ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
Пробиотици – чудесан лек или разочарање? Све популарнији: На шта треба да обратите пажњу и који производи заиста вреде новца!
Од умора до проблема са варењем до слабог имуног система - тешко да постоји стање због којег се пробиотски производ не рекламира.
Долазе у свим облицима, бојама - и наравно у распонима цена. Али шта су заправо пробиотици, који су њихови задаци и – што је најважније – шта се крије иза често огромних обећања?
Како делују такозвани пробиотици?
Такозвани пробиотици су производи са живим микроорганизмима који се настањују у цревима и намењени су „чишћењу“ цревног микробиома. Зато у овом контексту често говоримо о „чишћењу црева“.
Здравствени тренд који се све чешће може уочити. Али чему он служи?
Пре свега - основе: Наша црева су заправо невероватно сложено чудо, јер не само да обезбеђују да хранљиви састојци које уносимо храном стигну на права места у телу, већ су одговорна и за око 80% наших имунолошких реакција.
Такође је повезан са другим системима органа. Однос црева-мозак је тренутно посебан фокус науке. У истраживању ове везе између цревног микробиома и мозга, откривени су докази да црева могу имати утицаја на одређене функције мозга.
Стога није ни чудо што се сада сматра центром нашег благостања - или нелагоде када је његова функција поремећена. Кључни услов да наша црева буду у стању да правилно обављају своје задатке је уравнотежен микробиом. Целокупност микроорганизама у цревима назива се микробиом.
Они формирају сложен екосистем, сличан тропској прашуми. Може да напредује само ако су сви организми који живе у њему у хармонији једни са другима. Међутим, ако, на пример, једна врста биљке измакне контроли, то може пореметити целокупну равнотежу. Ови фактори се могу пренети и на цревни микробиом, који се, према актуелним истраживањима, састоји до 100 трилиона бактерија!
Бактерије се могу поделити на различите сојеве – баш као што биљне врсте у горњем примеру имају различита својства и задатке. Неповољни спољни утицаји, на пример неуравнотежена исхрана, стрес или одређени лекови, могу довести до повећања броја неких бактеријских сојева, супресије других или чак до смањења укупног броја цревних бактерија.
Настала неравнотежа је научно позната као дисбиоза. Према студијама, таква дисбиоза је до сада била повезана са симптомима као што су исцрпљеност, гојазност и ослабљен имуни систем. Али сада постоје и докази о повезаности са алергијама и аутоимуним болестима које указују на основну неравнотежу у цревима.
Основна идеја: Специфичне цревне бактерије треба да се снабдевају циљано, чиме се цревни микробиом враћа у равнотежу и оптимално подржава црева у испуњавању његових задатака - за свестрано боље благостање. То у почетку звучи веома очигледно - али да ли заиста може да функционише?
Предности пробиотика
Обнављање цревне флоре
Смањење алергија
Побољшање менталног здравља
Јачање имунолошког система
Побољшање општег благостања
Као и код сваке рекламе, брзо су се појавили бројни митови и тврдње око теме пробиотика, што још више отежава избор одговарајућег препарата. Пажљивије ћемо погледати најраширеније митове:
Мит 1: Пробиотик је пробиотик
Чињеница 1: На овај мит можемо одговорити са јасним „нетачно“.
Различити препарати које су испитивани увелико су се разликовали један од другог. Ово је било посебно јасно, на пример, у броју испитиваних бактеријских сојева, као и у дозирању и паковању. Сви ови критеријуми на крају одређују квалитет производа. Напомена: клоните се понуда које су превише јефтине! Добра основна истраживања, пажљив одабир сојева, висока доза и одговарајућа амбалажа имају своју цену.
Мит 2: Пробиотици не делују јер их разлаже желудачна киселина и стога не доспевају у црева живи
Чињеница 2: Није тачно.
Уствари, неке бактерије, посебно бифидобактерије и бактерије млечне киселине, су неосетљиве на желудачну киселину. Чак и ако ово на први поглед звучи изненађујуће, ипак је логично - на крају крајева, бактерије које су већ настањене у нашим цревима, а које смо апсорбовали кроз исхрану, такође су кренуле овим путем и доспеле у наша црева живе.
Мит 3: Пробиотици једва да обезбеђују више бактерија од наше конвенционалне исхране
Чињеница 3: Овај мит такође није истинит.
