ОПРЕЗ
ОВИ МАЊЕ ПОЗНАТИ СИМПТОМИ МОГУ УКАЗИВАТИ НА РАК ДОЈКЕ: Нису поштеђени ни мушкарци, ево како да сами проверите да ли сте угрожени
Од ове болести у Србији је оболело више од 4.000 жена. Рак дојке је један од најчешћих карцинома широм света, што чини важним да људи буду свесни како да га открију.
Кључно је знати како да проверите рак дојке и препознате његове симптоме, јер рано откривање значајно повећава шансе за опоравак. Редовни самопрегледи дојки су посебно важни за жене старије од 50 година, демографске групе која најчешће добија ову болест.
Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији, 2020. године регистровано је 4368 новооболелих и 1782 умрле жене од рака дојке. Стопа оболевања од рака дојке код жена у Републици Србији износила је 64,5 на 100.000, а стопа умирања 20,3 на 100.000 жена.
Жене у Србији се према проценама Глобалне иницијативе за карцином дојке Светске здравствене организације (WHO Глобал Бреаст Цанцер Инитиативе) налазе у средњем ризику оболевања и високом ризику од умирања од ове малигне локализације.
Препознавање промена у дојкама
Према Рејчел Росон, специјализованој медицинској сестри за рак у болници Перси, важно је да будете упознати са својим дојкама како бисте разумели шта је нормално за вас и обавестили свог општег лекара о било каквим променама. Иако већина људи повезује промене у дојкама са квржицама, постоје и друге важне промене о којима би требало обавестити лекара. Редовно опипавање и посматрање дојки како бисте разликовали оно што делује неправилно од оног што није, кључно је. Дојке сваке особе су другачије, и оно што се сматра "нормалним" варира. На пример, неке жене могу доживети осетљивост или грудвастост дојки око времена менструалног циклуса.
Росон истиче да иако бол обично није знак рака дојке, упорно бол у дојкама или пазушној регији треба пратити. Важно је приступити било каквим променама без панике, јер већина промена у дојкама није показатељ рака.
Праћење здравља дојки
Докторка Елизабет Розен, специјалисткиња за здравље жена, истиче важност разумевања природних промена које се дешавају у дојкама, посебно као одговор на хормоналне флуктуације током менструалног циклуса. Препоручује спровођење самопрегледа дојки једном месечно, идеално неколико дана након завршетка менструалног циклуса за пременопаузалне жене, и истог дана сваког месеца за постменопаузалне жене. Упознавањем са оним што је нормално за вас, евентуалне абнормалне промене могу бити брзо идентификоване.
Није потребно мењати дневну рутину да бисте обавили самопреглед дојки, јер се то може урадити у тушу, док наносите хидратантну крему или у кревету. Међутим, важно је осигурати темељан преглед провером целе дојке и пазушне регије у различитим положајима. Рано откривање је кључно, јер су стопе преживљавања код рака дојке значајно веће када се открије у раним стадијумима.
Разумевање стадијума и типова рака дојке
Стопе преживљавања код рака дојке варирају у зависности од стадијума при дијагнози. У првом стадијуму, готово 100 одсто жена ће преживети пет или више година, док је стопа преживљавања у другом стадијуму 90 одсто. За трећи стадијум, 70 одсто жена ће преживети пет или више година, а за четврти стадијум, шансе се смањују на 25 одсто. Иако метастатски рак дојке, такође познат као секундарни рак дојке, није излечив, постоје опције лечења за управљање симптомима и одржавање квалитета живота.
Мушкарци и рак дојке
Иако ретко, и мушкарци могу развити рак дојке, обично се манифестује као квржица у ткиву дојке. Остали знакови, попут исцетка из брадавице, промена у величини или облику дојке, рана или чирева на грудима, или повлачење брадавице, не би требало занемарити. Ако мушкарци имају ове симптоме, важно је потражити медицинску помоћ.
Повећањем свести о симптомима рака дојке и спровођењем редовних самопрегледа, појединци могу одиграти проактивну улогу у одржавању здравља дојки, што потенцијално може довести до ранијег откривања и побољшаних исхода.
Србија Данас/Срећна Република/Пренела: Т.О.