је значаја да одмах потражите медицинску помоћ – ово стање је познато као "хипертензивна криза".
Шта да радим ако мислим да имам висок крвни притисак?
Уколико имате хипертензију доктори ће вам као прво највероватније предложити да промените начин живота, што подразумева смањење количине соли коју конзумирате, губитак тежине, престанак пушења, смањење алкохола и редовно вежбање. Постоје и лекови који се могу узимати за снижавање крвног притиска, при чему сваки лек има различите предности и недостатке које треба одмерити са својим лекаром да бисте утврдили који вам најбоље одговара.
Многи узимају више од једног лека - и требало би да делују у року од неколико дана. Важно је да не заборављате да узимате лекове, јер је висок крвни притисак дуготрајно стање. Лекове треба користити све док вам лекар не саветује да престанете.