С једне стране, свакако постоје намирнице са пробиотичким својствима; На пример, јогурт, али и кисели купус и тренутно популарни корејски кимчи садрже бактерије млечне киселине. Међутим, то је обично само неколико различитих сојева. С друге стране, морате имати на уму да су многи производи пастеризовани, што убија бактерије (и лоше и добре). Иначе: количина бактерија се такође значајно разликује. Добри препарати за микрокултуру садрже најмање 20 милијарди јединица које формирају колоније (цфу). Иста количина садржи око 25 килограма (!) јогурта и стога далеко превазилази свакодневну потрошњу.
Мит 4: Утицај цревног микробиома је прецењен, па су пробиотици бесмислица
Чињеница 4: Није тачно.
Бројне студије показују везу између цревног микробиома и здравља. Тим истраживача из Чикага показао је да су мишеви са ослабљеним имунолошким системом имали много веће шансе за преживљавање након контакта са патогенима након што су храњени микробиомом, односно микроорганизмима, од здравих мишева (Ким, 2020). Постоје сличне студије, на пример, о темама алергија (Хуа, 2015) и умора (Фремонт, 2013).
Мит 5: Добар пробиотик делује одмах!
Чињеница 5: Вероватно не.
Идеја такозваних пробиотика је да дугорочно подрже цревни микробиом. Ако узмете у обзир колико је изузетно много бактерија у нашим цревима, заправо је јасно да се велики успех тешко може постићи преко ноћи. Иако неки људи примећују благе промене након прве недеље (нарочито у области варења), међутим, стручњаци за црева, као што је др. Гшвендер из Минхена, препоручују узимање у периоду од најмање 2 до 3 месеца.
Шта чини препарат за микрокултуру и који производи испуњавају наше захтеве?
5 најважнијих карактеристика квалитета:
Карактеристика квалитета 1: Број садржаних сојева бактерија
Добар препарат за микрокултуру покушава да има свој састав што је могуће ближи оном избалансираног људског цревног микробиома. Људско црево није само дом за 3 до 10 различитих сојева бактерија, већ и много више. Сходно томе, треба укључити најмање 50 различитих сојева.
Карактеристика квалитета 2: Дозирање јединица које формирају колоније
Иако бројеви попут 2, 4 или 10 милијарди у почетку звуче веома импресивно, према тренутним истраживањима, здраво црево садржи 10 до 100 трилиона бактерија. Препарати са прениским дозама стога немају довољно утицаја да би заиста донели промену. Стручњаци тренутно препоручују производе са најмање 20 милијарди.
Карактеристика квалитета 3: Подршка за цревну слузокожу
Да би се микрокултуре населиле у цревима и тамо могле да обављају свој посао, потребно им је одговарајуће легло: нетакнута цревна слузокожа. Проблем: Ово је често већ погођено, посебно када постоје проблеми са цревима, што отежава колонизацију добрих бактерија. Поред бактерија, препарати за микрокултуру треба да садрже и супстанце које подржавају цревну слузокожу, као што је биотин витамина Б.
Карактеристика квалитета 4: Стабилност паковања
Бактерије у препарату за микрокултуру стављају се у неку врсту хибернације сушењем замрзавањем током производње. Када дођу у контакт са влагом, „пробуде се“. Ако су доступни одговарајући извори хране - што је случај у цревима - бактерије напредују. Проблем: Многи облици паковања не штите на адекватан начин препарате од влаге. На пример, ако капсуле нису упаковане појединачно већ заједно у пластичну посуду или теглу, производи долазе у контакт са ваздухом или влагом сваки пут када се отворе.
Резултат: Бактерије могу да се пробуде прерано, али онда не нађу храну у капсули - и гладују.
Оно што пластичну амбалажу чини још непогоднијом је то што материјал не задржава у потпуности влагу: мале количине влаге могу проћи кроз амбалажу. У овим случајевима, није неуобичајено да су све бактерије које су садржане умрле када се прогутају. Златни стандард за паковање су такозвани алуминијум блистери, у којима је свака капсула појединачно уграђена у алуминијумску комору и стога је оптимално заштићена.
Карактеристика квалитета 5: Стандарди квалитета и сертификација
Нажалост, готово да нема законских услова за производњу препарата за микрокултуру. Из тог разлога, многи произвођачи оглашавају сертификате - али они често покривају само минимални стандард. Због тога је посебно важно да детаљније погледате понуђене сертификате.