Како да заштитите своје здравље ако је особа са којом живите позитивна на COVID-19?
Следите ове кораке.
Важно је подузети све мере заштите јер ако живите с неким ко је болестан, имате 50 посто шансе да ћете се и ви разболети. Како бисте то учинили, а и могли да се бринете и болесном члану породице, у обзир узмите ове савете.
Тестирајте се
Ако сте у споменутој ситуацији, што пре и ви урадите тест, саветује доктор Скот Браунштајн.
- Чак и ако је тест негативан, не искључује се могућност да се ради о лажно негативном тесту, па га поновите за 5 до 7 дана - додаје.
Сви који су дошли у контакт са зараженом особом, морају о томе бити обавештени како би и само могли приступити тестирању.
Ограничите кретање
Центар за контролу и превенцију болести је понудио смернице како се понашати када бринете о некоме тко има COVID-19:
- Болесна особа се мора изоловати од осталих укућана
- Ако је могуће нека користи посебно купатило и спаваћу собу
- Сви укућани морају одржавати физички размак од особе која има COVID колико је то могуће
Особа која је болесна мора бити у карантину најмање 14 дана од позитивног теста, а и дуже ако се ради о компликацијама.
Отворите прозоре
Како бисте омогућили улазак свежег ваздуха у просторију, прозоре стално отварајте, чак и ако то значи да морате да појачате грејање. То је важно јер се вирус може задржати у просторији па ћете избећи могућност заразе.
Носите маску
Особа која има COVID мора носити маску када је у близини других људи, а ко год живи са том особом такође мора носити маску у истој ситуацији.
Маска ће задржати вирус који се налази у устима и у носу, а нови подаци указују како ће маска штити од инфекције. Иако не значи 100% заштиту, свакако таквим понашањем можете смањити шансе да ћете се заразити.
ОВАЈ ЦРНИ ПЕТАК ЈЕ ДРУГАЧИЈИ, ИМА НЕШТО ВАЖНИЈЕ ОД ПОПУСТА
Да ли сте знали колика је идеална ПАУЗА ИЗМЕЂУ ОБРОКА И ВЕЖБАЊА?
Удала се за старца од 89 кад јој је било 26: Уследиле су ТРАГЕДИЈЕ и ЗАВЕРЕ о којима се данас прича!
Перите руке и дезинфикујте површине
Савети стручњака су да перете што чешће руке сапуном и водом, најмање 20 секунди, користите дезинфекцијски гел или марамице, ако сапун није доступан. Потребно је рукама не додиривати лице, уста, нос и очи. Хирк додаје како је потребно чистити и тврде површине сваког дана, попут столова, квака, умиваоника, даљинског управљача…
Једите здраво
- Важно је јести здраве намирнице и пазити на телесну тежину, што није лако током ове пандемије због страха и велике количине стреса. Знамо до данас да су неке особе у ризичној групи, а пуно се тога може учинити ако негујемо здраве навике - додаје доктор.
Разговарајте са пријатељем
Пријатељи и породица могу бити одлична помоћ ако желите да разговарате са неким о овим тешким временима. Ако неко у вашој породици има COVID нормално је да ћете доживети разне емоције, од страха, депресије до осећаја усамљености, што може бити тешко.
- Разговор о тим осећањима вам може помоћи и побољшати физичко и емотивно стање - додаје Браунштајн.