ЗНАК ДА СТЕ УПАЛИ У С*КСУАЛНУ КРИЗУ: Ево шта се дешава са твојим телом ако немаш ДОВОЉНО С*КСА
На ове ствари треба обратити пажњу.
Нема оптималног броја сексуалних односа и нема прописаног периода са сексом или без њега. Неупражњавање секса неће оштетити ваше здравље ако се добро осећате у вези с тим
Да ли је редован секс неопходан за здравље, да ли недостатак секса погубно утиче на психу, шта се дешава са телом ако нема редовног секса? Сигурно сте, у међусобној комуникацији, чули много одговора на ову тему, али сте имали врло мало прилике да стварно прочитате неке чињенице.
У ординацији, жене ме често питају шта ће им се десити са здрављем ако немају редовне сексуалне односе. То је зато што је ова тема обавијена велом полуистина, претпоставки и предрасуда. Прво је важно да објаснимо неколико појмова у вези са сексуалном апстиненцијом.
Околности или лична одлука
Сексуална апстиненција настаје када у одређеном периоду или заувек нема сексуалних односа, због животних околности или личне одлуке. Постоје две прецизније одреднице које се односе на апстиненцију. Под тим појмом може да се подразумева асексуалност, која значи потпуно одсуство сексуалне жеље и целибат, који подразумева да сексуална жеља постоји, али се особа свесно одриче секса у једном временском периоду или заувек.
Већина људи мисли да се секс упражњава много чешће него што је то заиста у пракси. Пре неки дан је у медијима осванула табела која показује колико често се секс упражњава у појединим периодима живота. Према тој табели, у двадесетим годинама упражњава се око три пута недељно, да би у шездесетим годинама то било једном месечно. Не бих се сложила са табелом. Могу само рећи да је то веома индивидуално и да је однос према сексу и његовом упражњавању посебан код сваке особе. Појам редовног секса или апстиненције од секса другачији је за сваку особу, и ни једно ни друго не значи добро психичко и физичко здравље.
У Америци је пре неколико година рађена велика студија, која је обухватила жене и мушкарце свих година, и која је имала за циљ да анализира колико се упражњава секс и да ли утиче на осећај среће и задовољства у животу, као и на партнерске односе. Неки резултати били су изненађујући. Петнаест одсто мушкараца и двадесет седам одсто жена нису имали секс у последњих годину дана, а девет одсто мушкараца и седамнаест одсто жена нису имали секс пет година или дуже. То је за истраживаче био изненађујући резултат – колико нам се кроз медије и савремену културу сервира сексуалност, па и порно садржаји, нико није очекивао овако велики проценат апстинената.
Притисак околине
У даљој анализи, нису пронашли разлику између ових група када је реч о осећају среће у животу. Некако се подразумева да је редован секс важан за емоционално задовољство и здравље, али закључак је да се то не подразумева за све људе. Много смо различити, па тако једне студије истичу здравствене користи од редовног секса, а у некима се подвлаче оптерећења.
Нека истраживања показала су да редован секс делује позитивно на имуносистем, да смањује стрес, регулише притисак и јача мишиће карлице. Неке од ових физиолошких користи могу се постићи и мастурбацијом. Неки од учесника анкете, као користи од апстиненције износили су немогућност оболевања од сексуално преносивих болести, избегавање анксиозности у коју их доводи секс и успостављање менталне равнотеже, јер их секс убацује у негативна размишљања и страхове. Велики број жена, чак 80 одсто, које су у вези, а имају недостатак сексуалне жеље, због тога се лоше осећа. То је управо због великог притиска околине да је жена у вези обавезна да осећа и велику сексуалну жељу.
Постоји неколико закључака које би вредело запамтити.
– Нема оптималног броја сексуалних односа и нема прописаног периода са сексом или без њега. То је индивидуално и зависи од особе до особе.
– Не постоји обавеза упражњавања или неупражњавања секса и не постоји ни добра ни лоша, већ само ваша сопствена, експресија сексуалних осећања.
– Неупражњавање секса неће оштетити ваше здравље ако се добро осећате у вези с тим.
– Уколико осећате стрес и оптерећење због недостатка сексуалне жеље, пуно је могућности да се тај проблем успешно реши комуникацијом са гинекологом и психологом.
Остатак текста прочитајте на tosamja.media.