Сваки дан узимате магнезијум? Знате ли које витамине и минерале (ни)је добро паралелно узимати?
Додаци нам могу помоћи да унесемо све потребне храњиве ствари ако наша исхрана није довољно разноврсна.
Додаци исхрани најчешће подразумијевају широк спектар витамина и минерала, али они могу бити и неке друге ствари попут есенцијалних масних киселина, аминокиселина, екстраката биљака, влакана, микроорганизама и друго.
Додаци нам могу помоћи да унесемо све потребне храњиве ствари ако наша исхрана није довољно разноврсна. Но, додаци нису и не смеју бити замена за уравнотежену исхрану. Најпре бисмо исхраном требали да покушамо да задовољимо све своје потребе, а тек онда посезати за додацима.
Додаци су нам помоћ ако имамо повећане потребе које не можемо задовољити храном. На пример у трудноћи, ако се активно бавимо спортом, у старости... Суплементација такође може бити корисна за особе које су вегани или вегетаријанци, онима који су на некој врсти рестриктивне дијете или су алергични/интолерантни на неку храну или целу скупину хране због чега је избегавају, затим патите ли од обилних менструалних крварења или од одређених здравствених стања.
СТАЛНО ВАС БОЛИ ГЛАВА? Нека од ових свакодневних навика ЈЕ КРИВА ЗА ВАШЕ ЈАКЕ БОЛОВЕ!
СТАЛНО ВАМ ЈЕ ХЛАДНО? Ево шта то значи и које су ПОТЕНЦИЈАЛНЕ БОЛЕСТИ
ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Краљица Елизабета сама ПЕРЕ СУДОВЕ иако има слуге
Треба напоменути да додаци могу бити јако корисни, али могу постати и штетни ако се пре самог узимања особа не консултује са лекаром или нутриционистом који ће проценити има ли потребе нешто узимати и, ако да, у којој количини.
Статус витамина и минерала можемо проценити лабораторијском анализом крви и заправо је то најпрецизнији начин да утврдимо постојећи мањак. Осим лабораторијских анализа постоје и неки знакови које можемо и сами приметити, а дају нам назнаку да евентуално постоји одређени дефицит у телу: анемија, грчеви у мишићима, промене на кожи, умор, слаба коса и нокти, проблеми са видом и слично.
Најпознатије интеракције између одређених храњивих ствари
Витамин Б12 и фолати раде заједно како би подржали неке од најважнијих процеса ћелијске дебе и репликације. Фолна киселина, односно њено додатно узимање, може маскирати недостатак витамина Б12.
Витамини топиви у мастима (А, Д, Е и К) вероватно ће се боље апсорбовати ако се узимају с оброком који садржи масти. Међутим, докази сугеришу да умерене до велике дозе витамина топивих у мастима смањују апсорпцију осталих витамина топивих у мастима – за око 10 до 50% – због конкуренције. Чини се да апсорпцију витамина К посебно смањују други витамини топиви у мастима, док на апсорпцију витамина А најмање утиче и он се заправо може боље апсорбирати ако се узима с витамином Е. Чини се да узимање витамина Д, Е или К неколико сати пре или након других витамина топивих у мастима повећава њихову апсорпцију.
Када се узимају истовремено, витамин Ц повећава апсорпцију гвожђа.
Истраживања показују да недостатак гвожђа може додатно погоршати симптоме недостатка јода.
Додаци са калијумом, у облику калијум хлорида, могу смањити апсорпцију витамина Б12. С друге стране, лечење мегалобластичне анемије витамином Б12 може резултирати хипокалемијом.
Лабораторијска истраживања показала су да витамин Ц узрокује разградњу витамина Б12 у мултивитаминским приправцима. Овај негативан учинак витамина Ц може се избећи ако се додаци са витамином Ц узимају најмање два сата након оброка.
Врло високе дозе цинка из додатака исхрани могу ометати апсорпцију магнезијума и његову равнотежу у организму.
Магнезијум такође игра улогу у активном транспорту калцијума и калијума кроз ћелијске мембране, процес који је важан за провођење нервног импулса, контракцију мишића и нормалан срчани ритам. Ниске вредности магнезија могу утицати на појаву хипокалцемије или хипокалемије будући да је homeostaza нарушена.
Магнезијум је важан кофактор за синтезу и активацију Д витамина, а заузврат он може повећати цревну апсорпцију магнезијума. Дакле, мањак магнезијума може утицати на мањак витамина Д и фосфора.
Анемија због недостатка гвожђа озбиљан је светски здравствени проблем. Међутим, велике количине додатног гвожђа (веће од 25 мг) могу смањити апсорпцију цинка. Узимање додатака гвожђа између оброка помаже да се смањи његов учинак на апсорпцију цинка.
Висок унос цинка може инхибирати апсорпцију бакра, понекад узрокујући недостатак бакра и придружену анемију.
САВЈЕТ ПЛУС
Исто тако, не смијемо заборавити да постоји низ интеракција између додатака прехрани и лијекова који се узимају. Зато је од изузетне важности прије узимања било каквих препарата на своју руку провјерити са својим лијечником, нутриционистом ii фармацеутом има ли каквих интеракција између суплемената и терапије коју узимате.
Ово је 7 супер намирница по избору нутриционистице које помажу у борби против прехладе